گفتگو با یک مخترع بافقی

دسته: عمومی
یک دیدگاه
یکشنبه - ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴

شهرستان بافق دارای معادن غنی بسیاری است و این امر باعث گردیده تا افراد زیادی از مناطق مختلف کشور برای
کار و اشتغال خود به این شهر مهاجرت نمایند. در کنار سخاوت کوههای معدنی مردمی صبور و سخت کوش وجود دارد که از تفکر و اندیشه بالایی برخوردار می باشند. آنانی که استواری را از نخل آموختند. اولین هایی چون مبارزه نستوه شیخ محمدتقی خان بافقی، شاعر پرآوازه و نامدار وحشی بافقی را از افتخارات سرزمین آهن، نخل و آفتاب خود می دانند. فرزندان بافقی همیشه و در همه حال توانسته و می‌توانند با همت خود نام بلند بافق و کویر را در پهنای این جهان پهناور پرآوازه نمایند.
هفته نامه افق کویر این بار به سراغ یکی از نخبگان و مخترعینی رفته؛که در همین دیار رشد و پرورش یافته و افتخاراتی را به همراه داشته است. وی به دعوت این هفته نامه در گفتگویی اختصاصی شرکت نموده و به سؤالات با متانت و سعه صدر پاسخ داد.
فق کویر لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
سید حسن حسینی متولد سال 1354، بزرگ شده کوی امام رضا(ع) که در قدیم به “کرو” لقب گرفته بود هستم، 9 خواهر و برادر هستیم. تا سال دیپلم در بافق بوده؛ دیپلم را در هنرستان باهنر گرفتم. در سال 1373 برای ادامه تحصیل وارد آموزشکده فنی شهید صدوقی شدم و مدرک کاردانی در رشته برق را کسب نمودم. خدمت سربازی را نیز در دو شهر تهران و کرمان سپری کردم. در شهر کرمان ازدواج کرده و در حال حاضر نیز در آنجا زندگی و ادامه تحصیل می دهم. در زمینه های برق نیز سررشته هایی دارم.
فق کویر پیرامون اولین اختراع خود توضیحاتی ارائه دهید؟
اولین اختراع دستگاهی بود که برای پیش بینی زلزله به صورت ثانیه ای موج S , P را در عرض 5 الی 6 ثانیه زودتر از بروز زلزله تشخیص می داد و این دستگاه کوچک در ساختمان نصب می گردید. تولید برق از رعد و برق، دستگاه شارژ موبایل بدون استفاده از برق با حرکت یا صوت و تولید آب از برق جزء اختراعاتی بود که به ثبت رسید. زمان کودکی نیز به این کار علاقه وافر داشته، حتی در زمان کلاس چهارم ابتدایی یک ماشین کوکی که به اطراف حرکت می کرد و کمپرس انجام می داد همچنین زمان کمپرس کردن با گاز دادن همراه بود و چراغ راهنما و بوق داشت در اندازه ده سانتی متر درست نمودم؛ البته از این موارد زیاد بود که نمی توان آن را اختراع دانست در حد یک کاردستی بود. وسایل آن نیز اشیاء دور ریختنی بود که به این منظور در نظر گرفته می شد.
فق کویر آیا از اختراع خود کسب درآمد هم کرده اید؟
اختراع در سطح آزمایشگاهی بوده؛ به تولید نرسید. آن چنان حمایت قاطعی نیست؛ اما برخی از اختراعات قابل تجاری سازی می باشد.
فق کویر تاکنون در مسابقات ملی و بین المللی شرکت کرده اید؟
خیر. در جشنواره های کویر و افق شرکت کرده؛ به خاطر یکی از اختراعات خود سطح سه نخبگان ( اختراعی که نیاز جامعه و جدید هست و همچنین قابل تجاری سازی نیز باشد) را دریافت کردم.
فق کویر چرا برای زندگی به کرمان رفتید؟
خدمت سربازی را آن جا گذراندم کم کم به مرور زمان مغازه سیم پیچی راه اندازی نموده و ازدواج کردم و ماندگار کرمان شده؛ در حال حاضر به شرکت صنعت برق پویا که کار تولید تابلوی برق صنعتی را دارد رسیده است.
فق کویر آیا خودتان را نخبه می دانید؟
(با خنده) نسبت به برخی افراد شاید، اما باز نسبت به بعضی دیگر افراد خیر.
جوانی می گذرد و دیگر باز نخواهد گشت
فق کویر نظرتان در مورد بافق و جوانان بافقی چیست؟
در برخی از مناطق کشور مردم تهیدست و فقیر زیادی وجود دارد، اما بافق مردمی پول دار دارد؛ متاسفانه آن طور که باید و شاید قدردان نعمات خدادادی نیستند، فکر می کنم در بعضی از منازل بافق اسراف صورت می گیرد. شهر بافق قطب درآمدزایی خوبی دارد. پیشرفت ساخت و ساز املاک نسبت به قبل بیشتر بوده و شهر نیز توسعه یافته؛ اما در کنار آن به نظر می رسد معضلات جامعه هم اضافه گردیده است.
فق کویر آیا در آینده برای زندگی به بافق باز خواهید گشت؟
نه. شهر کرمان حال و هوایی دیگر دارد. شهر در حدی هست که بتوان مواقع بیکاری و استراحت گردش و تفریح نمود. بافق هست و یک خیابان اصلی. امکانات آن محدود می باشد.
فق کویر حرف پایانی:
جوانان بافقی قدر خود را بدانند. از موقعیت زندگی خود بهره کافی ببرند جوانی می گذرد و دیگر باز نخواهد گشت. راه درس خواندن به راحتی باز است وقت را بیهوده تلف نکنند و برای آینده تلاش وافر داشته باشند.
راضیه بیگی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به قول قدیمیا گنج ویرونه خاکه ..