دوباره؛ خوابی برای بافق

دسته: عمومی , مقالات
۶ دیدگاه
سه شنبه - ۳ مرداد ۱۳۹۱

جسته،گریخته خبر رسیده که قرار و مدار گذاشته اند تا حوزه انتخابیه جدیدی در استان یزد تعریف شود و چون بافق ما، همیشه گوشت قربانی بوده، حضرات گز کرده یا نکرده پارچه ی پیوند  بافق و بهاباد و اردکان را بریده اند تا از این پس هر سه شهر دارنده یک نماینده در مجلس آینده باشند. و باز هم این تصمیم را بی حضور مردم گرفته اند. همان مردمی که باید محرم باشند و نیستند.

بحث حوزه انتخابیه از مدتها پیش برای مردم بافق مهم بوده و به نوعی برای آنان حیثیتی شده و خبرهای آن را رصد می کرده و می کنند. با تاسف به علتی که هنوز برای من مکشوف نیست برخلاف قانون، نمایندگان مجلس قبل در یک مماشات علنی از اضافه کردن نماینده به جمع مجلسیان نهم خودداری کرده و عملاً قانون را زیر پا گذاشتند.

بعد از آن هر روز خبری تازه در این مورد رسیده. یک روز گفته شده قرار است بافق با مهریز و بهاباد یک نماینده داشته باشند. روز دیگر خبر آورده اند بافق و یزد و بهاباد دو نماینده داشته باشند و امروز خوابی تازه دیده اند و اردکان و بافق و بهاباد را در یک جمع گذاشته و برای خودشان بریده و دوخته اند.

من قبلاً نظرم را درباره حوزه انتخابیه گفته ام و هنوز هم می گویم اگر بناست با شهری و کسی ادغام شویم بهترین گزینه یزد است. ( اگر حوصله دارید به نوشته وصلت بافق با بزرگان مراجعه کنید) اما از آستین تصمیم گیران، اردکان درآمدن، واقعاً نوبر است. بدون شک آنها می خواستند از زیر بار تصمیم بی جواب مسئولان گذشته استان، خود را خلاص کنند که چرا اردکان به تنهایی باید یک نماینده در مجلس شورای اسلامی داشته باشند؟ حالا برای آنکه جوابی بدهند، دو شهر را به اردکان می افزایند تا بی عدالتی تصمیم نابجایشان تا حدی برطرف شود. این می تواند در دولت عدالت محور توجیه داشته باشد. اگرچه بسیار دیر این کار انجام می شود و دلخوری مردم از این بی عدالتی مشهود بر دامن تصمیم گیران در دولت احمدی نژاد خواهد ماند و پاک نخواهد شد.

اما به چند دلیل این ترکیب نامتجانس را مفید نمی دانم.

اول و مهمتر از همه اینکه بافقی ها از اردکانی ها اصلاً دل خوشی ندارند. سربند جداسازی بی توجیه معدن چادرملو از حوزه بافق و بخشیدن آن به اردکان. قبلاً هم نوشتم که بافق از این مسئله رنجش فراوان دارد. و بر مسببان آن لعن و نفرین می کند. ( به درستی یا نادرستی آن کاری ندارم).

دیگر آنکه رقابت بافق و اردکان حکایت حضرت سعدی است که سنگ را بسته اند و شعار برابری در رقابت می دهند. بافق 40 هزار نفری با اردکان 80 هزار نفری کجا توان رقابت دارد؟

از همین الان این زمزمه در گوشه و کنار  پیچیده، که پیروز رقابت از همین الان مشخص است.

درحال حاضر خیلی از بافقی ها موافق ترکیب بافق، بهاباد و مهریز هستند. هم خونی و همفکری و همسرنوشتی این سه شهر در حوادث سیاسی این سالها،بسیار بیشتر از اردکان است که همواره تافته جدابافته و عزیزدردانه استان بوده و هست. و همین عزیزدردانگی بی مورد موجب خشمگینی بافقی ها و احتمالاً بسیاری از یزدی هاست. داستان رقابت میبد با آنها که داستان هفتاد من کاغذ و دعواهای حیدری، نعمتی است.

اما راهی که من پیشنهاد می کنم یسیار ساده و تاثیرگذار است. اعتماد مردم را هم به مسئولان جلب خواهد کرد. و آن این است که بجای آنکه پشت درهای بسته و دور از چشم مردم برای آینده سیاسی آنها خواب ببینند، به خود مردم رجوع کنند. اکنون راههای پیشرفته آمار گیری و نظرسنجی ها علمی در جهان کاربرد دارد. چند روز وقت می خواهد و چند کارشناس خبره و بی طرف. تا نظر واقعی مردم به دست آید و بر اساس آن تصمیم بخردانه و معقول گرفته شود.

از همین جا به مسئولان می رسانم که هرگونه فکر نسنجیده و غیرکارشناسی می تواند موجب سلب اعتماد مردم بافق از نیت خیرخواهانه آنها شود و مشارکت اندک مردم دور از انتظار نخواهد بود.

به عنوان یک بافقی همیشه از تعبیر خواب های مرکزنشینان برای مردم این شهر برخود لرزیده ام. بی عدالتی های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی که در حق بافق روا داشته شده بود و می شود، کم بود که می خواهند چونان دوره های دیگر مجلس بی عدالتی در سیاست نیز به این مردم روا دارند. پیوند بافق و اردکان و بهاباد همان قدر نچسب و نامیمون است که پیوند ابرکوه و خاتم و مهریز و بافق و بهاباد.

در پایان به مسئولان عزیز برسانم، ما نامحرم نیستیم. و بالاتر از آن، اینکه، اگر بیشتر از شما به ایران و انقلاب و این خاک دلبسته نباشیم ، کمتر هم نیستیم. پس لطف کنید و قدمی رنجه کنید و سری به بافق بزنید و درد ما را درمانی کنید. درد ما، عدالتی است که همواره از ما دریغ فرموده اید.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
کاظم چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۱ - ۶:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سامانه الکترونیکی خودکار و شماره ی تلفن گویایی برای ارتباط مستقیم مردم و نمایندگان ایجاد شده است. در این سیستم شما می توانید پیامتان را بصورت کتبی (فاکس) یا شفاهی (ضبط پیام) برای هر یک از نمایندگان محترم مجلس ارسال کنید و مطمئن باشید که بطور مستقیم به دستش می رسد، حالا اگر جواب بدهد یا ندهد حداقل این را می دانید که پیامتان به دستش رسیده است.
بعد از شماره گیری 09626 (رایگان می باشد) کد تلفن حوزه انتخابیه را (عدد 0423 را برای ورود به قسمت حوزه مثلا انتخابیه میانه) وارد نمائید. بعد از زدن کلید مربع ( # ) می توانید با وارد کردن عدد 1 یا 2 با دفتر یکی از دو نماینده محترم شهرستان برای ارتباط مستقیم با خودشان یا مسئول دفترشان برای تنظیم وقت ملاقات یا ارسال فاکس یا گذاشتن پیام صوتی اقدام کنید. تازه راه افتاده شما هم امتحان کنید.

بافقي چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باز هم گوشت قرباني براي نيت خير است اينها كه نيتشون معلوم نيست چيه وآيا خير هست يا نيست

امید وار به 100 سال دیگه چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شايد با اردكان كه به منبع قدرت نزديكتر است يكي شويم شايد بهتر شود شايد در كنار انها زودتر بافق اباد شود هر چه باشد در مجلس اسمي به خاطر اردكان از بافق ببرند البته صد سال ديگه

بافقی چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقاي محترم هنوز درك نكرديد ميخ اهني نرود در سنگ تنها چيزي كه براي انها مهم نيست نظر مردم است به قول ما بافقيها زور الكي ميزنيم

علیزاده پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۱ - ۹:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ظاهرا امروز دیگر بار ، باید فریاد برآوریم که ابروی عدالت را نمی خواهیم درست کنید.

آقایانی که با ترقندهای حوزه انتخابیه عادلانه و … رای آورند کجایند چه می کنند؟؟؟؟ چرا آنچه گفته اند با 180 درجه تغییر جلو می رود؟؟؟

سیدعلی شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۱ - ۴:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای عزیز زیاد غصه نخور حرمت خانه را صاحبخانه نگه میدارد که متاسفانه شهر ما فعلا صاحب ندارد