نمایشگاه کتاب و نکاتی پیرامون آن

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی , کتاب , مقالات
۱۰ دیدگاه
دوشنبه - ۲۲ دی ۱۳۹۳

همانگونه که مستحضرید به همت شرکت محترم سنگ آهن نمایشگاه کتابی در حال برگزاری است که اقدامی است بسیار شایسته و درخور ستایش و قدردانی و بدون شک برگزاری این نمایشگاه و موارد مشابه اثرات مثبتی به اندازه خود در ارتقا سطح  مطالعه و به طبع آن سطح فرهنگی جامعه خواهند گذاشت.

من نیز بر خود لازم میدانم به سهم خود از تمامی مسئولینی که با فکر، ایده، نظر، تلاش، همکاری و مساعدت آن ها این نمایشگاه برپا شده است تشکر نمایم و در ادامه مواردی را که به نظرم موجب بهتر برگزار شدن نمایشگاه های آتی است را ذکر خواهم نمود:

1-  غرفه بندی نمایشگاه: نمایشگاه را می توان غرفه بندی نمود و کتب را با توجه به محتوا و موضوع در هر غرفه قرار داد تا علاقمندان به هر حوزه بتوانند بدون سردرگمی در بین کتاب ها مستقیم به سراغ موضوعات مورد نظر خود بروند. نظمی که مورد انتظار هست و در این نمایشگاه دیده نمی شود. مثلا دیوان پروین اعتصانی را 10 جای نمایشگاه دیدم و بهتر این بود که این کتاب منحصر به قسمت کتاب های شعر می شد.

2-  دعوت از ناشران: اگر مثل بسیاری از نمایشگاه ها در سطح کشور از چندین ناشر دعوت  بشود تا کتاب هایشان را به نمایشگاه بیاورند می تواند مزایای خوبی در بر داشته باشد از جمله اینکه ناشران معمولا جدیدترین کارهایشان را در نمایشگاه عرضه می کنند و اینکه کسی که آشنا با کتاب هایشان است را جهت غرفه داری به نمایشگاه می فرستند تا در مورد کتاب ها با بازدیدکنندگان صحبت نماید. به شخصه بسیاری از کتاب هایم را با صحبت با کتابفروشان انتخاب می کنم. کسی که تخصصش کتاب است می تواند با دریافت علاقه من، کتاب هایی که می تواند توجه من را جلب کند را معرفی نماید.  در صورتی که امکان حضور ناشران نیست هم می توان از کتابداران و کتابخوانان حرفه ای دعوت نمود تا با حضور در نمایشگاه کتاب ها را با بازدیدکنندگان معرفی نمیاند و انتخاب ها منحصر به دیدن عنوان و جلد کتاب نباشد.

3-  عرضه آثار فاخر: هر ساله در کشور جشنواره هایی برگزار می گردد و کتاب سال در حوزه های مختلف انتخاب می شود. هر ساله نویسندگانی جایزه ادبی نوبل را به خاطر نوشته ها و آثارشان دریافت می نمایند و همچنین هرساله بنیادهای مردم نهادی کتاب هایی را انتخاب و معرفی می کنند. این کتاب ها قطعا ارزش خواندن بیش تری دارند. تعدادی از این کتاب ها در نمایشگاه جاری نیز عرضه شده است که می توانند در نمایشگاه های آتی درصد و جایگاه بالاتری را به خود اختصاص دهند.

باز هم در پایان بر خود لازم می دانم به خاطر برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب بعد از چندین سال در شهرستان از تمامی مسئولین مربوطه کمال تشکر را داشته باشم.

سید احسان شریعتی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بعید می دانم حتی اگر کتاب را مجانی به در خانه ی ما ایرانی ها تحویل دهند کسی اهل مطالعه باشد البته استثناهایی هم وجود دارند.

احمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

1-نمایشگاه به طرز صحیحی غرفه بندی نشده بود
2-مانند نمایشگاه قبل پربار و متنوع نبود
3-خیلی از کتاب ها کثیف و روی آنها گرد و غبار زیادی نشسته بود حتی میزها نیز کثیف بود
4-دسته بندی صحیح انجام نشده بود و باعث سردرگمی مردم می شد
5-هنگام تسویه و محاسبه قیمت به علت کمبود نیرو و سیستم تعداد زیادی و به مدت طولانی می بایست در صف بایستند
6-فاکتور ها به صورت دستنویس و بدون مهر و امضا تحویل می شد
در پایان ضمن تشکر امیدواریم در آینده این دست نمایشگاه ها بیشتر و لی پربارتر برگزار شود

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۲:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سپاس از طراحان و دست اندرکاران و برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب.بنده دیروز به اتفاق خانواده از نمایشگاه بازدید کردم.متاسفانه کتب ارائه شده قدیمی و تکراری و پیش پا افتاده بود.و از کتب جدید و آثار فاخر علمی و مذهبی خبری نبود.مثل همه نمایشگاههایی که در بافق دایر میشه.در این نمایشگاه نیز به شعور مخاطبین توهین شد.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۳:۵۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اول باید از شرکت سنگ اهن ومدیر عامل بابت برپایی نمایشگاه تشکر کرد اما کاستی هایی داشت که اکثر ان رادوستان اشاره کردند فقط اکثر کتاب هاتاریخی ودیوان اشعار کتاب های علمی ومخصوصا تخصصی موجود نبود بهتر بود ازناشران تخصصی هم دعوت می شد

مروج این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

فرهیخته گرامی جناب آقای شریعتی متن زیبایی بود لذت بردم دست مریزاد

محمدرضا رضايي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۸:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده هم به نوبه خود از تمامي كساني كه دربرپايي اين نمايشگاه زحمت كشيده اند تشكرميكنم.نمايشگاه خوبي بودانشاالله مسئولين مربوطه نكات خوبي را كه آقاي شريعتي اشاره كردند برطرف نمايند.ممنون

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۳:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
ممنون بابت دقت نظر شما.
برپایی نمایشگاه کتاب در بافق بسیار ضروری و لازم بود امیدوارم تداوم داشته باشد بچه های بافق شایسته بهترین ها هستند.
هرساله در کلان شهرها شاهد برپایی نمایشگاه کتاب هستیم ولی بعد مسافت باعث انصراف از بازدید و خرید کتاب میشودوراه چاره دایرنمودن نمایشگاه در سطح بالا میباشد.
امیدوارم با درایت مسئولین فرهنگی شهر بیشتر به چنین مقوله هایی پرداخته شود.

محمدرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر نگاهی به بنرهای نصب شده در سطح شهر بیندازید کلمه محیط زیست هم در بین عناوین کتب ارائه شده به چشم می خورد. اما اگر به نمایشگاه بروید و سوال کنید هیچ کتابی در حوزه محیط زیست در نمایشگاه موجود نیست؟
چرا؟؟

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن تشکر از شرکت محترم سنگ آهن بخاطر برگزاری چنین نمایشگاه عظیم
انشالله در نمایشگاههای بعدی با برنامه ریزی بهتر عمل شود
خودم شخصا بازدید کردم و پیشنهاد استفاده از دستگاه بارکد خوان را به طرف برگزارکننده که غریبه بود دادم که با لحنی طلبکارانه گفت نمیشه ؟؟!!!!!!!طفلی اونایی که نمایشگاههای عظیم کتاب برگزار میکنن همره با بارکدخوان چه زحماتی میکشند .هنوز 15 روز دیگه باقی مانده خواهشا جهت جلوگیری از الافی ملت با ارائه بارکدخوان جلوگیری کنید خدا خیرتان دهد.
ضمنا جای کتب نویسندگان بافقی واقعا خالی بود

خرید اسکیت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ - ۲:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این
خوبی سپاسگزارم