آخرین خبرها از اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق

دسته: عمومی
۸ دیدگاه
دوشنبه - ۱۷ آذر ۱۳۹۳

کارگران معدن کوشک می‌گویند که پیش از ظهر امروز مدیریت معدن در مقام کارفرما یک ماه از مجموع سه ماه دستمزد پرداخت نشده آن‌ها را پرداخت کرده است.

این کارگران در ادامه این خبر به ایلنا گفتند: هنوز وضعیت پرداخت دستمزد دو ماه باقیمانده آن‌ها مشخص نیست اما همزمان با شروع سومین روز از اعتصاب ۲۰۰ کارگر معدن کوشک، «دشت آبادی» رئیس اداره کار شهرستان بافق با حضور در اجتماع معترضان از آن‌ها خواست که به اعتصاب خود پایان دهند.

 

38225

کارگران معترض معدن کوشک بافق همچنین مدعی هستند که رئیس اداره کار شهرستان بافق با غیر قانونی خواندن اعتصاب آن‌ها گفته است که در صورت بازگشت به کار معترضان اداره کار باقیمانده مطالبات آن‌ها را پیگیری خواهد کرد.

به گفته این کارگران هرچند با پرداخت یک ماه از دستمزدهای معوقه بخشی از خواسته‌های صنفی کارگران معدن کوشک برآورد شده است اما معترضان به دلیل خوش بین نبودن در بازگشت به کار تردید دارند.

تلاش ایلنا برای گفت‌گو با مسئولان اداره کار شهرستان بافق تا لحظه انتشار این خبر ادامه دارد.

……………………………..

به گفته رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بافق هرچند هم اکنون خواسته‌های صنفی کارگران معدن کوشک بصورت خارج از نوبت در حال رسیدگی است اما کارگران معترض باید هرچه زود‌تر به کار خود پایان دهند.

«اصغر دشت آبادی» که ساعتی پیش در جمع کارگران معترض معدن کوشک بافق حاضر شده بود به ایلنا گفت: اعتراض و پیگیری خواسته‌های کارگران حق مسلم آنهاست، اما اینکه به بهانهٔ اعتراض اقدام به اعتصاب کنند و به این شکل روند کار را متوقف کنند امری غیرقانونی است.

این مقام مسئول افزود: پیگیری خواسته‌های صنفی نباید همراه با اخلال در امور باشد و کارگران نباید بدون هماهنگی با کارفرما کار را به تعطیلی بکشانند؛ در هیچ کجای قانون بحث اعتصاب پیش بینی نشده و تنها اعتراض صنفی در شرایط خاص بدون اخلال در امور مشروع است.

رییس اداره کار بافق در پایان ضمن تاکید بر اینکه اعتراضات صنفی کارگران معدن کوشک باید از محل قانونی و با نظارت اداره کار دنبال شود تصریح کرد: در حال حاضر اظهارات و خواسته‌های کارگران تجمع کننده ثبت و ضبط شده و قرار است خارج از نوبت، در کارگروه ویژه‌ای که در اداره کار بافق تشکیل می‌شود برای رسیدگی مطرح شود.

 

38222

هرچند موضوع اعتصاب کارگران از جمله مواردی است که در قانون کار بطور مشخص مسکوت مانده است اما با توجه به شرایطی که در مواد ۱۴۲ و ۱۴۳ این قانون پیش بینی شده می‌توان مدعی شد که قانونگذار در زمان تصویب قانون کار به شرایط احتمالی وقوع اعتصاب‌ توجه داشته‌و با همین رویکرد تکالیفی را برای وزارت کار به عنوان نماینده دولت و مجری قانون کار پیش بینی کرده است.

در ماده ۱۴۲ آمده است: «در صورتی که اختلاف نظر در مورد مواد مختلف این قانون و یا پیمان‌های قبلی و یا هر یک از موضوعات مورد درخواست طرفین برای انعقاد پیمان جدید، منجر به تعطیل کار ضمن حضور کارگر در کارگاه و یا کاهش عمدی تولید از سوی کارگران شود، هیأت تشخیص موظف است بر اساس درخواست هر یک از طرفین اختلاف و یا سازمان‌های کارگری و کارفرمایی، موضوع اختلاف را سریعاً مورد رسیدگی قرار داده و اعلام نظر نماید.
تبصره: در صورتی که هر یک از طرفین پیمان دسته‌جمعی نظر مذکور را نپذیرد می‌تواند ظرف مدت ده روز از تاریخ اعلام نظر هیأت تشخیص (موضوع ماده ۱۵۸) به هیأت حل اختلاف مندرج در فصل نهم این قانون مراجعه و تقاضای رسیدگی و صدور رأی نماید.
هیأت حل اختلاف پس از دریافت تقاضا فوراً به موضوع اختلاف در پیمان دسته‌جمعی رسیدگی و رأی خود را نسبت به پیمان دسته جمعی کار اعلام می‌کند».

همچنین در ماده ۱۴۳ این قانون نوشته شده است: «در صورتی که پیشنهاد هیات حل اختلاف ظرف ۳ روز مورد قبول طرفین واقع نشود رئیس اداره کار و امور اجتماعی موظف است بلافاصله گزارش امر را جهت اتخاذ تصمیم لازم به وزارت کار و امور اجتماعی اطلاع دهد. در صورت لزوم هیات وزیران می‌توان مادام که اختلاف ادامه دارد کارگاه را به هر نوعی که مقتضی بداند به حساب کارفرما اداره نماید».

……………………………..

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
h3 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۲:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اعتصاب کارگران سنگ آهن بافق باعث شد هر اعتراضی در بافق صورت بگیرد به سرعت جهانی شود.به همین دلیل اعتصاب کارگران معدن کوشک به سرعت در جهان پیچید.
تاسف برانگیز است که کارگران زحمت بکشند و جان خود را به خاطر سرب به خطر بیندازند اما حقوقشان پرداخت نشود.
اگر کارگران سنگ آهن هوشیار نباشند همین اتفاق برای کارگران سنگ آهن بافق هم می افتد.

جمعی از کارگران سنگ آهن بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۳:۴۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ما کارگران سنگ آهن بافق حمایت کامل خود را از برادرانمان در معدن کوشک اعلام می داریم.
خواست کارگران معدن کوشک واضح است .آنها حقوق عقب افتاده ی خود را می خواهند.کسانی که از سه ماه حقوق عقب افتاده ی کارگران تنها یک ماه آن را پرداخت می کنند آیا خود می توانند با یک ماه حقوق کارگران ، سه ماه زندگی خود را اداره کنند ؟
یامبراسلام (ص) در حدیثی درباره اهمیت دادن به کار کارگر می فرماید: کسی که کارگری را استخدام کرده باید در همان آغاز کار مقدار مزدش را مشخص کند وهمچنین می فرماید: اجرت کارگر را پیش از خشک شدن عرق پیشانی آنان به او بپردازید.
پس کسانی که حقوق کارگران را نمی پردازند مسلمان نیستند . هر چند در ظاهر نماز می خوانند.دم از حقوق کارگران می زنند.اما در عمل مسلمان نیستند و بویی از انسانیت نبرده اند.
کسانی که خود مبنای فساد هستند نمی توانند دم از مقابله با فساد بزنند .
در پایان هشداری هم به برادرانمان در سنگ آهن بافق می دهیم .ببینید عاقبت خصوصی سازی چیست .به زودی آنچه بر سر کارگران معدن کوشک آمده بر سر ما هم خواهد آمد پس از آنها حمایت کنید که تنها با اتحاد می توان آینده را ساخت.
کورش بزرگ : خداوندا سرزمین مرا از دشمن ،خشکسالی و دروغ در امان بدار

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۵:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر حقوق هر ماه این کارگران به طور میانگین 1 ملیون تومان باشد .جمع حقوق یک ماه آنها 200 ملیون می شود.پس این کارگران جمعا 600 ملیون در این سه ماه طلبکارند.
در هفته ی گذشته اختلاس 12 هزار ملیاردی افشا شد.یعنی حقوق سه ماه این کارگران می شود 005 /.(5 هزارم)درصد این اختلاس-یعنی جمع حقوق این کارگران حتی به یک صدم درصد هم نمی رسد.
حال متوجه می شوید که چرا حقوق کارگران عقب می افتد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وقتی گفته می شود تا این مافیای اقتصادی متلاشی نشود وضع ما سامان نمی گیرد حرف درستی است.
کارگران عزیز حقوق شما اینگونه چپاول می شود !!!!!!!!

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۸:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام این هم نتیجه خصوصی سازی تحویل بگیرید اقایان

کارگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کارگران سنگ آهن مرکزی ایران
به هوش باشید تامین اجتماعی و صندوق فولادو فولاد خوزستان و یا هر شخص دیگری که غیر از دولت محترم مالک سنگ آهن باشد هم وضعیتی بهتر از این نخواهد داشت. مدیران وسرپرستان که همیشه مدیر و سرپرست باقی خواهن ماند این ما کارگا هستیم که چوب حراج خواهیم خورد….

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

یکی نیست به این مسئولین بگه، آقا تا صبر این کارگران لبریز نشده بود شما کارگروه رو تشکیل میدادی و اینکه تو کشور ما تا مشکل حاد نشه فکری براش نمیکنن چه برسه به پیشبینی و آینده نگری مشکلات!!!!
و اینکه مسئولین را یک ماه ببرن کارگری و همون شرایط کار و بی پولی کار کنن تا اعتراض این ستمدیده ها رو غیر قانونی نخونن.

کارگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام این تنها مشکل معدن کوشک نیست این ناعدالتی و عدم رعایت قانون در مجتمع فسفات نیز وجود دارد به نحوی که یکی از سیری می میرد یکی از گرسنگی و هیچ قانونی حاکم نیست در رسیدگی به مشکلات کارگری یکبار به خدمات کشوری پاس میدهند یکبار هم به اداره کار تا کنون چندین بار طرح طبقه بندی اجرا کردند ولی کاش اجرا نمی شد هر بار گروه خاصی مد نظر قرار گرفتند و گروهی هم متضرر شدند ضمن اینکه ادعای عدالت هم می کنند بنا براین دوستان عزیز خدا به شما صبر دهد وانشالله اگر طرحی برای شما اجرا میشود مثل طرح مجتمع فسفات نباشد

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به امید خدا همه مشکلات حل میشود