آزردن مرده ها،رنجاندن زنده ها

دسته: عمومی , مقالات
۶ دیدگاه
یکشنبه - ۴ مرداد ۱۳۹۴

IMG_1491-257x300

خبر تصادفات هفته گذشته در جادهای منتهی به بافق خبر دردناکی بود که مردم شهرم را متاثر نمود خصوصا آنکه در این تصادفات چند نوزاد و نوجوان جان خود را از دست دادند و خانواده هایی داغدار شدند که مسلما آلام ناشی از آن تا سالها روح و روان خانواده و بستگان ایشان را آزار خواهد داد.
اما نکته ای که در این حوادث بصورتی ناخوشایند بروز کرد انتشار تصاویر برخی حادثه دیدگان که جان خود را از دست داده بودند آن هم بصورت گسترده در شبکه های اجتماعی و نوشتن احتمالات ذهنی خودمان در علت بروز این حوادث بصورت حدس و گمان و رواج برخی شایعات در این زمینه بود که شاید نه تنها رنج بستگان ایشان را دوچندان، بلکه ارواح رفتگان را نیز آزرده نموده باشد.
نمی دانم این چه حسی است که تقریبا در بیشتر ما ایرانی ها وجود دارد که برای اینکه می خواهیم اولین اطلاع دهنده از یک ماجرا باشیم حاضریم بدون در نظر گرفتن جنبه های اخلاقی و آسیبهای احتمالی بعدی آن به ارسال خبر حوادث و تصاویر دلخراش آن از هم سبقت بگیریم و نه تنها در روحیه بینندگان آن تصاویر خدشه ایجاد کنیم بلکه گاه موجبات نارضایتی شخص حادثه دیده و یا بستگان وی را فراهم آوریم .
یادمان باشد چه بسا این نحوه انتقال اخبار و تصاویر در گروههای اجتماعی برخی از بستگان شخص حادثه دیده را متوجه خبری کند که در روال معمول برای دانستنش نیاز به پیش زمینه ها و مقدمه هاست.
این ماجرا هم که گاهی حس کنجکاوی و علاقه برای ثبت و ضبط یک حادثه برای ما به قدری مهم می شود که حاضریم از جان دادن یک انسان حادثه دیده عکس و فیلم تهیه کنیم اما حاضر نیستیم در کمک رسانی یا تلاش برای مساعدت به امدادگران از خود حرکتی نشان بدهیم و حتی گاهی با تجمعی که در محل حادثه ایجاد می کنیم روند امداد رسانی را برای امدادگران اورژانس و هلال احمر دچار مشکل نماید هم موضوعی است که باید در آن تجدید نظر نماییم.
به نظر می رسد وقت آن است به اهمیت آموزش و فرهنگسازی در استفاده از ابزارهای نوین اطلاع رسانی با توجه به فراگیر شدنش در دنیای امروز اهتمام جدی تری صورت پذیرد تا در کنار محاسن استفاده از این ابزار قوی و مفید، آسیبهای آن به حداقل کاهش یابد.
محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
جوان بافقی یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چنین افرادی مصداق این ضرب المثل هستند که میگه ،مرگ خوبه برای همسایه،تو صحنه سیل اخیر هم دیدید چقدر موبایل به دست از صحنه ها فیلم گرفتند ،ما خودمون متوجه نیستیم داریم نسبت به همه چیز و همه جا بی خیال میشیم اونقدر که عده ای دانشجوی پزشکی در سالن تشریح کنار جسد عکس بگیرند و بفرستند تو شبکه های اجتماعی فقط برای اینکه معروف بشوند فکر میکنید این افراد چی براشون مهمه؟

محمدرضارضايي. یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقاي قاسمزاده به نكته حساسي اشاره كرديد واقعاجاي تاسف هست كه گاهي از جان دادن ديگران ويا حوادثي كه براي ديگران اتفاق ميافتد عكس وفيلم تهيه ميشود وبعضي مواقع آنقدر تجمعات بي مورد ميكنند كه در كار امداد رساني مشكل ايجاد ميشود

ماشالله شمس الدینی یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۲:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
جناب آقای قاسمزاده امروزه با پیدایش وسایل ارتباط جمعی پیشرفته ما استفاده کنندگان کم ظرفیت بجای استفاده صحیح، از آن برای تفریح و سرگرمی و به قول خودشما به خاطر اینکه اولین نفری باشیم که خبر تصادفات دلخراش و فوت هموطنان خود را باافتخار به سمع و نظر بقیه بگذاریم ازهیچ کوششی دریغ نمینماییم .به این نکته مهم توجه نداریم که با این سهل انگاری خود چه ضربه روحی سنگینی به بازماندگان افراد متوفی وارد مینماییم.
درجایی نشسته بودم ناگهان یکی از دوستانم باخواندن متنی در واتس آپ مشت محکمی به سرخود کوبید و ازحال رفت بعداز رسیدگی به حال وی وقتی ماجرا را ازش جویا شدم عکسی نشان من داد که در آن خودرویی در جاده با گارد ریل برخورد و چندنفریزخمی شده بودند پلاک ماشین و صورت سرنشینان به وضوح دیده میشد دوستم مدام شیون میکرد و نام برادر و برادر زاده ها وخانواده اخویش را صدا میکرد الحمدالله این واژگونی بخیر گذشته بود.
ولی خداوکیلی این عمل عکاس و انتشار عکسهای خانواده سانحه دیده درست بوده؟؟
چرا حتی یک لحظه خودمون را بجای حادثه دیدگان نمیگذاریم؟؟؟؟.
من عاجزانه خواهش میکنم اگر قصد اطلاع رسانی از حادثه ای را دارید از تصویر برداری از حادثه دیدگان و پلاک خودرو خود داری نمایید شاید اقوام بیخبر از این حادثه دیدگان با مشکل قلبی مواجهه باشند خدای ناکرده ناخواسته باعث خون کسی نباشید .
ممنون از همه

علی یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۵:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

افراد تجمع کننده در حوادث حواسشون باشه که گاهی خودشون هم دچار حوادث جنبی می شوند بطور مثال در تصادف ها ممکن خودروهای عبوری که حواسشون به نحوه تصادف است آنها را زیر بگیرند

... دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

وقتی عده ای از پرسنل بیمارستان از لحظه ی جان کندن بیماران ، عکس و فیلم می گیرند . چه انتظاری می توان از مردم عادی داشت ؟؟؟؟
نمونه اش فیلم منتشر شده از لحظه جان کندن مرتضی پاشایی .

رضا دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام یادمان رفته بنی ادماعضای یکدیگرند چه اتفاقی در وجودما انسانها افتاده که به جای کمک و یاری رساندن به مجروحین و مصدومین فقط دنبال گرفتن یه عکس هستیم برای خودنمایی و اعلام شجاعت کذب کردن
قدری بیاندیشیم اشکال از ما انسانهاست یا پیشرفت علم
علم بیش از حد پیشرفت کرده یا انسانها بیش از حد انسانیت را فراموش کرده اند من چکار میکنم