راکبان مرگ

دسته: مقالات
۵ دیدگاه
شنبه - ۱۸ بهمن ۱۳۹۳

 

10002

موتورسیکلت؛ اگرچه یک وسیله ارزان قیمت نسبت به خودرو هست؛ اما در نظر مردم و متولیان راهنمایی و رانندگی همان جایگاه خودرو یا ماشین را ندارد و به نوعی با آن مانند دوچرخه رفتار می شود. از آن جهت که برای اخذ یک گواهینامه، آن سختی و مشقتی که مورد توجه قوانین هست برای موتورسیکلت نیست؛ از سوی دیگر به علت ارزانی و تنوع آن خانواده ها ترجیح می دهند تا از موتور جهت امورات روزمره خود استفاده کنند؛ به ویژه برای فرزندان پسر خود؛ در نتیجه گاه گاهی می شنویم که یک پسر نوجوان، سوار بر موتورسیکلت، بر اثر تصادف، جان خود را از دست می دهد و یا پدری، به کام مرگ فرو می رود! و موجب می شود تا خانواده هایی دچار بحران روانی شوند که ای کاش فرزندم و یا پدرم، سوار بر موتور نشده بود و یا برایش موتور نمی خریدیم!
اگر بخواهیم طرح سوالی کنیم که چرا هر از گاهی در بافق، شاهد جان باختن موتورسواری بر اثر تصادف می باشیم، به این پاسخ خواهیم رسید که در بیشتر تصادفات عامل انسانی دخالت دارند تا عوامل دیگر! و این می طلبد که متولیان فرهنگ سازی شهر اعم از راهنمایی و رانندگی، سازمان حمل و نقل شهرداری بافق، رسانه ها و حتی آموزش و پرورش،کلاس های را در این خصوص برای پسران نوجوان گذاشته و آنها را با فرهنگ موتورسواری آشنا نمایند و یا رسانه ها بخشی از مطالب خود را اختصاص به فرهنگ موتور سواری قراردهند؛ حتی راهنما و رانندگی نسبت به اعمال مقررات سخت گیر باشد. در این صورت هست که می توانیم گامی کوچک در کم شدن آمار کشته های ناشی از تصادفات برداریم. تصادفی که سالانه برای کشور ایران به بیش از 19 هزار نفر می رسد که قریب به سه هزار نفر آن در سنین نوجوانی هستند. این رقم بالایی هست و بنا بر آمارهای موجود، ایران  پس از کشور  مصر، ليبي، افغانستان، عراق و… جزو 10 کشور دنياست که از نظر ميزان تصادفات و شدت جراحات و تلفات رتبه بالايي را به خود اختصاص داده است. قدر مسلم، ناگفته نماند، برای کم شدن این آمار نیز به همکاری مجموعه ایی از نهادهای نظارتی، دولتی و تشکل های فرهنگی و اجتماعی هستیم و اگر این مجموعه ها به کار خودشان با تمام توان و قدرت ادامه بدهند کمتر شاهد از دست رفتن نیروی جوان و مولد کشور خواهیم بود.

محمدحسین تشکری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۹:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جان ایرانیان بی ارزش شده است ، خلاصه اینکه در دنیا تبانی شده است که به هر طریقی شده نسل ایرانیان را بکنند .

طوفان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وصلوات بر محمد وآل محمد.
نا گفته نماند که راه انداری یک پیست موتورکراس سواری استاندارد و اراعه آموزشات لارم به ورزشکاران موتور سوار در کاهش این مرگ و می وسدمات روحی وجسمی والبته گاه گداریری

طوفان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام و صلوات بر محمد وآل محمد.
باید در نظر داشت که راه اندازی یک پیست موتور
سواری استاندارد و آموزشات لازم به ورزشکاران موتور سوار هم میتواند کمک چشم گیری به کاهش این مرگ ومیر بکند..

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
آقای تشکری خانواده ها الان در مقابل درخواست نابجای فرزندان مبنی بر خرید موتور کوتاه می آیند و بهترین راه خلاصی از دست نق زدن ها و تهدیدهای فرزندان را خرید موتور سیکلت میدانند.پدری تعریف میکرد با اصرار زیاد فرزندم برایش موتور خریدم مرتب بهانه میکرد که اگر برایم موتور نخرید سوار موتور رفیقهایم میشوم و چه و چنان.نتیجه آن هم تصادف خیلی سنگینی بود که نوجوانش علاوه بر جراحات وارده برخود باعث صدمه دیدن مادام العمر نان آور خانه ای شد که در پیاده رو در حال خرید مایحتاج زندگی بود.یک دنیا حسرت و پشیمانی برای والدین خود بجا گذاشت.اما چه فایده؟؟؟
فقط آموزش و فرهنگ سازی
یکی از راهای متوجه ساختن نوجوانان وجوانان از خطربالقوه رانندگی باموتوسیکلت نشان دادن تصاویر وفیلم های تهیه شده توسط دوربین های کنترل ترافیک از تصادفات رانندگی نوجوانان و بازدید از بیمارستانهای سوانح میباشد.
جوان چه میداند قطع عضو و مرگ آنی چیست اوفقط گاز میدهد و لایی میکشد به تصور آنکه مردم برایش کف میزنن و هورا میکشن.
درشهربافق جوانان موتور سوار اصلا رعایت نمیکنند چراغ خاموش و حرکت خلاف جهت برایشان تفریح شده.
جوان عزیز اگر خواننده این متن هستی خواهش میکنم بهشت الحسین (ع) که میروی سنگ نوشته های روی قبور را مطالعه کن تا متوجه شوی چند نفر بخاطر تصادف در عفوان جوانی دار دنیا را وداع کرده اند.
برای شادی روح گذشتگان و اسیران خاک خصوصا جوانان ناکامی که در تصادفات به دیارباقی شتافتند بخوانید فاتحه مع الصلوات.

طوفان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام وصلوات بر محمد وآل محمد
تشکر از آقای تشکری والبته آقای شمس الدینی به خاطر فرمایشات خوب و به جایشان.