رییس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور : پرورش ماهي تيلاپيا در حد توليد تجاري در بافق هيچ مشكلي ندارد

دسته: اخبار ویژه , عمومی , محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۲ دیدگاه
چهارشنبه - ۱۹ آذر ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومي فرمانداري ؛ محمد پورکاظمی در حاشیه همایش ملی تیلاپیا در بافق افزود: برای رسیدن به میانگین مصرف جهانی باید در بخش آبزی پروری حدود دو و نیم برابر تولید داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: به منظور تنوع بخشی گونه ای در سیستم آبزی پروری، با اخذ مجوز ار محیط زیست و سازمان دامپزشکی ماهی تیلا پیا را از خارج وارد کشورمان کردیم.

پورکاظمی ادامه داد: این گونه با ارزش در شرایط کاملا قرنطینه در مرکز تحقیقات ملی آبزیان آبهای شور بافق برای نخستین بار بومی سازی شد.

وي افزود : حدود 140 كشور جهان گونه هاي مختلفي از تيلاپيا را توليد مي كنند و توليد جهاني اين گونه در رتبه دوم پس از كپور ماهيان قرار دارد كه بر اساس پيش بيني هاي بين المللي به زودي به مرتبه اول ارتقاء مي يابد.

كاظمي افزود: تا کنون بیش از 20 پروژه تحقیقاتی در زمینه های مختلف ژنتیک، تکثیر، پرورش، بیماری ، عمل آوری، بازاریابی و ارزیابی اثرات زیست محیطی بر روی ماهی تیلاپیا انجام شد که 99.9 درصد این ماهی به جنس نر تبدیل شد.

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور اضافه کرد: با چنین اقداماتی بود که موفق شدیم سالانه 10 تن در هکتار گوشت ماهی تیلا پیا تولید کنیم.

رئيس ستاد برگزاري نخستين همايش ملي تيلاپيا ، به برگزاری همایش ملی تیلاپیا در بافق اشاره و اضافه کرد: این همایش با هدف انتقال یافته ها، تبادل نظر بین متخصصین، اساتید، و اندیشمندان در بافق برگزار شد.

پور کاظمی ادامه داد: همچنین اساتیدی که در خارج از کشور تحقیقات مرتبط با تیلاپیا انجام داده اند در این همایش حضور دارند.

محمد پور كاظمي با اشاره به قطعنامه پاياني اولين همايش ملي تيلاپيا گفت : اين قطعنامه با 16 بند قرائت شد كه مهمترين آن در خصوص ادامه دادن تحقيقات مربوط به تيلاپيا در زمينه هاي مختلف و اينكه موسسه تحقيقاتي علوم شيلاتي كشور به عنوان يك مركزيت ادامه تحقيقات تيلاپيا را به سرانجام برساند.

رئيس ستاد برگزاري همايش تيلاپيا با اشاره به پرورش اين گونه ماهي گفت: بايد براي پرورش اين گونه ماهي به صورت مشترك با جامعه دانشگاهي و محققين آبزي پروري و محط زيستي راهكارهايي با حفظ اكوسيستم هاي طبيعي كشور و رعايت مسائل زيست محيطي فراهم شود كه بتوان تيلاپيا را به عنوان يك گونه مناسب جهت آبزي پروري در مناطقي كه مطالعات از لحاظ زيست محيطي جواب مثبت مي دهند پرورش داد.

وي با اشاره به عدم حضور مسئولان زيست محيطي در همايش گفت: ما طبق وظيفه اي كه داشتيم مسئولان سازمان محيط زيست و اساتيد دانشگاهي كه در رشته محيط زيست فعاليت دارند را دعوت كرديم كه متاسفانه با عدم حضور آنان مواجه شديم كه ما در جمع بندي همايش كه ارائه شد عنوان شد كه اين اولين و آخرين همايش و نشست در مورد تيلاپيا نخواهد بود .

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور افزود : اين موسسه درخواستي از دانشگاه تهران به عنوان يك جامعه علمي بي طرف داشته است يدين منظور كه چنين گردهمايي را پيگيري كند و ادامه مباحث مربوط به ماهي تيلاپيا را در آنجا ادامه دهيم .

كاظمي در خصوص ادامه فعاليت مركز تحقيقات ملي آب شور بافق در پرورش و تكثير ماهي تيلاپيا خاطر نشان كرد : فكر نكنم كسي بتواند ادامه فعاليت تحقيقات در يك مركز علمي را با توجه به عصر علم و تكنولوژي جلوگيري كند و حتي از لحاظ تحقيقات علمي اعتقاد داريم كه پرورش تيلاپيا حتي در حد توليد تجاري در شهرستان بافق هيچ مشكلي ندارد .

IMG_0446


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
سهراب بارفتن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۵:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دست مریزاد به همت و تلاش خالصانه مردم گشاده دست و گشاده دل کویر
من از فعالین بخش صنعت کنسرو در اصفهان هستم
و مشاور هلدینگ قارچ یکتای سپاهان که در منطقه جرقویه با استفاده از دهها هکتار زمین و اشتغالزایی بالای 400 نفر به تولید بذر- کمپوست و قارچ مشغول هستیم.
بسیار مایل هستم امکان سنجی شود که در این منطقه میتوانیم به پرورش ماهی تیلاپیا و احداث صنایع بسته بندی انبوه و مکانیزه ماهی بپردازیم
خواهشمند است راهنمایی فرمایید.
متذکر میشوم اینجانب در سال 92 دوره یک روزه آشنایی با این ماهی را در ایستگاه تحقیقات بافق یزد گذرانده ام
پایدار باشید
بارفتن-09131176825

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام به تمامی سرباران سازندگی وبا افتخار کشورم اگر امکان دارد در مورد ماهی تیلاپیلا در ارتباط باظرفیت سنجی وپرورش در استان خراسان راهنمایی بفرمایید.سرفراز باشید09351159729