تاملی براعتصابات اخیر معلمان

دسته: مقالات
۶ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۷ فروردین ۱۳۹۴

999-300x215
پس از گذشت تقریبا 8 سال از روی کار آمدن دولتی که اساسا اعتقادی به فضای باز و آزادی های مدنی و اجتماعی نداشت و از هر ابزاری جهت تهدید و تحدید تشکل ها و رسانه های مستقل استفاده می کرد ؛معلمان بار دیگر مجال یافتند تا صدای خفه شده در گلو را از اعماق وجودشان فریاد بزنند و فرصتی برای خود فراهم کنند تا درد های کهنه و مزمن خود را بیان کنند و جامعه و مسئولان را از بی عدالتی و تبعیض آگاه سازند تا شاید در گیر ودار سیاست بازی ها و گردش روزگار, فرجی حاصل شود و نگرش مردم ومسئولان نسبت به مقوله آموزش و پرورش اندکی تغییر کند وآن شود که باید بشود.
در اواخر سال گذشته وفروردین ماه امسال , تجمعاتی اعتراض آمیز توسط معلمان در کشور و به تبع آن در شهرستان بافق انجام پذیرفت اما به نظر می رسد که این تجمعات ,نتایج قابل ملموسی نداشته است و فقط به وعده های سر خرمنی ختم گردید که تکرار قصه های پایان ناپذیر وعده های عمل نشده مسئولان است که یکی از این وعده ها طرح رتبه بندی معلم ها ست که قرار است از مهر امسال اجرایی شود هرچند که این طرح هیچ یک از فاکتورهای تعریف شده در طرح رتبه بندی اولیه را ندارد .
در صدور احکام اداری جدید ( افزایش حقوق ) ، همکاران فرهنگی که ابلاغ غیر مرتبط و یا ساعات مازاد دارند در ردیف پرداخت فوق العاده شغل ، امتياز آن ها 800 محاسبه گردیده است و به عبارتی ، افزایش ضریب حقوق کارمندان در سال 94 شامل حال آن ها نگردیده است.
آیا معلمی که دروس غیر مرتبط تدریس می کند برای بیگانگان کارمی کند یا این که وقت خود را صرف تعلیم وتربیت دانش آموزان همین آب و خاک می کند ؟
آیا معلم به اختیار خود این کار را انجام می دهد یا بی برنامگی در آموزش وپرورش اورا به این کار واداشته است یا این که اورا در ابتدای سال ترسانده اند که در صورت مازاد شدن, حقوقش به طور کامل پرداخت نمی شود؟
آیا مازاد شدن معلمان به علت بی تدبیری و بی کفایتی مسئولان مربوطه در طرح های «من در آوردی» نیست؟طرح هایی که هیچ گونه کار کارشناسی در مورد آن ها انجام نشده و گناه معلم فقط این است که باید تاوان این بی تدبیری ها را بپردازد و صدایش هم در نیاید.
از طرف دیگر متاسفانه در صدور احکام جدید نه تنها در افزایش امتیاز فوق العاده شغل طبق قانون عمل نشده بلکه هیچ تفاوتی در امتیاز مدارک فوق لیسانس و بالاتر با مدارک دیگر قائل نشده اند و تا زمانی که برای مدارک تحصیلی بالا ارزش قائل نباشند امر رتبه بندی و پژوهش و افزایش انگیزه و رفع تبعیض شعاری بیش نیست.
این افزایش بی ضابطه و ناچیز در حقوق فرهنگیان وتبلیغات رسانه ای سنگین آن نیز به نظر می رسد برای رسیدن به اهدافی انجام می پذیرد که مهم ترین آن ها رامی توان این گونه بیان کرد:
یکی از این اهداف؛ زیاده خواه جلوه دادن معلمان وبد نام کردن فرهنگیان در افکار عمومی است و این طور القا می شود که معلمان افرادی حریص و زیاده خواه هستند وبا این که حقوق آن ها افزایش یافته هنوز هم معترض هستند تا جامعه از آن ها حمایت نکند و معلمان هیچ پشتوانه ای برای احقاق حقوق خود نداشته باشند.
از طرف دیگر با این کار, میان معلمان تفرقه انداخته می شود و اتحاد و یک پارچگی آن ها از بین می رود و هم چنین آن ها را سرگرم برطرف کردن این مشکل می سازند تا از اصل خواسته خود دور شوندو در پایان با گرفتن توان وقدرت معلما ن و کشاندن آن ها به مسائل فرعی و حاشیه ای , از اعتراضات به حق معلمان جلوگیری می شود تا سال تحصیلی تمام شود.
باید هوشیار بود..
دکتر حسین ارجمند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
فرهنگی جمعه ۲۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۹:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بافق فردا حداقل خبری نیم بند از تحصن معلمها روبروی اداره می دادی؟
جالبه که سایت های نیم بند استان حتی یک خبر هم درمورد اعتصاب معلمها در یزد ندادند؟
واقعا تحصن معلمها خبرساز تر است یا بازدید دانش اموزان از دانشگاه ازاد؟

نقد شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۷:۴۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب دکتر ارجمند یک سوال دارم : اینکه حقوق معلمان کم است شکی در ان نیست . مخصوصا قشر زحمت کش ابتدایی . اما ایا نمی شدکه تجمع را به شکل دیگر برگزار کرد . تجمع روبه روی فرمانداری که مردم ان را ببینند شکل قشنگی ندارد. تمام شما تحصیل کرده هستید .مثلا نمیشد که این اعتصابات در سر کلاس باشد .

زکی شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۸:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر عدم اعتصاب در دوره هشت ساله نشان از رضایت نسبی دارد نه آن چه شما نوشتید واقعا وزیر وقت و رئیس جمهور وقت در حد توان به معلمین خدمت کردند

علی شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۸:۵۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای ارجمند چرا اعتصاب معلمان را سیاسی میکنید خط اوا ودوم مقالنون سیاسی است این دولت که به اعتصا ب معلمان هیچ توجه ای نکرده

یادگار شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۹:۵۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

……………………………………. …………………………………………
آی چوپان جوان خسته نباشی بنواز فقط این نی لبکت لطف و صفای ده ماست

داود خ.ش.م شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۴:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هر چند بی فایده است و گوش شنوایی در بین مردم وجود ندارد ولی با این حال نظری را که در اسفند برای سایت فرستادم دوباره در اینجا قرار می دهم :
از هر حرکت مدنی که در شرایط فعلی در جامعه صورت می گیرد باید حمایت کرد . چه کارگران باشند و چه معلمان .
هیچکدام از اعضای خانواده ی من معلم نیستند . کار خودم هم در زمینه ای غیر از معلمی است . پس از افزایش یا کاهش حقوق معلمان سودی نمی برم ولی از این حرکت معلمان حمایت می کنم و امیدوارم دیگر صنوف هم برای تحقق خواسته های خود به معلمان بپوندند .
در این تجمعات سراسری که کانون صنف معلمان ترتیب داده بود یک نکته جلب توجه می کرد و آن هم برائت معلمان از دلواپسان غالب و مغلوب بود .
طیف اول/ دلواپسان مغلوب: تشکل‌هایی که به‌عنوان مخالف دولت در پی بهره‌برداری از اعتراضات معلمان هستند و صدالبته در اوضاع نابسامان امروز نقش کلیدی داشته‌اند و به‌عنوان متولیان آموزش در دولت‌های قبلی در بینواسازی معلمان و تهاجم به معیشت و منزلت آنان به جد از سر سیاست مهرورزی مایه گذاشتند آن‌هایی که اخبار سونامی فسادشان انسان را شوکه می‌کند و شعار دلواپسی به سود معلمان و زحمتکشان سر می‌دهند و دستشان هرگز از سفره فرودستان کوتاه نمی‌شود. به این طیف معلمان هرگز اجازه بهره‌برداری سیاسی از مطالبات صنفی خود را نمی‌دهند و نخواهند داد چرا که آنان دلواپس قدرت از دست رفته اند نه معیشت و منزلت معلمان. این طیف را می توان دلواپسان مغلوب و رانده شده از قدرت نامید.
طیف دوم/ دلواپسان غالب : تشکل‌هایی که از هر عنوان فریبنده برای دستیابی به رانت قدرت استفاده می‌کنند وبه نام دفاع از دولت و خط اعتدال و هراس از بازگشت احمدی‌نژاد به هزار حیله و نیرنگ دست می‌زنند تا معلمان را از مطالبات خود منصرف نمایند. آن‌ها جاده‌صاف‌کن سیاست‌های غلط دولت امروز هستند و به همان اندازه طیف اول در اوضاع نابسامان امروز نقش دارند. آنان نه دلواپس معلمان که دل‌نگران رانت‌های به‌دست‌آمده در دولت جدید هستند و با ایجاد تردید و یاس و دودستگی و حاشیه‌سازی و شایعه‌پراکنی می‌کوشند منافع صنفی معلمان را قربانی منافع باندیِ خود نمایند. معلمان با این حربه و شیوه های این طیف از اصول صنفی خود کوتاه نخواهند آمد چرا که آنان نیز مانند طیف اول دلواپس رانت‌های به‌دست‌آمده از دولت هستند نه نگران منافع صنفی و سوءاستفاده طیف اول. تکرار این جمله که احتمال سوءاستفاده دلواپسان اقتدارگرا وجود دارد از سوی دلواپسان به اصطلاح تدبیر و امید، پوششی برای حفظ موقعیت خود آنان در ساختار قدرت است و توجیه دیگری ندارد. این طیف را می‌توان دلواپسان غالب و مسلط در قدرت نامید.
در زمان اعتصاب کارگران سنگ آهن هم ما شاهد این دو نوع دلواپسی بودیم . گروه اول افرادی بودند که سعی داشتند مردم بافق را در مقابل دولت فعلی قرار دهند در حالی مردم به دنبال حق خود بودند و کاری نداشتند که کدام دولت بر سر کار است . گروه دوم هم خود از قبل دولت فعلی به نان و نوایی دست یافته بودند و حرکت مردم بافق را به سازمان مجاهدین خلق که منفور ملت است ربط می دادند .
در حرکتهای مدنی چون تجمع معلمان باید از هر دو گروه برائت جست و تنها به دنبال حق خود رفت و از هیچ چیز نهراسید .
اگر مردم بی تفاوتی را کنار بگذارند و به حرکتهای مدنی بپردازند ( فعالیتهایی که در خود قانون اساسی فعلی هم پیش بینی شده است)می توان به فردایی بهتر امیدوار بود .
فراموش نکنید که خط فقر در ایران برای یک خانواده ی ۵ نفره ، ۲٫۵ میلیون تومان است.
…………………………………….
به چند نکته توجه کنید :
1-حرکت معلمان اینقدر مهم بود که برای انحراف افکار عمومی در نزدیکی این اعتصاب قضیه ی تجاوز در فرودگاه جده را ساختند تا این اعتصاب را تحت الشعاع قرار دهند .
2-کارگران سنگ آهن در اعتراض به خصوصی سازی اعتصاب کردند اما صدا و سیما خبری در این مورد پخش نکرد ولی در مورد معلمان مجبور شد این اعتصاب چند روز پیش را بازتاب دهد ، زیرا معلمان در سراسر ایران هماهنگ هستند اما کارگران نه .
3-…