نامه محمد رضا صباغیان به علی لاریجانی درباره استانی شدن انتخابات مجلس

دسته: مقالات
۲۳ دیدگاه
یکشنبه - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

44
بسمه تعالی

خدمت ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
جناب آقای دکتر لاریجانی
سلام علیکم
با عرض ادب و احترام همانطوریکه مستحضرید طرحی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر استانی شدن حوزه های انتخابیه به شکل یک فوریت در مجلس تصویب و قرار است در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود چنین بر می آید که اگر این طرح به تصویب نهائی برسد ، به تدریج و به شکل پیچیده ایی نقش مردم بویژه شهرهای کوچک و مناطق محروم را کم رنگ، و اجرای عدالت در این زمینه که از مهمترین شعار و از اهداف بنیانگذاران انقلاب بوده را از ریشه قطع و شعارهای مردم سالاری را با خدشه اساسی روبرو نماید.
اینجانب که به عنوان یک شهروند برای دو دوره کاندیدای نمایندگی مجلس بودم و از نزدیک مشکلات مالی و تبلیغاتی را در صورت داشتن استقلال و عدم وابستگی به مراکز قدرت و ثروت در هنگام تبلیغات لمس نمودم و از نزدیک با مسائل و نقاط ضعف و قوت آن دست و پنجه نرم کرده ام پیشنهادات و ایراداتی را بر این طرح عرض می نمایم ، امیدوارم که صاحبنظران و اهل قلم بویژه کسانی که به دور از منافع حزبی و گروهی دغدغه مسائل اجتماعی کشور را دارند به شکل علمی و کارشناسی به آن بپردازند تا ان شاالله طرح هایی به تصویب برسد که هر روز نقش آحاد مردم بویژه اقشار ضعیف و شهرهای محروم را در تصمیم سازی ها پررنگ نموده و راه را بر تمام افراد با استعداد و توانمند ، بدون تکیه و وابستگی به مراکز قدرت و ثروت هموار نماید نه این که خدای ناخواسته افرادی که به دلائلی صاحب مسئولیت و شهرت و قدرت شده اند با تصویب قوانینی نقش مردم را کمرنگ و بر بقا و استمرار دوران خویش بیافزایند.
به هر حال به عنوان یک شهروند نکاتی را برای بررسی دقیق و توجه بیشتر به این طرح خدمت حضرتعالی عرض می نمایم
1- وسیع شدن حوزه انتخاباتی هزینه های سنگینی را برای کاندیداها جهت معرفی خودشان ایجاد خواهد کرد که اصولا افراد توانمند و مستقل از اقشار ضعیف و مناطق محروم را به دلیل عدم تمکن مالی از گردونه رقابت خارج خواهد کرد مگر این که سرسپردگی به مراکز قدرت و ثروت دهند و از کمک های بی دریغ آنها بهره مند شوند که این رویکرد با روح نمایندگی مردم و رسالتی که بر عهده دارد در تناقض می باشد.
2- مسئولین و نمایندگان دوره های قبل صرفه نظر از صلاحیت آنها بویژه نمایندگان مراکز استانها به دلیل شهرت بدست آورده برگ برنده را خواهند داشت و خود به خود و با توجه اختیار چندین انتخاب توسط مردم جزء کاندیدا های انتخابی آنها اکثر همین افراد شناخته شده خواهند بود و به نظر می رسد یکی از اهداف ارائه این طرح نیز همین موضوع می باشد همان طوریکه در انتخابات تهران شاهدیم بعضی از نمایندگان سالهاست که بر این اساس خود را به مجلس می رسانند و تقریبا برای آنها مجلس موروثی شده است که اگر مردم یکی انتخاب داشتند کاندیدای اول آنها نبودند
3- به نظر می رسد این طرح در صورت تصویب کاهش رقابت و مشارکت توده های مردم بویژه شهرهای کم جمعیت را به دنبال خواهد داشت چرا که احساس می کنند کاندیدای مورد نظر آنها توان رقابت و حضور را در سطح استان نخواهد داشت همان طوریکه اگر بررسی شود یکی از دلائلی که رای دهندگان تهرانی کمترین حضور را در پای صندوق های رای دارند همین موضوع خواهد بود و این خود زنگ خطری برای تصمیمات بعدی نماینده گانی است که بعضا از اقشار صاحب قدرت و ثروت بوده و کمتر نماینده واقعی مردم و شهرهای محروم و کم جمعیت می باشند
4- این طرح انگیزه خدمت به شهرهای بزرگ و پرجمعیت را افزایش خواهد داد و پاشنه مصوبات برای آنها بهتر خواهد چرخید و اعتبارات مالی و تسهیلاتی را سرازیر مراکز پرجمعیت و شهرهای بزرگ خواهد کرد و مناطق محروم و شهرهای کم جمعیت مورد توجه قرار نخواهند گرفت چرا که رای در مراکز پر جمعیت نهفته است و تجربه روستاها و شهرهای کم جمعیت هم که تا به امروز نتوانسته اند نماینده ایی از خود داشته باشند همین را ثابت می کند.
5- همیشه این تهدید برای هر نهضت ، انقلاب و نظامی وجود داشته و دارد که به تدریج قوانین و مقررات به نفع قدرتمندان مالی و سیاسی تغییر می کند و اقشار ضعیف و محروم فراموش و به گوشه ایی رانده می شوند و این قانون برای کشور و انقلاب ما نیز نمی تواند مستثنی باشد مگر این که مسئولین و نگهبانان این انقلاب هوشیار و بیدار باشند و نقش اساسی خود را در این گونه مواقع ایفاء نمایند ، باید تاملی کرد که چرا بنیانگذاران انقلاب و قانون اساسی در ابتدای انقلاب این شیوه انتخابات را برای مردم برگزیدند آیا هدفی بجز این بوده است که مناطق محروم و کم جمعیت در حقشان کوتاهی نشود
6- آن گونه که طراحان استانی شدن انتخابات ادعا می کنند شاید تنها فایده ایی که می توان بر آن مترتب دید آن است که می خواهند نگاه های نمایندگان را از منظقه ایی به کشوری تغییر دهند ، پس بهتر آن است که مردم انتخاب نمایندگان خود را بجای استانی ، کشوری انتخاب کنند با این کار هدف ارائه دهندگان طرح بهتر محقق خواهد شد که یقیننا این پیشنهاد را رد خواهند کرد و می گویند حق شهر ها و استانهای کوچک و کم جمعیت از بین خواهد رفت و قدرت در دست عده قلیلی آنهم در استانهای پرجمعیت کشور دست به دست خواهد شد و کاری معقولانه نیست بدون شک به همین نسبت استانی شدن برای شهرها و مناظق محروم و کم جمعیت این حکم را دارد ضمن این که حتی رقابت های استانی را هم شدت خواهد بخشید.
باید گفت تجربه نشان داده است که نمایندگان اصولا برای رای آینده خود متمرکز به روی مناطقی خواهند شد که رای بیشتری دارد و باز همان دیدگاه قبلی ولی با شکلی زیان بارتر و در فرمی جدید برای مناطق محروم متبلور خواهد شد
در پایان از جنابعالی ، با توجه به مسئولیت و نقش اساسی و کلیدی که در دفاع از اصول و ارزش های انقلاب و اقشار ضعیف بر عهده شما گزارده شده است تقاضا دارم به این موضوع توجه و عنایت بیشتری نموده و در بررسی ها و تصمیم گیری ها نیم نگاهی هم به شهر های کوچک و کم جمعیت شود تا سهم و حق آنها از دید و منظر نمایندگان و مصوبات آنها پنهان نماند.
والسلام
محمد رضا صباغیان بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
داود خ.ش.م یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

1-نگاهی به نقش کنگره ی آمریکا و مجلس ایران در توافق هسته ای بیندازیم تا بهتر به نقش مجلس در ایران پی ببریم. دیدیم که پس از به قدرت رسیدن جمهوری خواهان در کنگره ی آمریکا ، اوباما شدیدا تحت فشار قرار گرفت تا امتیازی در توافق هسته ای به ایران ندهد . کسانی که با ساختار آمریکا آشنایی دارند ، به خوبی می دانند که این یک جنگ زرگری بین کاخ سفید و کنگره نبود . در ایالات متحده هیچ کس نمی تواند کنگره را مجبور به پذیرش چیزی کند و سرانجام دیدیم که اوباما با قبول طرح سنای امریکا مبنی بر نظارت کنگره بر توافق هسته ای احتمالی ، در مقابل کنگره تمکین کرد . اما در ایران قضیه متفاوت است . یعنی اگر در ساختار سیاسی ایران تصمیم گرفته شود که با توافق موافقت شود ، مجلس آن را می پذیرد و نمایندگان سکوت خواهند کرد .
2-تصور کنید در دور قبل ، جناب صباغیان به جای دخیل عباس به عنوان نماینده ی مردم بافق انتخاب می شد .
آیا آقای صباغیان می توانست جلوی خصوصی سازی سنگ آهن را بگیرد؟ جواب منفی است .
حتی اگر آقای صباغیان به عنوان یک فرد مستقل از طرف مردم بافق انتخاب شود در مجلس نمی تواند قدمی بردارد . زیرا همانطور که ایشان فرمودند باند و باند بازی در مجلس موج می زند و اگر کسی بخواهد حرفش در بعضی جاها به کرسی بنشیند باید عضو یکی از این باندها باشد . اردکان تا حدودی از نظر صنعتی از بافق جلوتر است . این پیشرفت نسبی به سبب داشتن نماینده ای به نام تابش است که عضو باند آقای خاتمی و دار و دسته ی هاشمی رفسنجانی است . و گرنه صرف داشتن نماینده دردی از مردم اردکان دوا نمی کرد . شما به شهرهای نفت خیز و ثروتمند جنوب سری بزنید . شهرهایی مثل مسجد سلیمان با وجود داشتن نماینده وضعی بدتر از بافق دارند 3……………….د.

داود خ.ش.م یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

موارد 3 و 4 نظر بنده حذف شد . البته برای من قابل درک است و نمی توان به مدیر سایت ایراد گرفت . این موارد شاید از خطوط قرمزی بود که نباید به آن وارد شد .

نقی یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بهتر که استانی شد دیگه عمرا صباغاین بره مجلس

داود خ.ش.م یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۵:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در چهارم ماه مه سال ۱۸۸۶، و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود که شماری کشته، عده‌ای مجروح و بعداً چهارتن نیز اعدام شدند. کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به ۸ ساعت بودند. قرار بود که اول ماه مه ۱۸۸۶ در آمریکا، کاهش ساعات کار به هشت ساعت در روز، به اجرا درآید که چنین نشد و در نتیجه، کارگران در گوشه و کنار این کشور دست به تظاهرات زدند و در یک‌هزار و دویست کارخانه و کارگاه، اعتصاب صورت گرفت. شمار کارگران معترض شهر شیکاگو بیش از سایر شهرها و حدود ۹۰ هزار تن بود. در چهارمین روز تظاهرات شیکاگو، کارگران اعتصابی و هوادارانشان در «میدان بیده = Haymarket» جمع شده و از اینجا به حرکت درآمده بودند. سخنرانان آنان بر یک گاری بزرگ سوار بودند و شعار می‌دادند. پس از طی مسافتی، پلیس اطراف این گاری (چهارچرخه) را گرفت و خواست که تظاهرکنندگان متفرق شوند که ناگهان انفجاری صورت گرفت، یک مامور پلیس کشته شد و چند کارگر و پلیس نیز مجروح شدند. این حادثه سبب شد که پلیس دست به تیراندازی به سوی جمعیت بزند و کشتار صورت گیرد. آمار کشته‌شدگان اعلام نشده‌است ولی اسامی انبوه مجروحان در دست است. پلیس با اعمال خشونت موفق شد جمعیت را پراکنده سازد. در پی این حادثه، هشت تن به عنوان مسبّب دستگیر شدند که پنج نفر از آنان کارگر مهاجر آلمانی و یکی هم آلمانی تبعه آمریکا بود. دادگاه یکی از این دستگیرشدگان را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد و بقیه محکوم به اعدام شدند که فرماندار ایالت مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد. یکی از محکومان به اعدام، پیش از اجرای حکم خودکشی کرد و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند.
با رسیدن اخبار مربوط به این تظاهرات، کشتار و اعدام به سایر کشورها، در گوشه و کنار جهان مراسم یادبود برگزار و هر سال هم تکرار شد که به تدریج اول ماه مه، روز جهانی کارگر عنوان گرفت.
متاسفانه در ایران اجازه داده نمی شود ، کارگران ایرانی همراه با کارگران سایر نقاط جهان ، تجمعات و راهپیمایی هایی در گرامیداشت این روز برگزار نمایند . دخالت مسئولین در برگزاری مراسم روز کارگر برخلاف اصل 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است . در اصل 27 قانون اساسی به صراحت بر برگزاری راهپیمایی ها و تجمعات تاکید شده است و لازم است مسئولین محترم این اصل را درنظر داشته باشند .
به آقای صباغیان به عنوان نماینده ی کارگران پیشنهاد می کنم به جای نامه نگاری با رئیس مجلس درباره ی مسائل بی اهمیت ، برای برگزاری باشکوه روز کارگر در چارچوب تعیین شده در قانون اساسی – اما مستقل و به دور از امر و نهی دولت- تلاش کنند . مطمئنا برگزاری باشکوه این روز باعث تقویت موضع کارگران در مقابل کارفرمایان می شود و این امر، احقاق حقوق کارگران را تسهیل می نماید . گرفتن حق کارگران و سایر اقشار جامعه تنها از طریق حرکت های منسجم مدنی ممکن است . حرکتهایی که اگر با برنامه صورت گیرد ، می تواند قوانین را به نفع مردم تغییر دهد .

رنجبر یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۷:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب صباغیان وظیفه مجلس قانونگذاری است که با استانی شدن این موضع بهتر تحقق خواهد یافت

رحیمی دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب صباغیان
شما نماینده ی ما کارگران هستید
یادتان که نرفته است
چه برنامه ای برای 11 اردیبهشت ( روز کارگر) دارید ؟
نامه نگاری بس است

ناشناس دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۵:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با خوش خیالی و خوش باوری و خیال پردازی وبزرگ بینی نمی توان
کاری از پیش برد
آقای صباغیان هر نامه ای ،جوابی دارد،آیا اینقدر تا حالا نامه گاری کرده اید جوابی گرفته اید یا این نامه بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد
طومار می نویسند ، جواب نمی دهند
آقا در یک کلام دلتون خوش

my دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۸:۲۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حالا اگه یه بچه بافقی فعال که حرف حق رو هرجا میزنه و از حق دفاع میکنه بره مجلس و از حق بافق که دارن همینجوری میبرن دفاع کنه چه ضرری واسه شما داره ???????????

  ناشناس دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۳:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  گوشی برای حرف حق وجود نداره
  تنها راه گرفتن حق مردم ، فعالیت مدنی توسط خود مردم است
  نمونه اش اعتصاب سال گذشته
  شاید خصوصی سازی لغو نشد ولی از مردم بافق حساب می برند و مجبور ند احترامشان را نگه دارند .
  اگر رهبران حرکت سال قبل باهوش تر بودند خصوصی سازی هم لغو می شد
  به نظرم باید افراد جوان تر وارد صحنه ی سیاست بافق و در بعد بزرگ تر ایران شوند
  دوره ی پیرمردها گذشته است و باید بیشتر نقش مشاور را بر عهده گیرند

بافقی دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۸:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر من حق کاملا با آقای صباغیان هست اگه انتخابات مجلس استانی بشه رائ بیشتر رو کسی میاره که مال شهر بزرگ تر باشه اونی هم که مثلأ از یزد انتخاب بشه به نظر شما واسه یزد کار میکنه یا بافق.
یک کم رو متن هایی که مینویسید یا حرف هایی که میزنیم تأمل کنید بد نیستا.

محمد دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

میگم آقای لاریجانی تومجلس نشسته منتظرهمین نامه به نامه رسون بگیدزودی ببره

mohsen دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۷:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
أنشا الله كه أين طرح به تصويب نرسه و شاهد باشيم كه از بافق يك نماينده در مجلس حضور داشته باشد .

بافقی سه شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱:۱۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای صباغیان انتخابات رارهاکن وروزکارگررادریاب….ازشمابه عنوان نماینده کارگران انتظارمی رودکه برای روز کارگر برنامه ریزی مطلوبی داشته باشید

ناشناس سه شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

روز کارگر این نیست که مدیر سنگ آهن و یا امام جمعه از چند تا کارگر قدردانی کنند
روز کارگر این نیست که عده ای را جمع کنند در ورزشگاه و رئیس جمهور یا فلان مسئول برایشان سخنرانی کند.
روز کارگر این است که کارگرا ایران اجازه داشته باشند مانند همه ی کارگران جهان ، تجمع کنند و حقوشان را مطالبه نمایند.
این از وظایف آقای صباغیان است که روز کارگر را باشکوه برگزار کند . باشکوه یعنی مثل کشورها دیگر و نه آنچه سالهای قبل دز ایران ریج بوده است .
اقای صباغیان در مورد مجلس آینده تصمیم از سوی مراکز قدرت گرفته شده است و کاری به نامه شما ندارند .

روح الله سه شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۹:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام
امیدوارم که این طرح به تصویب نرسد هرچند از قبل برنامه ریزی شده است

م ع جمعه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۷:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر آقای صباغیان ولی باید بگویم که همشهریان تصور نگنند که با اجرای این طرح امیدبرا داشتن نماینده از بافق و بهاباد قطع میشه بلکه بهتر هم هست. ولی رقابت کمی ضعیف تر میشه

جوان بافقی جمعه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۹:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این همه خرده گرفتن به صباغیان برای روز کارگر مسلما برنامه ریزی شده است که اصل را ول کنه بچسبه به فرع مگر مدیر عامل چکار کرده که او بخواهد انجام بده

  کارگر شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  نه دوست عزیر ، هیچ برنامه ریزی ای در کار نیست
  اگه کمی فکر کنی متوجه میشی که برگزاری روز کارگر اهمیت بیشتری نسبت به این نامه داشت . متاسفانه آقای صباغیان برای برگزاری باشکوه این روز حرکتی انجام نداد.
  صباغیان نماینده ی کارگران است
  باید کاری در این زمینه می کرد که متاسفانه کاری نکرد
  این نامه چه اثری دارد ؟
  هیچ اثری

.... یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خوشم میاد که احساس مسئولیت میکنید و حرف دلتونو هرچند توجه نشه میزندید درود بر بافقی با غیرت

‍‍‍‍!!!!! چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای صباغیان حرفاتون موردپسنده ولی تاتهرون برسه شاید بادببره اگه تاحالا نبرده باشه وگوش شنواهست ولی عمل…..

محمد جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲:۵۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام باید از آقای صباغیان وهر کس برای بافق آیند تلاش می‌کند حمایت کرد

داود شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بافق همیشه عقب مانده خواهد بود تا زمانیکه مردم غریب و غربت پرستی را کنار نگذارند . آخه شما را چه میشود که راس هرم را غیر بومی می چینید ،بعد همه وقت و انرژی تان را به جهت رفع مشکلات بوجود آمده صرف می کنید ؟

حسین شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام حبف که قدرتونو نمیدونن….وگرنه الان این وضع شهرمون نبود