کنترل کیفیت مصالح مصرفی در ساختمانهای مسکونی ضروری است

دسته: عمومی
۳ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۲ تیر ۱۳۹۱

رئیس آزمایشگاه مکانیک خاک بافق:
کنترل کیفیت مصالح مصرفی در ساختمانهای مسکونی ضروری است
رئیس آزمایشگاه مادر تخصصی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بافق در گفتگوی اختصاصی با خبرنگاربافق فردا گفت: نمونه برداری، آزمایش و تشخیص مقاومت و نحوه کنترل کیفیت مصالح از خدمات این مرکز است.حسین محمدیان بافقی با اشاره به گسترگی وظایف و برنامه های این مرکز،خاطرنشان کرد:  عملیات خاکی (نمونه برداری از دپوهای خاکی جاده ها)،آسفالت و معابر، بتون مورد استفاده در پروژه ها و طرح ها، ژئوتکنیک(بررسی لایهای زیرین خاک) ومقاومت مصالح و آزمایشات مخرب و غیر مخرب(شامل آزمایشات؛ آرماتور، جوش، و…)، از جمله کارهای این آزمایشگاه است.

وی افزود: البته بیشتر مراجعین ما ادارات و ارگانهای دولتی هستند، ولی مانعی برای انجام آزمایش های بخش خصوصی و حتی شهروندان نداریم.رئیس آزمایشگاه خاک بافق بیان کرد: بتون ریزی شاید ظاهر ساده ای داشته باشد و کار تخصصی به نظر نرسد، ولی از ظرافت های خاصی برخوردار است کهانجام ندادن این مراحل می تواند مقاومت بتن را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

وی ادامه داد: افزودن سیمان بیشتر راه مناسبی برای بدست آوردن مقاومت مطلوب بتن نیست و نوع مصالح و نحوه ترکیب آنها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و متاسفانه در شهرستان بافق بصورت غیر حرفه ای این کار رایج شده و نظارت کافی نیز صورت نمی گیرد.
محمدیان یادآورشد: بسیاری از شهروندان بدلیل عدم اطلاع یا شاید بخاطر هزینه های آزمایش بتن که حتی کمتر از یک درصد کل هزینه ها جهت کنترل کیفی سازه می باشد از این کار صرفنظر می نمایند، در حالی که انجام این مهم می تواند از خسارت های زیادی که در آینده ممکن است ایجاد گردد جلوگیری نماید.وی ادامه داد: نهادهایی چون شهرداری و نظام مهندسی می تواند با اعمال نظر بیشتر در این خصوص مراتب افزایش کیفی ساخت را داشته باشند.
وی اضافه کرد: به منظور فرهنگ سازی برای معمول شدن انجام آزمایش مصالح وبتن ساختمان های شخصی، پیگیری هایی در سالهای دور گذشته با شهرداری،شورای شهر و  برخی ارگانها ی زیر ربط انجام شد ولیکن این موضوع بشکل جدیاجرایی نشد.

محمدیان افزود :در حال حاضر مجموعه آزمایشگاه مکانیک خاک تخفیف بیش از 30درصدی را برای ایجاد زمینه حضور و بهره بیشتر همشهریان از خدمات این مجموعه اعمال می نماید.

رییس آزمایشگاه خاک گفت: برگزاری دوره های شناخت بتن و مصالح برای پیمانکاران  متصدیان این حرفه شاید تا حدودی این مشکل را رفع نماید.وی اضافه کرد: بطور مثال تیرچه های سقف علاوه بر انجام استانداردهای مورد نیازباید حداقل هفت تا یازده روز داخل حوضچه آب نگهداری تا به حداقل مقاومت مورد نیاز برسد.
محمدیان گفت: البته کنترل کیفی تنها مختص به بتن نیست و دامنه بسیار زیادی از مصالح ساختمانی را شامل می شود و امیدواریم در آینده نگاه مناسبتری به این موضوع شود


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
علي جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۱ - ۳:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشكر از شما مباحث مفيدي بود علي الخصوص در مباحث ساخت بتن لطفا كنترل بيشتري بر روي توليديهاي بتن و شن وماسه شهرستان اعمال گردد كه به نظر من وضع مطلوبي ندارند چرا كه تاوان حاصل از اين هزينه ها در بخش ساخت و ساز متوجه مردم عادي مي باشد.

آسمان جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۱ - ۷:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ما هم می دونیم مهمه ولی هزینه انجام آزمایش زیاده
به خاطر همین از آزمایش آب و خاک کشاورزی خود صرف نظر کردم

بافقی شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با اين حقوق كارگري يا كارمندي حرف زياد زده ميشه