بافق کجاست؟

دسته: عمومی , مقالات
۳ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۱ آبان ۱۳۹۳

به نظر شما اگر فردی نام بافق را بشنود و کنجکاو شود که بافق کجاست، چه باید بکند؟
مثلا فردی بافق را در ادامه نام شاعر سراینده شرح پریشانی و الهی سینه ای ده آتش افروز می بیند و میخواهد بداند که بافق کجاست که چنین شاعر عاشق پیشه ای داشت است، آیا این شهر و دیار شاعر و ادیب دیگری هم دارد؟
فرد دیگری در اخبار ماجرای اعتراضات اخیر را از سرتیتر خبرگزاری ها می خواند و می خواهد بداند این بافق کجاست که آنقدر مردم سرسختی دارد که حرف، حرف خودشان است و ذره ای کوتاه بیا نیستند؟
و همینطور یکی داستان شجاعت آیت الله شیخ محمد تقی را می خواند و دیگری اخبار بردهای تیم هندبال و یکی اخبار باخت های تیم فوتبال را می شنود و…
و اما بافق کجاست؟
اگر چنین سؤالی برای من در مورد در مورد شهر دیگری پیش بیاید اولین کاری که می کنم این است که به سراغ اینترنت خواهم رفت و نامش را در گوگل جستجو خواهم کرد و حاصل این جستجو معمولا اطلاعات خوبی به من خواهند داد. اما حاصل جستجوی بافق چندین سایت خبری است که هیچکدام بخشی را برای معرفی شهرستان اختصاص نداده اند.
یکی دیگر از منابعی که برای کسب اطلاعات اولیه در مورد هرچیزی مورد استفاده عموم قرار می گیرد دانشنامه آزاد ویکی پدیاست. در ویکی پدیا اگرچه صفحاتی برای بافق و شخصیت ها و حتی اکثر روستاها ایجاد شده است ولی هیچکدام دربردارنده محتوای کافی مورد انتظار نیستند. محتوایی که انتظار می رود دارای مطالب، تصاویر و نقشه هایی باشد که موقعیت جغرافیایی، پیشینه تاریخی، جایگاه سیاسی، نقش اقتصادی و سطح فرهنگی شهرستان را نشان دهند و شخصیت ها، مشاهیر، ابنیه، تفرجگاه ها و… را معرفی کند.
باید بدانید که ویکی پدیا یک دانشنامه آزاد بوده و هرکسی می تواند مطالبی به آن بیافزاید و در این مورد تمام شهروندان میتوانند نقش خود را ایفا نمایند.
محل دیگری که از آن می توان بافق را به خوبی به همگان نشان داد شبکه های اجتماعی است. از شبکه های همه منظوره و مشهوری مثل فیسبوک و گوگل پلاس گرفته تا شبکه هایی که هریک موضوع خاصی را دنبال می کنند مثل اینستاگرام و فلیکر مکان های خوبی برای منظور ما خواهند بود. البته اگر به خوبی پشتیبانی محتوایی بشوند و به درستی مدیریتشان کنیم.
اگر به خاطر داشته باشید در مطالبی تصاویری که در شبکه های اجتماعی توسط گردشگران منتشر شده بود را جمع آوری کردیم. اما جای تصاویر همشهریان خالی بود.

خلاصه کلام اینکه کسانی که تعلق خاطر به بافق دارند می توانند از همین الان شروع کنند بدون اینکه چشم امیدی به مسئولی داشته باشند و یا نیاز به مجوز و مدرکی داشته باشند به راحتی دین خود را ادا نمایند.

سید احسان شریعتی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۶۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
جناب آقای شریعتی دوست خوب من بافق همیشه مظلوم وگمنام بوده وخواهد بود مگر اینکه فکری بحالش بشه .
این که چیزی نیست من داشتم تو فلکه سرکردان مظفریه که به قاضی ختم میشه دور میزدم یه ماشین بهم علامت داد ایستادم گفت ببخشید آقا بافق کجاست اول فکر کردم داره شوخی میکنه دیدم نه شوخی درکار نیست بنده خدا از اول قصد عزیمت به یزد داشته توشهرکرمان بهش گفتند باید از بافق عبورکنی بعلت نداشتن تابلوهای راهنما نمیدونست بافق کجاست من از جانب شهرداری ازش معذرت خواهی نمودم و تا مسافتی همراهیش کردم تا راه خودشو پیدا کرد و به یزد رفت.
جدا چرا اینجوریه تازه یه ماهیه میشه چند تابلو راهنما تو مسیر نصب کردند.
حالا ما بیخیال یه مسافری که ناخواسته وبااجبار ازشهرما اون هم توساعات خلوت و آخرشب میخواهد عبور کنه چطورباید راه خودشو پیدا کنه ؟
باتوجه به توفیق مبارکی که به لحاظ آسفالت جاده سیریز نصیب شهر غریب بافق شده میطلبه حداقل مسیرهایی که تریلرهای حامل بارکه از کرمان به مقصد یزد مسیر کوتاه بافق را انتخاب نمودند بهسازی و آسفالت و تابلوهای راهنما نصب شود تا لااقل به معادن غنی شهر و فقر معابر داغون تاسف نخورند ودچار سرگردانی نشوند.

داود خشم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ۹:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر ن افتخار بافق در دو مورد زیر خلاصه می شود و بس :
1)وحشی بافقی.
2)اعتصاب اخیر و پافشاری بر حقشان که یک حرکت حماسی بود.

ح-ا-ا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وادب احترام
ازماست که برماست.یکی ازراههای شناساندن منطقه .شهرویاروستا داشتن جاده های مواصلاتی است.بافق ماهرآن چه که آبادشود راه مواصلاتی می خواهد.من از20سال پیش یادم هست که جاده بافق نوق استارت آن خورده شدوآن قسمتی که درحوزه استان یزدبود(یاخواسته ویانخواسته)تاحدودی انجام شدومتاسفانه آن قسمتی که درحوزه استان کرمان وشهرستان رفسنجان بود25کیلومترآن هنوزتمام نشده است(حتی قیرریزی آن انجام شد)والان بطورکلی تعطیل شده است واین جاده همانگونه که مستحضریدبیشتر بدرد ما بافقیها میخوره تااینکه بدردکسان دیگر.مسافت بافق تااستانهای جنوبشرقی وسیرجان وبندرعباس را150کیلومترکوتاهترمیکند.همگان می دانیدکه اگرکسی قصدعزیمت ازاستانهای جنوبشرقی وبندرعباس و…رابه سمت یزدواصفهان وتهران و…راداشته باشدلزومی ندارکه ازاین جاده استفاده نماید.ازاینرو شایسته است حضرتعالی وکسانی که دستی به قلم دارندازمسئولین بخواهیدتاانجام شود.حداقل پیگیری رسمی ماهیانه مسئولین ازمسئولان شهرستان رفسنجان وادارات مربوطه استان کرمان