بافق در آسمان کتاب جامع ایرانگردی یک ستاره هم ندارد!!!

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری , مقالات
۵ دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ اسفند ۱۳۹۳

IMG_1491-257x3001-257x300

هفته گذشته فرصتی شد تا از نمایشگاه بزرگ کتاب یزد بازدید و چند کتاب مورد علاقه ام را خریداری کنم.

تخفیف بسیار خوب و تنوع کتابهای به نمایش درآمده همراه با حضور ناشران کشوری از ویژگی های بسیار خوب این نمایشگاه کتاب بود هر چند شیرینی دیدار با نویسندگانی مانند محمود دولت آبادی و مسعود لعلی که به یمن برپایی این نمایشگاه میزبان یزد شده و ساعاتی هم درغرفه های فروش آثار حاضر شده بودند و درجلساتی گپ و گفتی پیرامون هنر نوشتن برگزار کرده بودند نصیبم نشد،اما همینکه خبر این حضور را شنیدم موجب شادمانی ام گشت.

این مقدمه شیرین را گفتم تا به یک موضوع تلخ که در این نمایشگاه با آن مواجه شدم اشاره کنم و آن هم اینکه در حین تماشای غرفه ها و کتابها چشمم به کتابی به نام «راهنمای جامع ایرانگردی » تالیف آقای حمید اعلمی افتاد.

کتابی قطور،با برگهای گلاسه ، رنگی و پرمحتوا که اطلاعاتی بسیار خوب و تصاویری زیبا از جاذبه های تارخی و،طبیعی و گردشگری شهرهای مختلف کشورمان در اختیار خواننده می گذاشت.

اما با تورق این کتاب نکته ای تاسف بار برایم جلب توجه کرد. چرا که در 10 صفحه پایانی که در آن جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی استان یزد ذکر شده بود بجز یک بار آن هم در مقدمه که به نام بافق به عنوان یکی از شهرستاهای این استان اشاره شده بود ،در دیگر صفحات این بخش اصلا به میراث فرهنگی و گردشگری شهرمان اشاره ای نشده بود و دیدم بافق در آسمان این کتاب جامع،حتی یک ستاره ندارد.

جالب اینکه گردآوری و چاپ این کتاب متعلق به زمستان 93 بود و پرداختن به جاذبه های طبس در آن با توجه جدایی این شهرستان از یزد در اسفند 92 نشان از بی دقتی گردآورنده و ناشر داشت ،اما عدم ذکر نام و تصاویرجاذبه های تاریخی،طبیعی و گردشگری بافق را نمی توان حمل بر این بی توجهی کرد بلکه این عدم درج را باید به پای ضعف شدید میراث فرهنگی شهر خودمان بافق و حتی اداره کل آن در یزد گذاشت. چرا که اگر در این زمینه فقط یک نفر مسؤل پی گیر وخلاق وجود داشت ،اینگونه داشته های با اهمیت یکی از جذاب ترین شهرهای استان در زمینه میراث فرهنگی ،طبیعی و گردشگری به بوته فراموشی سپرده نمی شد.

هرچند وضعیت اسفناک امروز میراث فرهنگی شهرستان بافق بر کسی پوشیده نسیت و مدتی است در سایه بی اعتنایی مسؤلین محترم صدای کلنگ ویرانی این آثار به گوش می رسد ،اما عدم درج نام یا تصویر این آثار در یک کتاب راهنمای جامع ایرانگردی، دقیقا خاکی است که توسط مسؤلین دل نسوز این حیطه – که معمولا هم غیر بومی بوده اند – بر سر هویت تاریخی و جاذبه های مطرح شهرمان می شود و زمانی متوجه این خسران می شویم که دیگر از نه از اثر خبری هست، نه از مسؤل.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
bi gbm این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۴:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بگذار بگذرم از این گذر که رهگذری نیست که گذر کند از گذر ما
آقا قاسمزاده ببخشید مگر شهرستان بافق در زمینه های دیگر ستاره دارد که در این زمینه برایش دنبال ستاره بگردیم .چرا داشتیم خدا خیر بعضی از خودی ها و غیربومیها بدهد که دست از ستاره هم بر نداشتند ستاره هامون بردند .برای بافق چیزی حسرت خوردن و ناله کردن و یادآوری خاطرات تلخ گذشته و نامردی و حق کشی نمانده
امید آن روز که مصداق سخن شیخ محمد تقی بافقی که در قاضی میرجعفر نوشته محقق بشود
خدایا خدایا خدایا ذخیره آخرتت را برسان
خدایا خدایا خدایا برگ آخرت رو کن

علیر ضا رنجبر بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۶:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
اداره میراث فرهنگی بافق هیچ وقت ریس و مسئول نداشته و ما در حال گذراندن بد ترین روز ها هستیم و اثار تاریخی شهرمان همرا با منابع زیر زمینی از بین میرود
و دلیل این پس رفت و نابودی خودمان هستیم
ما بافقی ها همیشه با پول بافق و تلاش بافقی ها شهرهای دیگر را اباد کرده ایم نخبگان شهر های دیگر را پروش داده ایم و همیشه شهر و نخبگان خود رادر چاه عقب ماندگی نگه داشته ایم
من امید به بافق و بافقی ندارم
از اقای قاسمزاده هم ممنونم
تندرستی شادابی و پیروزی را برایتان ارزومندم

علیر ضا رنجبر بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۶:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
اقای قاسم زاده غصه نخورید
در کتاب یادگار های یزد نوشته دکتر ایرج افشار هم اطلاعات دقیق و کاملی در مورد یادگار های بافق ثبت نشده است
باید از نویسندگان بافقی خواست و حمایت کرد که از فردا برای نوشتن یادگارهای بافق کار تحقیق خود را شروع کنند
در غیر این صورت عقب مانده تر از امروز خواهیم شد

حامد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۸:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حالا مکه بافق بجز 4 تا تپه ريگ و 2 تا قلعه خرابه مگه چي داره که کسي پاشه اين همه راه بياد و ببينه . همين ريگ و ماسه ها و قلعه ها و کاروانسرا ها همه جاي فلات مرکزي ايران پره . از خود تهران بگير تا اصفهان و شيراز و کرمان و خراسان و …. بافق اگه ميخواد تو چشم باشه بايد يک چيز تازه رو کنه .

سالم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با نظر شماره 4 موافقم… خود بزرگ بینی از خصلتهای بافقی هاست که متاسفانه حقیقت را نمی بینند