اولويتهاي  احداث جاده هاي شهرستان بافق 

دسته: اخبار ویژه
۱۳ دیدگاه
جمعه - ۱ اسفند ۱۳۹۳
 
 
در گروه آرزوهاي بهترينها براي بافق بحثي با عنوان : اولويتهاي  احداث جاده هاي شهرستان بافق  مطرح شد كه پس از دوساعت بحث و تبادل نظر بين  46 نفر از اعضا و رد و بدل شدن   حدود 500 پيام   نتيجه بحث بصورت زير توسط مهندس رحيمي بافقي از كارشناسان مجرب اداره كل راه و شهر سازي استان يزد جمع بندي شد .
يكي از راههاي توسعه پايدار هر منطقه، توسعه زيربناهاي منطقه بوده و در اين بين توسعه راهها بعنوان شريانهاي ارتباطي حائز اهميت خاص است. يكي از دلايل محروميت شهرستان بافق نيز عليرغم بهره بردن از پتانسيلها و نقاط قوت بيشمار، كمبود زيربناهاي بخش حمل و نقل جاده اي يا به قولي بن بست بودن ان بوده است. در اين نوشتار قصد داريم راههاي برون رفت از اين بن بست را مورد بحث قرار بدهيم. ذكر اين نكته ضروري است كه در اين بحث توسعه شهرستان مد نظر بوده و از پرداختن به مسايل و مشكلات راههاي داخل شهرستان پرهيز شده است
همانگونه كه مي دانيد در حال حاضر شهرستان بافق از سمت غرب بواسطه بزرگراه يزد- بافق به مركز استان و كشور متصل مي شود و در سمت شرقي با جاده اي نه چندان مناسب به شهرستان بهاباد اتصال مي يابد. اين در حالي است كه در امتداد اين محور، پروژه بهاباد- دربند در دست احداث مي باشد. اين پروژه پس از تكميل مركز كشور و استان و نيز شهرستانهاي بافق را به محور ترانزيتي كرمان- راور- ديهوك- مشهد متصل مي كند. محور ترانزيتي مذكور به عنوان شاهراه اتصال جنوب و مركز كشور به مشهد مقدس و مرزهاي شمالي با احداث باند دوم در حال تبديل به بزرگراه مي باشد. قطعا اتصال شهرستانهاي بافق و بهاباد و نيز مركز استان به محور مذكور فوايد بسياري را عايد بافق خواهد كرد كه جذب قسمتي از ترافيك محور يزد- طبس و در نتيجه توسعه حمل و نقل از ان جمله است.
در حال حاضر قسمتهايي از مركز كشور و نيز استانهاي فارس و كهگلويه و بويراحمد براي دسترسي به مشهد مقدس و ناحيه شرق و شمال شرقي كشور از محور سورمق- ابركوه- تفت- يزد و در ادامه اون از محور يزد- طبس- ديهوك استفاده مي كنند كه از يزد تا ديهوك راهي با مشخصات راه اصلي (دوخطه) و به طول تقريبي 450 كيلومتر است. در صورتي كه محور بهاباد- دربند به بهره برداري برسد طول مسير يزد – بافق- بهاباد- دربند – ديهوك كمي بيش از 500 كيلومتر است كه حدود 60 كيلومتر از مسير طبس دورتر است. ليكن مزيت مهم آن دوبانده بودن حدود 330 كيلومتر از محور است. البته اين را مد نظر داشته باشيم كه عمليات اجرايي احداث باند دوم قسمتي از محور بافق- بهاباد هم در حوزه شهرستان بهاباد اخيرا شروع شده و انشا الله ادامه خواهد يافت. در اينصورت و با ادامه اين عمليات قسمت هاي بيشتري از مسير چهارخطه خواهد شد و در نتيجه تمايل و جذب ترافيك اين مسير بيشتر نيز خواهد شد.
اهميت اين محور در توسعه شهرستان مي طلبد كه مسئولين شهرستان هم تمام همت و تلاش خود را براي شروع عمليات اجرايي در حوزه شهرستان بافق به كار گيرند. بنابراين به نظر مي رسد يكي از اولويت هاي توسعه راههاي شهرستان ارتقا محور بافق- بهاباد خواهد بود.
از طرف ديگر يكي از محورهاي شرياني و تاثيرگذار كشور، از مرزهاي جنوب شرقي (چابهار و زاهدان) شروع مي شود و به مركز و شمال كشور متصل مي شود. ترافيك عبوري از محور چابهار و زاهدان پس از رسيدن به كرمان به سمت يزد امده و در اردكان به دو قسمت تقسيم مي شود كه يكي به سمت تهران و ديگري به سمت چوپانان و شمال كشور طي طريق مي كند. با توجه به احداث محور زرند- بافق و اتصال بافق به كرمان از طريق اين محور و در صورت احداث محور بافق- خرانق و ادامه آن به سمت محور اردكان- چوپانان، مسير كرمان به سمت چوپانان كه در حال حاضر از طريق يزد و اردكان مورد استفاده قرار مي گيرد از طريق بافق به ميزان چشمگيري كوتاهتر خواهد شد. لازم به ذكر است كه احداث حدود 150 كيلومتر راه اصلي با هزينه هر كيلومتر حدود 1 ميليارد تومان قطعا مشكلاتي خواهد داشت كه مي بايست براي حل آن فكري كرد.
علاوه بر مسيرهاي ياد شده شرقي- غربي و شمالي- جنوبي كه پتانسيل جذب ترافيك و در نتيجه توسعه شهرستان بافق را دارند يكي ديگر از مسيرهاي عبوري از بافق محور بافق- رفسنجان و انار (نوق) مي باشد. همانگونه كه مي دانيد اين محور نيز با مشخصات راه اصلي در حال احداث بوده و با آسفالت كردن حدود 25 كيلومتر باقميمانده، بافق از سمت جنوب غربي به رفسنجان و انار متصل خواهد شد. در سويي ديگر و در سمت مقابل محور بافق- چادرملو (چاه گز) در امتداد محور بافق- نوق توسط معادن منطقه در دست احداث مي باشد كه در صورت تكميل اين دو پروژه كه هر دو نيمه تمام بوده و با اندك پيگيري و همتي به بهره برداري مي رسند قطعا تاثير خود را در توسعه شهرستان نشان خواهند شد
نتيجه گيري:
با توجه به مسايل مطرح شده چند پروژه مهم و تاثير گذار راههاي شهرستان بدينصورت خواهد بود:
ارتقا و دوبانده كردن محور بافق- بهاباد
احداث محور بافق- خرانق
تكميل محور بافق- رفسنجان (نوق)
تكميل محور بافق- چادرملو
تكميل محور بهاباد- دربند
از آنجا كه تكميل محورهاي بافق- رفسنجان، بهاباد- دربند و بافق- چادرملو نياز به اعتبارات دولتي و شهرستان نداشته و صرفا پيگيري مسئولين امر را مي طلبد در نتيجه بايد به عنوان يكي از محورها و برنامه هاي شهرستان معرفي گردد و بعنوان اولويت شماره يك پيگيري مسئولين شهرستان در دستور كار قرار گيرد.
با توجه به هزينه بالاي احداث محور بافق- خرانق و از طرفي مزاياي بيشتر ارتقا محور بافق- بهاباد به دليل همسو بودن با توسعه شهرستان بهاباد و در نتيجه همراهي و همدلي مسئولين اين شهرستان، شروع عمليات اجرايي از سمت بهاباد عليرغم ترافيك كمتر آن محدوده و نيز شروع عمليات احداث باند دوم محور يزد- طبس كه دقيقا موازي اين محور بوده و در صورت اتمام آن توجيه اين مسير را از بين خواهد برد به نظر مي رسد تمركز اعتبارات و تجميع كمك هاي اخذ شده از معادن منطقه براي پروژه ارتقا محور بافق- بهاباد مهمترين اولويت  شهرستان خواهد بود.
از طرفي عبور ترافيك معادن سه چاهون و … از قسمتي از محور بافق- بهاباد، توجيه و در نتيجه امكان استفاده از امكانات و كمك هاي معادن مذكور را مشخص مي سازد و حتي استفاده از اعتبارات شركت ايميدرو نيز كاملا موجه به نظر مي رسد. پيشنهاد مي گردد تمركز امكانات و اعتبارات براي پروژه مذكور در دستور كار مسئولين شهرستان قرار گرفته و حتي رايزني با مسئولين شهرستان بهاباد براي تسريع در اتمام پروژه كاملا منطقي است.
لازم به ذكر است گروه  آرزوهاي بهترينها براي بافق  چند هفته اي است كه در شبكه اجتماعي واتس آپ  راه اندازي شده و يكشنبه وچهارشنبه شب هاي هر هفته به مدت دو ساعت يك موضوع مهم در مورد بافق  را در گروه به بحث مي گذارد و يك نفر كه از قبل مشخص شده نتيجه بحث را براي فرداي آن روز جمع بندي و سپس در بافق فردا درج خواهد شد.
بافق فردا : شروع كار اين گروه را خوب  ارزيابي مي كند و اميدوار است  در ادامه كارشان نيز موفق باشد

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
میرسلیمانی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درودها بر شما
انگار آقایان محترم فقط برای خارج کردن بهاباد از بن بست نظر داده اند.سروران عزیز اولویت اولتان جاده بافق رفسنجان است که بافق را از بن بست خارج می سازد و مسیر تردد تهران بندر را از بافق میسر می سازد؟؟؟!!! مگر نفشه ها جلوی رویتان نیست!!!بیابانهای خشک و سوزان در بند چه دردری از بافق را دوا می کند؟؟اگر بافق چادرملو را آسفالت کنندراه بافق به مشهد به همان اندازه راه دیهوک نزدیک خواهد شددر حالی که این 60 کیلومتر است و راه بهاباد دیهوک صدها کیلومتر!!!!شما بافقیان را چه می شود که طرحهایتان هم مشکل روستاها وشهرهای اطرافتان را حل خو.اهد کرد؟؟؟؟ شما بفکر شهر خودتان باشیدلطفا

محمد رضا فتاحی قلعه ی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۷:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دست دوستان درد نکنه این موضوعات کمک شایانی به توسعه شهرستان می کند اگه مسوولان قدر بدانند.

محمدرضارضايي. این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۲:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون از كساني كه براي توسعه شهر وقت ميگذارند ودل ميسوزانند

ح-ا-ا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۴:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وخسته نباشیدخدمت آن گروه محترم
کارخیلی جالب ومهمی است .جاده بافق .نوق.انار-حیف است که پیگیری وتمام نشود.چنانچه همشهریان قصدرفتن به سیرجان وبندرعباس وزاهدان راداشته باشند150کیلومترراه نزدیکترخواهدشد.بازم تشکر

تشکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خوشا بحال بهاباد که بنام بافق ولی به کام بهابادا ولویت بندی فرموده اند . بافق- نوق اولویت بسیار بالاتری نسبت به خیالپردازیهای دوستان دارد.

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام اقای رحیمی پور شما بفرمایید چند درصد مردم بافق در مسیر بافق به بهاباد تردد می کنند که این قدر این مسیر مهم شده اگر مسیر چاگز اسفالت شود یقینا هم به لحاظ مسافت وهم از لحاظ امنینت نسبت به جاده دربند
بهتر بوده ومطمئا از ان مسیر(بهاباد ) تردد بسیار کم خواهد بود

دلسوزبافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۸:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بنظرمیرسدادامه دادن جاده بافق نوق هم هزینه کمتری داردوهم به صرفه تراست برای کل بافقیها.به سمت استانهای جنوبی.بندرعباس.بوشهر.کرمان .زاهدان.سیرجان و…..-150کیلومتر راه نزدیکترخواهدشد.گویا25کیلومترمانده که فقط بایدآسفالت بشه.

نام و نام خانوادگی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۵:۵۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا این 25 کیلومتر بافق_نوق در اولویت اول هست بعد بافق_خرانق که راه رو به دامغان و شمال کشور نزدیک به 300 کیلومتر کوتاهتر می کند و بعد تکمیل 2بانده شدن 45 کیلومتر بافق_یزد

محمدجواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۷:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام
اما جاده بافق خرانق هم شمال رابه جنوب وصل میکند هم راه مشهدبرای بافق و… نزدیکتر میشود هم آبهای آزاد را به آسیای مرکزی نزدیک میکند هم بحث دی۱۹ قابل پیگیری میشود و…..

مهدی نوذری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۷:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام دوستان جاده بافق به نوق مربوط به استان کرمان میشه که تابه حالا کم لطفی شده وگویاموضوع ازاین قراره که شهربهرمان نوق باجوادیه فلاح که یک روستاست مشکل داره و نمی خواهند جوادیه پیشرفت کنه ودست اندازی میکنندحتی ایستگاه راه آهن راکه شورا ی جوادیه درخواست کرده رامخالفت میکنندوپیگیر ایستگاهی هستند که مسیر آن به شهربهرمان منتهی شود که بیست کیلومتر دورتر میشود

ابوالفضل حیدری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دلسوزان بافق سلام
با عنایت به اینکه بافق یک منطقه پسته خیز شده است تکمیل جاده بافق _نوق باید در اولویت اول دست اندر کاران شهر جهت تسهیل در امر بازاریابی فروش پسته و از طرفی راه یابی به بازارهای منطقه شرقی و جنوبی کشور می گردد@

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۷:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جاده بافق رفسنجان کریدور شمال وجنوب است کریدور باغین رفسنجان بافق خرانق دامغان ومسیر مهم طبس بافق بندرعباس

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام جاده رفسنجان بافق پازل تکمیلی محور چابهار زاهدان کرمان بواسطه بافق چوپانان به دامغان سمنان ساری