طرح صنعتي توليد كنستانتره عناصر نادر خاكي در بافق رونمایی شد

دسته: اخبار ویژه , عمومی
۱۰ دیدگاه
دوشنبه - ۱۷ فروردین ۱۳۹۴

به گزارش روابط عمومي فرمانداري بافق ؛ صبح امروز معاون وزير صنعت ، معدن و تجارت به همراه مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدني ايران ، معاون برنامه ریزی استاندار یزد، فرماندار و رییس شورای شهر بافق و جمعی از مدیران و کارشناسان صنعت ومعدن استان و شهرستان از چند واحد معدنی این شهرستان بازدید کرد.

معاون وزير صنعت ، معدن و تجارت در حاشيه مراسم رونمايي از طرح پايلوت صنعتي توليد كنستانتره عناصر نادر خاكي در مجتمع فسفات اسفوردي بافق گفت: عناصر نادر خاکی شامل 15 عنصر در گروه لانتانیدها (نظیر سریم، نئودیوم، ساماریم، پرومتیم، لانتان، گادولینیم و اربیم) و دو عنصر اسکاندیم و ایتریم است که به دلیل ویژگی ها و مصارف خاص آنها، جزو عناصر نادر و استراتژیک معدنی است و قیمت برخی از این عناصر در هر کیلوگرم تا هفت هزار دلار می رسد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن تاكيد بر استخراج و تولید عناصر نادر خاکی اظهار داشت :سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران موضوع توسعه عناصر نادر خاکی که تاکنون مغفول مانده، به عنوان اولویت سرمایه گذاری در دستور کار خود داده است.

مهدی کرباسیان افزود : موضوع جایگزینی تدریجی عناصر نادر خاکی به جای برخی از فلزات کنونی ( مانند سنگ آهن ، زغال سنگ و …) در تولید محصولات ، مورد توجه مدیریت ایمیدرو قرار گرفته است كه با اکتشافات جدید، نسبت به بررسی و تعیین میزان ذخایر قطعی در این بخش اقدام و براساس آن، واحدهای فرآوری را نیز فعال خواهيم كرد.

وي با اشاره به ارز آوري بالاي توليد عناصر نادر خاكي گفت: ارز آوري و صرفه اقتصادي در توليد عناصر نادر خاكي به مراتب بالاتر و از نظر اقتصادي مقرون به صرفه تر از توليد ديگر محصولات از جمله سنگ آهن و زغال سنگ مي باشد.

كرباسيان در ادامه به بازديد امروز خود از آنومالي شمالي در حوزه بافق با ذخيره 300 ميليون تن سنگ آهن كه بيش از 50 ميليون تن آن در اكتشافات جديد بدست آمده است اشاره كرد و گفت : وجود پتانسيل ها و ظرفيت هاي متنوع معدني در شهرستان بافق يكي از موهبت هاي الهي به مردم اين خطه مي باشد كه ما در نظر داريم به عنوان اولين اقدام حوزه اكتشاف معادن را در اين منطقه افزايش بدهيم كه خود باعث توسعه صنايع جوار معدني و فولادي و به دنبال آن ايجاد اشتغال مي شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو به دستاوردهاي سفر خود به شهرستان بافق اشاره كرد و تصريح كرد : در خصوص مسائل اجتماعي ، بهداشت و درمان ، جاده و زير ساختهاي اساسي شهرستان كه مسئولان استان و فرماندار شهرستان پيگير هستند كمك و مساعدت خواهيم كرد و از سويي درآمد حاصل از دو درصد از عوارض معادن شهرستان كه تصويب شده طبق قانون به بافق اختصاص دهيم تا موجب توسعه و آبادانی شهرستان قرار گیرد.

IMG_3330.JPG IMG_3334.JPG IMG_3348.JPG IMG_3365.JPG IMG_3400.JPG IMG_3430.JPG IMG_3481.JPG IMG_3503.JPG IMG_3528.JPG


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۸:۴۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به عمل کاربرایدنه به حرف ونه عکس.خسته نباشید

محمد علی فتاحی بافقی سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
به بار نشستن زحمات چندین ساله مجموعه نیروهای مجتمع فسفات بخصوص اقای مهندس فتوحی که از نیروهای متخصص بومی می باشد را ارج می نهیم وارزوی توفیق روز افزون را برایشان خواستاریم

جواد سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۴:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ای خاک بر سر این دنیای کثیف که هر کس به بافق می آید برای بردن می آید نه ساختن ورفاه مردم!!!مانده بود عناصر کمیاب را هم ببرند و صدای کامیونها یش را برایمان بیاورند.معاون وزیر عزیز چرا سهمیه فولاد بافق را کم می کنید ولی برای بردن عناصر کمیاب که گرانترین در دنیاست به بافق می آیید؟؟یک بام و چند هوا ..؟؟؟

دانشجوی دکتری بافقی سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۶:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی متاسفم من به عنوان یه دانشجو روی جداسازی عناصر نادر خاکی کار کردم ولی هیچ کس محل به من نگذاشت حتی پول کلان به غیره دادن ولی به من که رسید با اینکه به نتایج رسیده بودم رسیدگی نکردند. خیلی متاسفم و فقط به مسئولین شهرم میگم: علم فقط مال خارجی ها و غیربومی ها نیست…

حمید پنج شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب دانشجوی دکتری
این رو بدون که کسب علم و دانش توی شهر بافق هیچ ارزش و منزلتی نداره…. فقط داری وقت تلف می کنی! اگه پول داشته باشی و یک پارتی مناسب نونت توی روغنه وگرنه کلات پس معرکه است….

علی پنج شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این طرح قبلا توسط چند دکتر و فوق لیسانس با نتیجه بهتر. و بدون صرف هزینه نیم ملیارد تومانی انجام شده بود و صرف هزینه مجدد ضربه زدن به بیت المال مسلمین است. حتی توسط کارشناس خود فسفات سه سال پیش کار شده است

محمد جواد فتوحی جمعه ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۸:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دانشجوی دکترای عزیر با سلام
در مورد عناصر نادر خاکی ما فقط پول ساخت پایلوت را دادیم و خانم دکتر کارگر مشاور مدیر عامل تهیه و تولید هستند و پول جداگانه ای برای این کار در یافت نکرده اند . با همه این تفاسیر تازه کار شروع شده اگر طرحی دارید در مقیاس نیمه صنعتی یا اینکه حتی آزمایشگاهی قرار است گروهی تشکیل شده و این کار را ادامه دهیم خوشحال می شویم در خدمت شما باشیم فقط سریعتر رزومه خودتان را تحویل دهید تا به شرکت تهیه و تولید معرفی شوید شخصا مسئولیت حمایت از شما را به عهده می گیرم .
مدیر مجتمع

محمد جمعه ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقا جواد عناصر کمیاب کل دنیا را هم که جمع کنند به اندازه بار یک نیسان نمیشه شما منتظر صدای کامیونش هستی تنها دلیل عقب ماندگی بافق همین است که افرادیکه نمی دانند بجای آنهایی که می دانند حرف می زنند

محمد شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۳:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

علی آقا باریک الله به این کارشناس فسفات که کار کرده و اعلام نکرده بابا واژه ایثار پیش شما کم میاره ، دوباره فتوحی یه کاری کرد و سایتها نوشتند و فرصت برای تنگ نظرها مهیا شد .

دانشجو دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۹:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

محمد آقا احسنت ! درست گفتی ” تنها دلیل عقب ماندگی بافق همین است که افرادیکه نمی دانند بجای آنهایی که می دانند حرف می زنند ” کل ذخایر اقتصادی عنا صر نادر خاکی در جهان 88 میلیون تن است. ( منبع پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور http://www.ngdir.ir )