حاجی فیروز ایران این بار در کنار کریم سیاه بافقی

دسته: عمومی
۹ دیدگاه
دوشنبه - ۲۶ مرداد ۱۳۹۴

IMG_0497

حسین زاده نویری با سابقه 17 سال کار هنری، مجری صدا و سیما و بازیگر سینما تلویزیون، تنها شاگرد مرحوم نعمت الله گرجی است که در سراسر کشور نقش سیاه بازی را اجرا و کارگردانی کرده است. وی با ” کاراکتر” حاجی فیروز در ایران شناخته می شود. وی چندین سال است که به عنوان سفیر ایران در مجامع بین المللی و جشنواره های مختلف حضور داشته است.

این استاد هنر چند روزی است که مهمان دیار نخل و آهن وآفتاب می باشد. خبرنگار ” بافق فردا” به سراغ وی رفت و علت حضور او را در بافق جویا شد. وی با روی گشاده و خلقی نیکو در این گفتگو حضور یافت و گفت: حدود 4 ماه پیش تماس تلفنی از سوی ” میثم پورمنش” یکی از هنرمندان بافقی به من شد. وی در این تماس تلفنی از عشق و علاقه وصف ناپذیر خود برای بازی در نقش حاجی فیروز صحبت کرد. شور و شوق او باعث شد که بعد از مدتی پیشنهاد کارگردانی نمایش او را برعهده بگیرم. با توجه به این که پیرامون نمایش خود متن قابل قبولی هم مهیا نشده بود نویسندگی و کارگردانی نمایش او را پذیرفتم. و این طور شد که متن نمایش ” مجوزی برای خندوندن” آماده و برای آموزش گروه او به بافق سفر کردم.

IMG_0492

 

نویری بیان کرد: لازم است متذکر شوم اعتقاد من بر این است که تا رسیدن به مقام استادی راه بسیار زیادی در پیش است. اما هدف زنده نگه داشتن نقش این کاراکتر است. احیای سنت ایرانی با این ایده که دل هر ایرانی در هر نقطه از کشور و جهان که هست باید شاد باشد عاملی بود تا متن ” مجوزی برای خندوندن ” تنظیم شود.

وی در ادامه به فعالیت خود در حرفه طنز اشاره کرد و افزود: حدود 8 سال است که از حرفه کارگردانی دوره بوده  و 15 سالی است که در کار طنز مشغول به فعالیت می باشم.  و باز به خواست هنرمند بافقی کارگردانی یک نمایش دیگر را قبول کردم.

این هنرمند خوش نام کشور ادامه داد: به محض ورود به بافق با کمبودهایی از جمله نبود بازیگر، نبود دکور مناسب و نبود یک سالن مجزا روبرو شدم. اما علاقه ی این جوان و پشتکار او و همچنین وجود هتلی مجزا با تمام امکانات  بی نظیر خود باعث دلگرمی بیشتر و ماندگاری من در این دیار شد. به جاهای مختلف کشور برای ارائه کار سفر کرده اما “هتل نیکان” در مقایسه با هتل های نقاط دیگر کشور بی نظیر است. لازم است در اینجا از کسانی که در این امر گام و قدمی برداشته اند تقدیر شود.

وی افزود: موضوع کار برای من بسیار حائز اهمیت است. روز اول به این هنرمند بافقی تذکر دادم که درست است چند سالی کار هنری کرده ، اما نقش “سیاه بازی” از حساسیت زیادی برخوردار است  و باید به نحو احسنت اجرا شود. روزهای اول تمرین بازی که مدنظر من و تماشاچی بود ارائه نمی شد اما با تمرینات خوب، به نتیجه مطلوب خواهد رسید. اصولاً بازیگرباید خاک صحنه بخورد، حرف مردم را بشنود و نگاه تمسخر آمیز را هم تحمل کند تا حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

 

IMG_0473

زاده نویری خاطر نشان کرد: به نظر من  ارزش محبوبیت یک هنرمند از معروفیت او بیشتر است.  یکی از آرزوهای من این است که نمایش به نحو خوب اجرا و بچه های گروه نیز نماینده خوبی برای مردم بافق و استان یزد باشند. این را هم لازم است بیان کنم هر کسی به خود اجازه نمی دهد که “کارکتر” سیاه بازی را اجر اکند. خرسندم از این که یک بافقی چنین جسارتی از خود بروز داده است.

مجری صدا و سیما یادآور شد: سیاه بازی از قدیمی ترین کارکترهای ایران می باشد. در دهه 1340 تنها تئاتر ایران ” تخت حوضی” بود که در حول محور “حاجی فیروز” می چرخید. و این بار میثم پورمنش قصد دارد نمایش و این گروه نمایشی را به جشنواره مهرماه سالجاری که در استان مازندران، شهرستان ساری برگزار می شود اعزام کند. اما واقعیت این است اگر به جایی برسد که قابل نمایش و اجرای خوب باشد مجوز حضور در جشنواره توسط من به گروه داده خواهد شد و در غیر این صورت اجرا برای عموم مردم شهرستان  و انشاالله با رایزنی در سطح کشور خواهد بود تا هزینه  بازگردانده شود.

وی گفت: داستان نمایش بدین صورت است که یک سیاه در خیابان گدایی می کند و به سوی حجره ای که آمیرزا در آن قرار دارد سوق داده می شود. آمیرزا مردم را کنار می زند و سیاه را از حجره بیرون می کند. “کارکتر” آمیرزا نیز به گونه ای است که هر از گاهی یک قری می دهد. دیدی به این طرف و آن طرف دارد. با زحماتی توانسته حجره را بنا کند و در این بین گفتگویی طنزی بین این دو رد و بدل می شود. آمیرزا به پلیس تلفن می زند و از حضور سیاه در حجره شکایت می کند. پلیس در ابتدا به او دستبند می زند و حتی به او می گوید نمایش با گدایی متفاوت است. بالاخره آمیرزا از شکایت خود صرف نظر کرده و با کریم سیاه صحبت می کند تا در حجره او مشغول به کار شود و حرف آخر.

حسین زاده نویری در پایان گفتگوی خود می گوید: برایم جای تعجب بود که چرا مسئولین برای دیدن تمرینات حضور نداشتند، شاید هم اطلاع رسانی نشده بود. از مدیر عامل شرکت سنگ آهن تعریف زیادی شنیده بودم و علاقه شدید داشتم تا با مدیر شرکت یا مدیر روابط عمومی ملاقاتی صورت گیرد. برای دعوت از هنرمندان از جای جای کشور هزینه های زیادی می شود پس چه بهتر است با استفاده بهینه از این هنرمندان در راستای ارتقای سطح هنر و دانش شهر، هنرمندان خود شهرستان حمایت شوند. تا سفیری فرهنگی برای شهر و شرکت سنگ آهن باشند.

 

 

IMG_0485

در ادامه علی اسماعیلی یکی ازبهترین های موسیقی فیلم، رهبر ارکست، خواننده و سازنده آهنگ هایی زیبا که در شبکه های مختلف سیما پخش شده است در خصوص کارنامه کاری خود چنین گفت: 16 سالی هست که کار موسیقی انجام می دهم. کار را با کیبورد روی صحنه شروع کردم . با این که در بازیگری سررشته ای ندارم اما تئاتر را هنر زیبایی می دانم و همین علاقه باعث شد تا در کنار آن بمانم. کارهایی چون بابای بچه ها، مرگ داعش، بچه های کوفه و فاطمه الزهرا در کارنامه کاری من است. در حال حاضر نیز در کنار ” محضر نیا” کارهایی برای شبکه های سراسری و قرآن می سازم.

وی اظهار کرد: هنرمندان در عرصه موسیقی کار را با نواختن یک ساز آغاز می کنند. با گذشتن سالیان سال و طی نمودن پله های ترقی دیگر علاقه ای به برگشت و کار با کیبورد در کنار صحنه نخواهند داشت اما علاقه شخصی من به تئاتر و “زاده نویری” باعث شد ت به این کارادامه دهم.

اسماعیلی بیان کرد: برایم جالب بود بچه های بافق چنین علاقه ای به تئاتر و هنر دارند. امیدوارم همان گونه که ما از فولاد شهر اصفهان شروع کردیم. بچه های بافق هم بتوانند در راه رسیدن به اهداف خود سربلند باشند.

منصور رحیمی که در این نمایش نقش آمیرزا را بازی می کند در خصوص فعالیت تئاتری خود می گوید: از سال 70 کار با ” سید کاظم عباس زاده” شروع کرده و در سال 73 در کنار “ناصر سروی” یکی از بازیگران تئاتر و سینما فعالیت خود را ادامه دادم.

وی اظهار کرد: “حاجی فیروز” ایران و نمایش “مجوزی برای خندوندن” به نویسندگی و کارگردانی “حسین زاده نویری” در حال تمرین و آماده شدن جهت شرکت در جشنواره مهر ماه است. روایت طنز تلخ اجتماعی که میثم پور منش در نقش “کریم سیاه”،  محسن رضایی در نقش سرباز و توکلی به عنوان منشی صحنه انتخاب شده اند.

رحیمی با بیان این که تئاتر در بافق از وضعیت خوبی برخوردار نیست گفت: متاسفانه تئاتر در بافق به کما رفته است. با توجه به بعد مسافتی تا مرکز استان وتهران با مشکلاتی روبرو هست. از مسئولین و خصوصاً فرماندار شهر خواهشمندم حمایتی ازاین گروه تئاترکنند تا بتواند نماینده خوبی برای بافق در کل کشور باشد.

وی افزود: امیدوارم یک روزی برسد که “کریم سیاه” نام پرآوازه بافق را در کل جهان پرآوازه تر کند.

با کلام” میثم پورمنش” باعث و بانی این نمایش و بازیگر نقش “کریم سیاه” به گفتگویی خود پایان خواهیم داد. “میثم پورمنش” بازیگر نقش کریم سیاه که خود با عشق وعلاقه این کار را با هزینه شخصی متقبل شده و 4 سالی در کنار منصور رحیمی کار تئاتر کرده می گوید: علاقه شدیدم به نقش حاجی فیروز باعث شد تا به دنبال این کار بروم . قبل از این که تمرینات را در کنار استاد” زاده نویری” شروع کنم فکر می کردم خیلی در این زمینه تجربه دارم، اما حال می بینم اول راه هستم و برای حضور در جشنواره باید نکات ریز بسیاری را دانست.  گرچه در ابتدای کار یکی از آمال و آرزوهایم شرکت در جشنواره بود اما در حال حاضر فقط تمرین و یادگیری تئاتر با اصول و بازی درست در نقش “حاجی فیروز” برایم اهمیت دارد.

وی در پایان این گفتگو گفت: کاش درب سالن باز شود و من مسئولین، فرماندار و مدیر عامل شرکت سنگ آهن را در کنار صحنه خود ببینم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۹۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
ندا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی خوب و عالی ،انشالله همیشه موفق باشید و برنامه های بیشتری را در سراسر کشور به اجرا بگذارید

  میثم پورمنش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۲:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  ممنون دوست عزیز

ماشالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.
خداقوت
جای خالی طنز و نمایشنامه های فکاهی درشهر خیلی خالی است امید است از فرصت بدست آمده نهایت استفاده برده شود تا مردم سخت کوش بافق نیز برای کاستن از خستگی ساعاتی را برای خندیدن وقت بگذارند و با روحیه ای سرشار از انرژی روز جدید خود را آغاز نمایند.
درود برشما

محمدرضا زبرجدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۴:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوست عزیز جناب پورمنش خسته نباشی
وقتی شما در خفا و بدون اطلاع از کسی دعوت می کنی نباید انتظار داشته باشی در سالن به خودی خود باز شود و مسئولین به سمت کار شما هجوم بیاورند.نه این طور نیست.من نمیدونم این آقا کی هست و در چه جایگاه هنری قرار داره چیزی که من می دونم و در دانشگاه آموختم استفاده از کسانی است که هم مورد تأییدوزارت فرهنگ و ارشاد باشند هم سواد بالایی داشته باشند.استاد داوود فتحعلی بیگی کسی هست که در این زمینه کار و پژوهش داره و میتونستی ازاون کمک بگیری.
متاسفانه سایت این آقایی که دعوت کردی رو ببینی هیچی دستگیرت نمیشه!!!!
به هرحال امیدوارم موفق باشی دوست عزیز

  میثم پورمنش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  منم عرض سلام دارم خدمت استاد خودم اقای زبرجدی
  بنده تا جایی ک توانستم از. مسولین خواستم که بیان و کار را ببینن اما قابل ندونستن و شایدهم درگیر بودن و نتونستن.در ضمن بنده میخواستم از کسی کمک بگیرم ک در این کاراکتر دستی بکار دارن البته استاد فتحعلی بیگی هم درگیر جشنواره ایینی سنتی بودن و نتونستن ک بیان.
  بهر حال الان عرصه امادست تا به قول مسولینمان هنرمندان بومی پیشرفت کنن.هنوز دیر نشده ممنون میشم تا حمایتمان کنین.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۹:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با عرض سلام
واقعا به میثم تبریک میگم با شناختی که ازش دارم مطمئن هستم موفق میشه و پسر با استعداد و خیلی خوش رو و خوش برخورد و خنده رویی است.
انشا الله در سطح کشور و جهان بدرخشی همچون خورشید سوزان بافق

Allen woody این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تبریک وخسته نباشید خدمت اقایان پورمنش…رضایی واقای رحیمی انشالله به کوری دشمنان جشنواره مازندران بدرخشید…

رسولی فرد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۳:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

میثم. عزیز سلام تو لیاقتشو داری و هیچ چیز کمتر از دوستان سیمای یزد نداری ارزوی قلبی من بهترین هاست برات . انشاا… تو کار جشواره مازندران هم موفق میشی .
به امید اون روز

میلاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۴:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

انشالله همیشه موفق باشی داداش عزیزم