مجمع هم اندیشی توسعه بافق ،عهده دار بخش کوچکی از توسعه شهر است

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
شنبه - ۳ مرداد ۱۳۹۴

999-300x215-80x80

دکتر حسین ارجمند یکی از اساتید دانشگاه در پاسخ به این سوال که روند دوازدهمین مجمع هم اندیشی توسعه بافق چگونه بود گفت: از آن جایی که هدف اصلی این جلسات هم اندیشی و همدلی است بدون شک این جلسات می تواند برای توسعه و آبادانی بافق مفید و مثمر ثمر باشد ولی نباید سطح توقعات و انتظارات خود را خیلی بالا ببریم و تصور کنیم که با تشکیل این جلسات مشکلات شهر حل و فصل می شود. از طرف دیگر باید بپذیریم که همسو کردن سلایق و افکار فوق العاده مشکلی است و شاید اصلاً نیازی نباشد که افراد مانند هم بیندیشند و مانند هم رفتار کنند.
بعضی دوستان معتقدند که این جلسات می تواند جناح های سیاسی در شهر را به هم نزدیک کند و ما باید فارغ از جناح و باند به آبادانی بافق بیندیشیم. این حرف در شعار حرف بسیار خوب و عامه پسندی است اما در عمل چنین چیزی امکان پذیر نیست چون درگیری جناح ها به خاطر قدرت است و هر جا که پای قدرت در میان باشد نمی توان خیلی به اتحاد فکر کرد الان در سطح کشور هم اگر نگاه کنید دعوا بر سر قدرت است هر چند که هر جناحی اعلام می کند که از باند بازی پرهیز کند اما در عمل چنین چیزی اتفاق نمی افتد. حتی گاهی اوقات منافع ملی به علت همین باندبازی ها به خطر می افتد.
انتظارات ما باید حداقلی باشد و این که یک دید حداکثر برای خود و مردم ایجاد کنیم کار اشتباهی است. یعنی بودن این جلسات بهتر از نبودن آن است و این جلسات هم عهده دار بخش کوچکی از توسعه شهر است نه این که تمام یا بیشتر مسئولیت را به دوش بکشد.
وی در خصوص این سوال که به نظر شما از بین کسانی که صحبت نمودند چه کسی نمره بالاتری دریافت می کند اظهار داشت : هر کس براساس اندیشه ها و دیدگاه های خود حرف می زند و ما نمی توانیم اندیشه ای را به طور مطلق خوب یا بد بدانیم. هر کس بخشی از حقیقت را بیان می کند و بدون شک بخش دیگری از حقیقت از دیدش مغفول می ماند اما نکته مهم این است که ما هنوز اول راهیم و فقط باید امیدوارانه حرف بزنیم هر چند که واقعیات تلخ هم وجود دارد.
این سال ها حق ما را خوردند و بردند و هنوز هم این کار را می کنند یک حقیقت مسلم است فقط باید ساده انگار نباشیم و بدانیم که تنها راه موفقیت سماجت و استقامت است.
ارجمند همچنین در پاسخ به این سوال که کدامیک از افراد درراستای توسعه بافق سخن گفتند عنوان کرد: این سوال به نظر من اشتباه است. چون هدف این جلسه توسعه و پیشرفت بافق است و افرادی هم که در این جا جمع شدند دلسوز هستند و دوست دارند برای شهرشان کار کنند .نمی توان گفت چه کسی برای توسعه بافق و چه کسی در راستای عدم توسعه بافق صحبت کرد .
این فعال اجتماعی نظر خود را برای بهتر و مفیدتر شدن جلسه چنین ابراز داشت: این جلسات نیاز به کارهای کارشناسی بیشتری دارد و از طرف دیگر یکی از اهداف این جلسات مشورت دادن به مسئولان است ولی به ندرت اتفاق افتاده که مسئولی مشکلی را برای حل به این جلسه داده باشد. بیشتر به نظر می رسد که این جلسات می خواهد تا مسئولان را مجبور کند که از نظرات آن ها استفاده کنند نه این که مسئولان با شوق و رغبت بخواهند از نظرات این جمع بهره ببرند.
یک نوع سرگرمی هم در این جلسات وجود دارد که مثلاً ما در این جلسه چه کاری می خواهیم انجام دهیم و چه مشکلاتی را می خواهیم حل و فصل کنیم. مثلاً دو جلسه به ارائه پیشنهادات برای سفر ریاست جمهور اختصاص داده شد که ما چه مشکلاتی داریم تا در این سفر مطرح شود . خب مشکلات شهر ما کاملاً مشخص و اظهر من الشمس است و این که ما مشکلات را اولویت بندی می کنیم هم کار چندان درستی نیست مثلاً بگوییم تکمیل جاده مهم تر است یا تأمین پزشک متخصص و تجهیز بیمارستان . خب هر دو مهم است و یکی بر دیگری ارجحیت ندارد.
حسین ارجمند علت عدم حضور مسئولان را دلایل خاص دانست و افزود: نمی توان آن ها را مجبور کرد که در این جلسات بیایند ولی در جلسات قبل فرماندار و حتی معاون سیاسی استاندار هم آمده بودند. این طور نبوده که در هیچ یک از جلسات مسئولان اجرایی حضور نداشته باشند.
ببینید این که ما مسئولی را دعوت کنیم و بیاید حرف ها را نیز بشنود کافی نیست. مسئولان بسیاری از این حرف ها و مشکلات را می دانند و این که ما متوقع باشیم شق القمر هم کنند درست نیست آن ها هم درحیطه وظیفه خود باید حرف بزنند و رفتار کنند.

فرض کنید مسئولی هم در این جلسات وعده ای داد. این کار نیست چون اینقدر به ما این وعده های سرخرمن داده شده که حد ندارد و هیچ کس هم پاسخگو نبوده است . ما نباید نسبت به مسئولان خیلی خوش بین باشیم و فکر کنیم که تمام آن ها دلسوزند و می خواهند مشکلات ما را حل و فصل کنند و از طرف دیگر نباید هم به آن ها بدبین باشیم. ما باید مطلق انگاری را کنار بگذاریم و انسان ها را خاکستری ببینیم نه سیاه و نه سفید.
مردم باید مصرانه و علی الدوام از مسئولان بخواهند و به تعبیری باید خواب خوش را ازآن ها بگیرند . این که جلسه ای تشکیل شود و مسئولی بیاید و حرف های ما را بشنود یا وعده ای بدهد که دردی را دوا نمی کند.
وی حرف و سخنش با غائبین جلسه چنین بود: امیدوارم که در جلسات بعد حاضر شوند و صادقانه سخن بگویند و متعهد به وعده های خود باشند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
داود شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وتشکر از زحمات دلسوزان این مرز و بوم . امیدوارم این جلسات برای سرگرم کردن مردم نباشد و بالاخره خروجی مثمر ثمری از آن شاهد باشیم .

مطلع با انصاف یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۷:۱۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ذکتر جان سلام: حرف شما کاملا متینه. اگه به مقامات ارشد کشوری هم نظری بیاندازید. همین نوع اختلافات بلکه شدیدتر وجود دارد. ولی در عملبر سر منافع ملی با هم کنار می ایند . بافق هم بر سر منافع شهرستان همینگونه باشند.