یاران امام حسین الگوی یاران ومنتظران مهدی ( عج )

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی , مقالات
۲ دیدگاه
سه شنبه - ۶ آبان ۱۳۹۳

Picture

در زمان غیبت امام مهدی صاحب الزمان (عج ) كساني كه در صدد ياري حضرتش هستند، بايد اين عمل مقدس را سرلوحه‌ي برنامه‌ي خويش قرار دهند و بدانند كه اصحاب امام حسين (ع)، ولي‌نعمت خويش را با پارسایی و صبر خویش به همراه معرفت و محبت در راه ياري امام سید الشهدا وفاداری خود در طبق اخلاص نهاده‌اند،و به بالاترين حد ياري امام زمان (ع) دست يافتند

مؤمنان در زمان غيبت امام عصر ( عج ) بايد از خدا بخواهند تا معرفتي به آن‌ها عطا فرمايد كه بفهمند اگر چه در زمان سيدالشهداء ( ع ) نبوده‌اند ولي مي‌توانند از طريق ياري ايشان عملاً به اين توفيق  دست يابند. نباید فراموش کرد که از یا حسین تا با حسین فرسنگها فاصله است  کوفیان یا حسین گفتند ولی با حسین نماندند  چرا که دلبستگی شان به دنیا چشم آنان را کور کرده بود در نتیجه شمشیر بروی فرزند فاطمه (س)و اصحا بش کشیدند

یکی از ویژگیهای یاران امام حسین (ع) معرفت بود شناختي عميق همراه با  اسباب و لوازم آن كه اطاعت و تسليم محض بود. در واقع معرفتي سطحي نبود كه عامه‌ي مردم به آن آشنا هستند و تنها به نام و نسب امام ختم مي‌شود. بلكه مقصود معرفتي است خاص كه از لوازم ايمان است. انتظار ظهور فرزند حضرت حسين (ع) نيز، در گرو معرفت ايشان است. معرفتي كه بفرموده امام کاظم (ع)برترين عبادت است و منتظران واقعي را آماده‌ي ظهور مي‌سازد.

از دیگر ویژگی یاران آن حضرت محبت به امام خویش بود امام حسين (ع) محبوب همه‌ي دل‌ها بودند؛ اما بيش از همه ياران خود حضرت، به او علاقه داشتندچنين عشقي است كه منتظران ظهور حضرت ولي عصر ( عج ) را به دعا و ندبه‌سرايي وامي‌دارد وبی تاب ظهور زیبای او هستند . امام كاظم (ع) نيز كساني كه در دوستي با امام زمان ( عج ) ثابت قدم باشند بشارت دادند كه هم‌درجه‌ي ائمه عليهم‌السّلام در بهشت هستند .

 

از ويژگي‌هاي فكري و عملي ياران سيد الشهداء (ع)، بصيرت و بينش بود

صاحبان بصيرت چشم درونشان بيناست. با آگاهي و هوشياري و انتخاب گام برمي‌دارند.

ياران و اصحابي كه همراه امام حسين (ع) ماندند و تا آخرين لحظه از حق دفاع كردند، همگي آزادانه قدم در اين راه گذاشته بودند و مي‌دانستند پايان اين جنگ چيزي جز كشته شدن نيست.

در صحنه‌ي كربلا، زيباترين جلوه‌هاي استقامت و صبر در راه عقيده و تحمل مشكلات و بلايا ترسيم شد .

صبر و استقامت و بردباري از اسباب رسيدن به پيروزي است. ايستادگي و مقاومت و مقابله با عواملي كه انسان را از تلاش در راه هدف باز مي‌دارد مورد ستايش خداوند در قرآن و وعده‌ي بهشت براي صابران است:

 

وفاي به عهد از برترين خصلت‌ها و نشانه‌ي جوانمردي، خداباوري، شرافت نفس و صدق و راستي است. شب عاشورا، امام ياران خويش را صادق‌ترين و باوفاترين ياران معرفي كرد .

بر خلاف جمعي از كوفيان كه بي‌وفايي كردند و پس از نامه نوشتن و دعوت كردن، به جنگ آن حضرت آمدند، که این بی وفایی کوفیان در دنیای امروز شبیه به این مردمانی دارذ که ” الهم عجل لولیک فرج “ورد زبان آنان شده  ولی معرفت آنان نسبت به امام زمانشان کمرنگ بوده وقلوبشان رنگ و بوی از انتظار واقعی ندارد . و اينك در زمان انتظار سرورمان حضرت مهدي ( عج ) به سر مي‌بريم. ما مدعيان منتظر، آيا به اندازه‌ي ياران بي‌نظير سيدالشهداء (ع) از جان و مال خود خواهيم گذشت؟ آیا به تهذیف نفس وتزکیه روح پرداخته ایم؟ منتظر واقعي در ميدان عمل به سوي ظهور گام برمي‌دارد و هر روز صبح با امامش بيعتي تازه مي‌بندد و به خداي خويش قول مي‌دهد؛ هرگز از اين عهد و پيمان برنگردد تا از انصار و ياران و دفاع‌كنندگان از او باشد و در اين راه از همه پيشي گيرد .

در پایان یاد آور میشوم ما شیعیان ضمن ارج نهادن به ایام ماه محرم و درس گرفتن از نهضت عاشورا و  اصحاب آن حضرت زمینه ساز ظهور فرزند فاطمه (ع) باشیم ودعای دسته جمعی بجهت تعجیل در فرج ، در مجالس ابا عبد الله (ع) را از ایزد منان

مسئلت داشته باشیم . به امید روزیکه ولی نعمتمان مهدی صاحب الزمان (عج ) بیاید وانتقام خون امام سیدالشهدا (ع) و یاران با وفایش را از ظالمین تاریخ بگیرد .                                

اکبر خالقدادی

 

 

 

 

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
امیرحسین کارگران بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ - ۱:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای خالقدادی
حسین را منتظرانش کشتند
به امید ایرانی آباد

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ - ۶:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

البته منتظران : بی بصیرت ، حرام خور ،دل بسته به دنیا و کینه صفت