حفاظت از منابع انسانی

دسته: مقالات
۷ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۱ خرداد ۱۳۹۴

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality=75

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 75


اخیراً تحقیقی انجام شده و به بررسی سرمایه موجود کره زمین پرداخته است. نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که ۸۴ درصد از سرمایه به منابع انسانی اختصاص یافته و ۱۶درصد به معادن و هر آنچه ساخته دست بشری است. این نتیجه فارغ از میزان آن با آموزه‌های دینی ما نیز تطابق دارد چرا که اعتقاد داریم خداوند تمام کرات و موجودات و… را برای انسان آفریده است، طبیعی است که محوریت از آن این مخلوق باشد. بنابراین جامعه‌ای سرمایه دارتر است که نیروی انسانی بهتری داشته باشد، به عبارت دیگر جامعه‌ای که بتواند بیشترین استفاده را از بهترین مخلوق خداوند ببرد شایستگی دارد در صدر جوامع قرار گیرد و این سنت الهی است که اراده جوامع تغییر و تحول را اعم از پیشرفت یا رکود رقم می‌زند.
این مهم در هر جامعه‌ای معنادار است چه در مقیاس جهانی یا در مقیاس منطقه‌ای، کشوری و استانی. شهرستان بافق نیز از این قاعده پیروی می‌کند اگر می‌خواهیم در تناسب کشوری به پیشرفت دست یابیم باید به شناسایی، پرورش و شکوفایی استعدادهای شهرستان توجه کنیم باید از این سرمایه‌ها به شدت حفاظت نمود این یک اصل محوری برای همگان باید باشد.
معمولاً در هر چند صد نفر ممکن است یک استعداد برجسته کشف شود که اگر محیط و شرایط و هزاران اگر و اما اجازه دهد بتوان این استعداد را به مرحله‌ای رساند که بتوان به آن اصطلاح نخبه یا استعداد درخشان را داد. اعم از اینکه در بعد علمی، ورزشی و مدیریتی و اقتصادی و… باشد. چون ممکن است بعضی از افراد تحصیلات زیادی نداشته باشند ولی ورزشکاری موفق باشند یا فردی اقتصادی تأثیر گذار باشند که صدها نفر از توان اقتصادی او امرار معاش می‌کنند و یا از لحاظ محلی دارای نفوذ کلام یا اعتبار اجتماعی برخوردار می‌باشند به گونه‌ای که در منطقه نیز تأثیر گذار است.
حتی در شاخص‌های توسعه‌یافتگی تعداد محققین و دانشمندان یک مؤلفه محسوب می‌شود. مثلاً این شاخص در کشورهای توسعه یافته در هر یک میلیون نفر ۴ الی ۷ هزار محقق می‌باشد این آمار در کشور ما به ازاء هر یک میلیون نفر ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر است.
بنابراین یک جامعه که قصد دارد پیشرفت کند، اراده کرده که در جمع مدعیان خودی نشان دهد ،می‌خواهد از محرومیت خارج شود و در استانی مانند یزد که یک استان صنعتی و معدنی است به رقابت بپردازد باید به صورت جدی به موضوع پرورش استعدادها بیندیشد ولی قبل از همه و در اولویت اول باید از ظرفیت‌هایش نگه‌داری و حفاظت کند. به شدت از آفت تخریب نیروهایش فاصله بگیردو در اولویت بعدی به پرورش و شکوفایی استعدادها طی یک برنامه حساب شده همت گمارد.
شهرستان بافق در ماه‌های آتی امتحان سختی را پیش رو دارد حضور در جمع سیاسیون، کار بسیار مشکل و با ظرافتی است. باید این شهرستان نشان دهد از یک بلوغ سیاسی برخوردار است و باید مواظب باشد در مهلکه و گرداب سیاسی بازان استان و کشور نیفتد. ممکن است در حوزه انتخابیه و مرکز استان حرکت‌هایی در مسیر تخریب رقبا انجام شود ولی نباید فراموش کرد که اولاً این حرکت برای آنها نیز عوارض دارد ثانیاً آنها به علت قدمت و سابقه سیاسی از یک تنومندی برخوردارند که کمتر از شهرستان ما آسیب می‌بینند. شهرستان بافق مثل نهالی است در بیشه‌زار سیاست ،زمان زیادی طلب می‌کند تا به یک درخت تنومند تبدیل شود. این نهال باید مواظب تندبادهای مصنوعی که توسط رقبا شکل می‌گیرد باشد.
در هفته‌های اخیر بعضی از دوستان ناخواسته وارد یک بازی سراسر باخت شده‌اند بعضی از وبلاگ‌ها نیز که انتظار بود از بلوغ سیاسی بالا برخوردار باشند به این بحث دامن می‌زنند. متأسفانه هر روز شاهد تخریبی هستیم. روزی افرادشاخص بافقی درمرکز استان ، روزی دیگر زحمت کشان و دلسوزان بافقی در داخل شهرستان آماج حملات تخریبی افرادی قرار می‌گیرند که بدون اطلاع و حتی دلسوزانه در میدانی دیگر که حداقل می‌توان گفت دوست نیستند بازی می‌کنند.
در این شهرستان محروم باید فرهنگ سازی شود که هر کس حتی یک قدم برای رفع محرومیت بردارد باید از او تشکر کرد، باید به اندازه تلاشش او را گرامی بداریم تا همگان در این مسیر گام بگذارند. این چه بدعتی است که هرکس برای شهرستان کار نکند و اقدامی انجام ندهد ولو در بالاترین پست‌ها مصون است ولی اگر فردی با آبرویش و سرمایه‌اش برای شهرستان تلاش کند آماج حملات می‌شود.
قبول کنیم که ۸۰ درصد از پیشرفت شهرستان در اثر تلاش فرزندان همین شهرستان بوده، چند درصد از این اشخاص مصون از تهمت هستند؟ چگونه باید به فرزندانمان بیاموزیم که شما موظفید دینتان را به شهرتان ادا کنید، وقتی آنها سرنوشت این خدمتکاران را بدین گونه می‌بینند. راه پیشرفت شهر، گرامی داشتن شخصیت‌هایی است که به هر طریق به شهرستان کمک می‌کنند چه با ساخت بنا، چه با کمک مالی، چه با کارآفرینی و… و بی محلی به هرکس که حاضر نیست برای شهرش کم‌ترین اقدامی انجام دهد.
این بحث را می‌توان در چند جمله خلاصه کرد؛ هر جامعه افرادی دارد که شاخص هستند این افراد باید برای جامعه‌شان از ابعاد مختلف حفظ شوند و در پی آن باید استعداد های دیگر که قابلیت‌های بالایی دارند کشف، پرورش و جهت توسعه شهر هدایت و به جامعه کشوری معرفی گردند.
یار مفروش به دنیا که بسی سود نکرد //آنکه یوسف به سره ناسره بفروخته بود
والسلام
اصغر آقابابایی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
نقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقا کپی نکن آدرس سایت اصلی مطلب فوقhttp://www.abbasalimansouri.ir/1390/06/25/%D8%AD%D9%81%D8%A7%D8%B8%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C/

یب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یعنی دزدی ادبی تا این حد؟!!!! بافق فردا تو مواظب باش. سایت اصلی به قلم عباسعلی منصوری نوشته شده و جالب اینکه اصغر آقابابایی کلمه شهرستان آران و بیدگل رو برداشته گذاشته بافق…بخونید
(شهرستان آران و بیدگل در ماه‌های آتی امتحان سختی را پیش رو دارد حضور در جمع حرفه‌ای‌های سیاسی، کار بسیار مشکل و با ظرافتی است. باید این شهرستان نشان دهد از یک بلوغ سیاسی برخوردار است و…)
خداییش تا اینجوری نخبگانی داریم آینده مون تضمین شده است.
http://www.abbasalimansouri.ir/1390/06/25/%D8%AD%D9%81%D8%A7%D8%B8%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C/

یار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تازه این مطلب رو نویسنده اصلی 25 شهریور سال 90 نوشته و در دولت احمدی نژاد بوده چجوری چسبوندنش به امروز و بافق خدا می داند؟!!!!

جوان بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عجب روزگاریه…خخخخخخخ

سلام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۸:۱۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لطفا این مطلب را از سایت حذف کنید.

عباس یزدانی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و عرض خسته نباشید اقای اقابابایی هم نگفتند که مطلبرا خوشان نقل کردند دقت کنید نوشته است به گفته اقای اقابابایی خسته نباشید خدا قوت

    ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    آقای یزدانی شما دیگه خواهشا به شعور مردم توهین نکنید.ایشون رفتن آمار و ارقام یه شهر دیگه رو برداشتن اسم شهر رو هم عوض کرن نوشتن.این مطلب اصلا اعتبار نداره.واقعا برای شما هم متاسفم