بافق، تنها منطقه مولد يوز پلنگ آسيايي در كشور است

دسته: اخبار ویژه , عمومی , محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۵ دیدگاه
دوشنبه - ۲۵ اسفند ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومي فرمانداري بافق؛ مدير پروژه ملي حفاظت از يوزپلنگ آسيايي در حاشيه نشست برنامه ريزي و هماهنگي برگزاري جشنواري يوز پلنگ آسيايي در بافق گفت: در ایران بالغ بر یکصد قلاده یوز پلنگ آسیایی شناسایی شده اند که زیستگاه 33 در صد آنها در کوه بافق و مابقی در مناطق دیگر از قبیل اردکان ، مهریز و سمنان است همچنين تنها مركز و منطقه اي كه در آن زاد و ولد و تكثير اين گونه نادر انجام مي شود منطقه كوه و آبريز شهرستان بافق مي باشد.

“هومن جوكار” وجود زيستگاه يوز پلنگ آسيايي در استان یزد را يكي از مزيت هاي اين منطقه برشمرد و گفت: یوزپلنگ آسیایی از گونه های نادر است که توجه به آن نقش مهمی در توسعه طبیعت گردی ، گردشگری و ارز آوری برای شهرستان بافق و کشور دارد.

وی برمعرفی بیشتر این گونه جانوری ارزشمند اشاره کرد وافزود:بافق در بین شهرستانهای کشور بیشترین فعالیت را در خصوص برند سازی یوز پلنگ آسیایی داشته که مورد توجه سازمان ملل قرار گرفته است.
این مسوول از دستگاههای فرهنگی و شهرداری که در امر معرفی یوزآسیایی اقداماتی انجام داده اند خواست تا برند سازی خود را به وی ارائه کنند تا به سازمان ملل ارسال کند.

جوکار اضافه کرد: با معرفی یوزپلنگ آسیایی در سطح کشور و جهان درآینده ای نه چندان دور شهرستان بافق به عنوان زیستگاه اصلی این گونه جانوری در دنیا مطرح خواهد شد.

مدیر پروژه یوزپلنگ آسیایی با بیان اینکه این گونه نادر می تواند در حوزه اشتغال نقش مهمی ایفا کند افزود: با برند سازی و معرفی این جانور توجه جهانیان به این منطقه جلب خواهد شد.

وی یوز پلنگ را چغارت دیگر خواند و گفت: همانگونه که کوه معدن سنگ آهن چغارت اقتصاد شهرستان بافق را متحول کرده است یوز پلنگ آسیایی هم می تواند طبیت گردی را رونق دهد و با توسعه صنعت گردشگری و اكو توریسم ،اشتغالزایی را رونق بخشد.

جوکار با بیان اینکه جمعیت یوزآسیایی کم و در صورت بی توجهی رو به انقراض است از مردم این شهرستان به ویژه روستائیان خواست از این گونه با ارزش حفاظت و حراست کنند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
میرسلیمانی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب جوکار
ما منطقه ای در بافق به نام کوه آبریز بافق نداریم بلکه کوه آریز بافق است که جنابعالی انشالله که از روی سهو آبریز نام بذه اید .لطفا دستور فرمایید در پوستر های جشنواره هم تصحیح و نام آریز یا عاریض بافق را جزئی از شهرستام بافق بوده و خواهد بود درج نمایند واز اسامی جعلی که بعضی ها تعمدا رواج می دهند خودداری نمایند.

رسول این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي مير سليماني اگر دقت كنيد در متن خبر نوشته شده” منطقه كوه و آبريز شهرستان بافق” اين يعني منطقه كوه بافق و آبريز بافق كه هردو از مناطق حفاظت شده بافق است.
“صرفا جهت اطلاع”

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۵:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

میترسم آخرش این جریانات یوز، خصوصی بشود. مثل سنگ آهن

داود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدوارم چند ساله دیگه از خواب بیدار نشیم و بببینیم این مناطق نیز جزئی از اردکان شده باشد.

دل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۹:۳۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن تشکر از حرکت بسیار خود تمامی مسئولین درامر برنامه ریزی و برگزاری جشنواری یوز پلنگ آسیایی در آینده ای نزدیک ، خواهشمندم به دور از احساسات برای احداث و یا مسدود کردن جاده گزوئیه که از قلب زیستگاه این حیوان نادر عبور میکند تصمیمی انقلابی اتخاذ شود