گندله سازی بافق 60 درصد کسری گندله کشور را تامین می کند

دسته: عمومی
۷ دیدگاه
سه شنبه - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

محمدجواد عسکری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کار های مقدماتی و زیر بنایی احداث این کارخانه انجام شده است و بزودی دو شرکت ایرانی و یک شرکت چینی کار ساخت این کارخانه را آغاز می کنند.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق یکی از اهداف ساخت گندله سه چاهون در بافق را جلو گیری از خام فروشی سنگ آهن اعلام و اظهار کرد: در شرایط کنونی که قیمت سنگ آهن کاهش یافته تبدیل این مواد ارزشمند معدنی به آهن، دارای ارزش افزوده ای معادل چهار تا پنج برابر قیمت فعلی سنگ آهن خواهد بود.

به گفته این مسوول، در صورت نیاز چندین معدن سنگ آهن خوراک واحد گندله سازی بافق را تامین می کنند، از جمله سه چاهون که یکی از معادن متعلق به شرکت سنگ آهن مرکزی ایران است و بیش از 90 میلیون تن ذخیره باقیمانده دارد.

وی اضافه کرد: همچنین معدن چغارت به عنوان مهمترین معدن سنگ آهن این منطقه با عیار 54 درصد، بیش از 53 میلیون تن ذخیره باقیمانده و آنومالی 12 که تقریبا جزو معدن سه چاهون تلقی می شود با 28 میلیون تن ذخیره، خوراک گندله و کارخانه کنسانتره بافق را تامین می کنند.

عسکری با بیان اینکه برای دو میلیون تن کنسانتره سنگ آهن افزون بر چهار و نیم میلیون تن خوراک نیاز است افزود: معدن سنگ آهن آنومالی شمالی واقع در 17 کیلومتری چغارت با عیار 33 درصد و ذخیره 81 میلیارد تن، قرار دارد که از متوسط عیار پایین تری برخوردار و برای کنسانتره سازی مناسب است.

او ادامه داد: معدن سنگ آهن سه چاهون نیز با عیار 37 درصد و با خط فرآوری ای روی همین درصد، سالانه 3/2 میلیون تن کنسانتره تولید می کند.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق اضافه کرد: البته 1.6 میلیون تن خوراک خود را از سه چاهون و بقیه را از معدن سنگ آهن چغارت بافق می گیرد.

این مسوول معدنی خاطر نشان کرد: در کنار این واحد کنسانتره سازی، واحد دیگری با ظرفیت دو میلیون تن در دستور ساخت داریم که میزان کنسانتره را در مجموع به 5/5 میلیون می رساند و این میزان، خوراک مورد نیاز گندله سازی شرکت سنگ آهن

خواهد بود.

وی ادامه داد: واحد پنج میلیون تنی گندله سازی شرکت سنگ آهن نیز براساس خوراک تولیدشده توسط کنسانتره سازی یاد شده، در حال احداث است و تقریبا درصد استحصال کنسانتره به گندله در این واحد بالای 90 درصد است و هیچگونه هدر رفتی ندارد.

عسکری افزود: ینا بر این با خوراک 5/5 میلیون تنی دو واحد کنسانتره سازی، مواد اولیه کارخانه گندله سازی به صورت 100 درصد از معادن سنگ آهن مرکزی تامین می شود و نقش مهمی در توسعه معادن و پیشرفت و عمران و آبادانی این شهرستان ایفا خواهد کرد.

گندله یکی از روش های تبدیل ذرات و نرمه مواد اولیه به توده ای متراکم و محصول نهایی فرآیند گندله سازی و ماده اولیه برای فرآیندهای تولید آهن خام در کوره بلند و تولید آهن اسفنجی به روش های متعدد احیای مستقیم است و برای کاربرد گندله باید کیفیت آن جهت حمل و نقل و غیره مطلوب باشد.

شهرستان بافق واقع در استان یزد دارای معادن سنگ آهن بسیار غنی است که ذخایر شناخته شده آن بالغ بر یک میلیارد و 700 میلیون تن است.

این معادن که مهم ترین آنها چغارت و 38 آنومالی دیگر است با عنوان سنگ آهن مرکزی ایران شناخته شده و قدمت بهره برداری از این معدن به سال 1350 برمی گردد.

در شرکت سنگ آهن و شرکت های زیر مجموعه آن هم اکنون پنجهزار و 400 نیرو به کار اشتغا دارند و سالانه نزدیک به هشت میلیون تن سنگ آهن در بافق استخراج می شود.

بافق با 40 هزار نفر جمعیت در فاصله 110 کیلو متری یزد، و چغارت در 12 کیلومتری و سه چاهون در 35 کیلو متری شهر بافق قرار دارند.

از این جمعیت 40 هزار نفری حدود 70 در صد به نوعی تحت پوشش شرکت سنگ آهن هستند و از مزایای بازنشستگی و شاغلی این شرکت بهره می برند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۹:۰۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مهندس حاجی عسکری با سلام
لطقا از دی 19 یه کم میگفتی مگه اون ذخیره نداره .یا اینکه مال بافق نی

مجتبی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن سلام و خسته باشید به مدیر عامل محترم و دلسوز بافق،حاج آقا عسکری بعد از گذشت یک سال از گذشت تصویب طرح ها و اجرایی نشدن و حتی معرفی نشدن پیمانکاران اجرایی اعم از گندله،کنستانتره و کوره بلند که هیچ کار اجرایی تا کنون صورت نگرفته باید به همشهری ها حق داد که ذهنیت بیشتر مردم به سمت هیچی و پوچی از این سخنرانی ها برود
شرکت ناموران به عنوان پیمانکار دو میلیون تن کنستانتره انتخاب شد ولی تا حالا تو هیچ یک از جلسات کارگروه شرکت نکرده
شرکت آسفالت طوس و فکور صنعت به عنوان سرمایه گذار کوره بلند معرفی شدند ولی خبری ازشون خبری نیست
اینم صرفا جهت اطلاع

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای عسکری عزیز….محصول گندله کجا استفاده خواهد شد؟؟؟بکدام کارخانه خواهید فروخت؟؟کارخانه های اردکان ومیبد ومهریز ویزد منتظر گندله بافقند پس زودتر تکمیل بفرمایید تا آنها بدون تولید نمانند!!!! بابا خیلی آینده نگرین ای کاش از فولاد بافق هم می گفتید؟؟؟؟از دی 19 از چاه گز ،از میدان ورودی بافق ؛از بلوار دهستانی که تاریک است و هنوز بطور کامل بلوک بندی نشده وبرای هزینه کردنش بنام چغارت مشکلی ندارین!!! چطور است که چادرملو بزرگترین میدان استان را ده سال قبل درورودی اردکان احداث کرده ولی شما یک میدان در شهر بافق نساختید و فقط ماشینهایتان جوانان بافقی را به کشتن دادند وبس؟؟؟وخیابانهای بافق را خراب کردند؟؟؟؟ ای کاش آمار اینهارا هم می دادید!!!

مطلع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام متاسفانه اقا فکر می کنه مردم …….. ولی نمی دونه مردم هوشیار واگاهند وبه نوعی بهتر از او همه چیز را می دانند.وانگهی گذشت زمان وتاریخ همه چیز را هویدا خواهد کرد وان روزاست که چهره هرکس بخوبی شناخته خواهد شد.حتی اگر زبانم لال اخرتی نباشد

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ایکاش قبل از قرار دادن مطالب در سایتتان آن را یکبار با دقت میخواندید.
ذخیره معدن آنومالی شمالی چقدر است؟ 81 میلیارد تن؟؟؟؟؟؟ یا خدا ، یا اباالفضل
مطلب بعدی اینکه:
یکنفر میخواد برای شهرش کار کنه، اینقدر آیه یاس نخونید. کمکش کنید، راهنمائی کنید، نظر خوب بدید. جلسه پرسش و پاسخ بذارید. هی نگید: دروغ میگه. قدما گفته اند : شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند
اگر حاجی جواد برود یا ببرندش کی میخواد اینکارها را انجام دهد. به گذشته نگاه کنیم و درس بگیریم.

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۷:۵۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقا جواد کامنت شماره سه زیادی حرص نخور که محصول گندله بافق چه میشود !!! چون اصلا با این روند پیشرفت اصلا گندله ای دربافق خورده نمیشود جون از سال 88 گندله سازی پیمانکارش مشخص شدهوعملیات اجرای ان شروع شده تا حالا فقط سه تا سوله ساخته شده وزمینی هم تسطیع شده وبچینگی هم زده شده وسلام نامه تمام ، خودت حساب کن چندرصد پیشرفت داره ، به فرض اینکه هر کدام از این ایتم ها خونه پرپرش یک میلیارد بیرزه میشه پنج میلیارد تومن ، تا هزارمیلیارد تومن کل طرح ببین چقدر فاصله است به فرض اینکه سرعت پیشرفت کار دو برابر هم بشه با روند فعلی حداقل تا پنجاه سال دیگه هم جای حرص خوردن نیست پس راحت بخواب که شرکت در دست …. است ، محض اطلاع جنابعالی در سال 92 حدود 240 میلیارد تومن ودر سال 93 حدود 230 میلیارد تومن پول بی زبون شرکت به حساب صندوق بازنشستگی واریز شده ومسئولین شهر هم جیکیشون در نمیاد !!! خودت تا ته قضیه رو بخون اوضاع از چه قراره … یعنی مسئولین هم … بله

ابراهیم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۸:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا همه دوستان طلب 40 ساله و کم کاری مدیران قبلی را فقط از چشم اقای عسکری میبینند مگه مسول دیگری در شهر نیست چرا همه چیزها را از اقای عسکری طلب داریدبرید ببینید مسولین قبلی چه گلی بر سر ما بافقی ها زدن یه زمان به حاجی بدید به قولی دندون رو جیگر بگذارید و حمایت کنید از سنگ آهن و طرح های در حال پیگیری اردکان یک شبه قطب صنعتی نشد در سایه هم دلی و اتحاد شدن اردکان