ضرورت و تبلور همدلی و هم اندیشی در بافق

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
پنج شنبه - ۱۵ آبان ۱۳۹۳

porfala

دهمین نشست مجمع هم اندیشی توسعه شهرستان بافق در صبح روز تاسوعا و با حضور شماری از اصحاب مجمع برگزار و حرفهایی زده و سخن هایی در آن گفته شد.

چون از اول در جریان کار و فلسفه وجودی این مجمع بوده ام و از نیت بانیان آن خبر داشته ام و با توجه به اینکه دائم از من پرسش می شود که نتیجه چه شد و حاصل کار چیست؟ نکاتی را می نویسم.

از سالها قبل این ایده در من پیدا شده بود که اگر کسی بتواند نیروهای تحصیل کرده و پا به کار بافق را که در اقصی نقاط کشور پراکنده هستند و حتماً هم دل در گرو آبادانی زادگاه خود دارند، دور هم جمع کند، چه کار مثبت و قابل تحسینی انجام داده است. تلاش هایی هم شده بود و کارهای جسته و گریخته ای هم صورت گرفته بود. تا اینکه انتخابات مجلس نهم در اسفند 90 پیش آمد و مثل چند دوره قبلی، با وجود کوشش های خوبی که برای راهیابی یک بافقی به مجلس شورا انجام شد اما بافق به دلایل مختلف که یکیش عدم همدلی بود، از این رقابت بازماند. اما این شکست انتخاباتی، زمینه خوبی برای گرد هم آمدن بافقی ها فراهم کرد.

افرادی پیگیری کردند و ایده ای که در ذهن من بود را آنان به منصه ظهور رساندند و به سابقه حضوری که در مطبوعات داشتم برای اولین جلسه که در تاریخ 22 تیرماه 91 برگزار شد به عنوان کسی که بعداً تحلیلی بر آن نشست بنویسم، دعوت شدم و چون کار به رای گیری رسید من نیز به همراه دو تن دیگر مسئول پیگیری و انجام کارهای اداری و ایجاد هماهنگی های لازم شدیم که از آن تاریخ نه جلسه دیگر هم برگزار کرده ایم.

مهمترین اولویت مورد توافق بانیان مجمع؛ دوری از منش ها و مرام های سیاسی بود. شعار؛ همفکری برای توسعه بافق فارغ از خط و خطوط سیاسی و جناحی. بنابراین تلاش شد افرادی با همه ی گرایش های فکری و عقیدتی به مجمع دعوت شوند. لیست بیش از 100 نفره امروز، تائید این نکته هست که در این راه کوتاهی صورت نگرفته و همه افراد دعوت شده اند.

اولویت دوم؛ عدم دخالت در امور اجرایی بود. دادن مشورت به مسئولان توسط افراد حاضر که بعضاً در رشته خود از سرآمدان ایران هم هستند، مد نظر قرار گرفت. همین مسئله موجب بروز و ظهور پرسش مهمی شده است که دائم از من می شود که چه کرده اید؟ عرض می کنم مجمع هم اندیشی که در سال چهار جلسه برگزار می کند فقط و فقط برای ارائه مشورت و راهکار به مسئولان اجرایی شهر است. البته در این راه هم هیچ زور و عنفی در کار نیست. مسئولی اگر خواست کارنامه ی مدیریتی و کاریش درخشان باشد _ که هر مدیری این را می خواهد _  فرصت مغتنمی دارد که از وجود اعضای مجمع بهره بگیرد.

خوشبختانه تاکنون هم پیشنهادهای خوبی در حوزه سلامت و فرهنگ به مسئولان ذیربط داده شده است که آنان می توانند اجرا کنند یا نکنند. که بر ما پیغام باشد و بس.

بنابراین به خوانندگان و همشهریان پیشنهاد می کنم  این پرسش  چه کرده اید؟ را از مسئولان شهر بپرسند. زیرا مجمع هم اندیشی توسعه بافق قرار نیست در هیچ امر اجرایی دخالتی کند. مجمع؛ فکری و ایده ای دارد و کارشناسانه عرضه می کند، بقیه دوندگی هایش با مسئولان اجرایی است و بالتبع افتخار انجامش هم برای آنان.

در پاسخ به این سوال که ملاک دعوت از افراد چه بوده؟ می گویم سعی شده از کسان تحصیلکرده بافقی که نام و نشانی در ایران دارند در وهله اول و سپس از کسانی که در زمانهای گذشته در مصدر مسئولیتی بوده اند و یا از فعالان اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و … دعوت شود. بی شک افراد شایسته برای حضور در این مجمع بیش از آنهاست که ما می دانیم بنابراین هر بار که به نام و فرد شایسته ی دیگری بر می خوریم، با کمال افتخار و میل از او نیز دعوت می کنیم.

در هر صورت الان بیش از دو سال است که مجمع راه اندازی شده است. خوشحالیم اگر توفیقی بوده باشد برای ایحاد همدلی و همفکری. گله ای که همیشه می شد که ما با هم همدل و همراه نیستیم. الان مجمعی پا گرفته که مصداق همدلی، همفکری، همراهی، هم اندیشی و هم افزایی فکری برای بافق است و تحقق اینها، تمام هدف و هم و غم مجمع هم اندیشی توسعه شهرستان بافق است.

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشنا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ۲:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام با تشکر آجرکم عند الله
خداوند اجر و مزد گران بر این همتتان بدهد. که کار بسی بزرگ و پر زحمت و در مقابل توقع بیش از حد ما و بدون مزد انجام میدهید
تا فضای کشور ما مملو از سیاست و منافع سیاسی باشد اندیشه ها و افکار و ایده ها سازنده بایگانی می شود
والسلام

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

یکبار دیگر تاکید می کنم که تا زمانیکه مسئولان ما، خود نخبه نیستند، این کشور، روی توسعه را به خود نخواهد دید. باید سعی کرد، نه تنها به قول مسئولان دولت امروز، بین مسئولان و نخبکان، همدلی و نزدیکی ایجاد کرد که نخبگان را به کارهای اجرایی گمارد. نخبه ای که چند بار مشاوره بدهد و مسئولی که خود از نخبگان نیست و تحصیلاتی به مراتب، کمتر دارد، اجرا نکند، بدون شک، دلسردی نخبگان را به همراه خواهد داشت. اگر مسئولان، به پیشنهادهای این مجمع، گوش فرا ندهند و راهکارهای اجرایی برای آن در نظر نگیرند، قول می دهم این مجمع، یا از هم می پاشد، یا قدیمی ترها، نمی آیند و جای خود را به نخبگان جوانتر می دهند که احساس می کنند افکارشان به اجرا می رسد. محمد علی جان، شما که از قدیم بوده اید، چند نخبه ی درجه ی یک می شناسید که از جلسات اول بوده باشند و حالا هم بیایند. تنها چیزی که نخبگان را در این نشست دور هم می نشاند، این است که ارزشی برای فکرشان قائل شوند وگرنه، نخبگان کجا و مسئولان ناکارآمد و ناشایست کجا؟

حسن ابراهیمی بسابی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ۴:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت همشهریان عزیز بافقی
ضمن تشکر از زحمات تک تک شما دوستان عزیز و قدیمی، خدا را شکر که ثمره سالیان تلاش در زمینه یک دلی و با هم بودن و همدلی آرام آرام به دست آمده، امید است مسئولین حال، از فرصت هایی که در گذشته از دست رفته را با درایت و استفاده از مشاوران متخصص برای صعود مناسب و شایسته بافق و بافقی ها به سمت آینده قدم بردارند. خدا قوت موفق و پیروز باشید. بدرود