نخریم و نخوریم

دسته: مقالات
۸ دیدگاه
یکشنبه - ۸ شهریور ۱۳۹۴

porfala-225x300-225x3001-225x300

دیشب گذرم افتاد به مرکز شهر و کوچه دکترهای بافق. مدت زمانی که در ماشین نشسته بودم تا نوبت دیدار دکتر برسد بطور اتفاقی، حواسم رفت به چراغ خطر موتورسیکلت های عبوری از مرکز شهر. شروع به شمردن کردم. از ساعت 8 و بیست دقیقه تا حدود 8 و چهل دقیقه شب؛ توانستم 136 موتورسیکت عبوری را بشمرم که از این تعداد 64 موتور، فاقد چراغ خطر روشن بودند. تعجب کردم! چرا مردم این اندازه به سلامت خود بی تفاوت هستند؟ مگر نمی دانند رانندگی در شب، آنهم با چراغ قرمز خاموش، خطر تصادف و صدمه را چندین برابر می کند؟ کمی که فکر کردم دیدم نمی شود این تعداد نسبتاً زیاد از وسایط نقلیه مردم، دارای یک عیب یکسان باشند.

مشکلی که همه گیر می شود باید علت را در جای دیگری جستجو کرد.

فوراً ذهنم رفت به وسیله نقلیه معیوب. من به مردم حق دادم. وقتی قرار باشد اجناس نامرغوب چینی را در این کشور سرهم کنند و به اسم موتور سیکلت، دست مردم بدهند، نتیجه همین می شود. خوشبختانه سن من و بزرگترهای من در حد و حدودی هست که بتوانیم یاد بیاوریم چه وسایل خوب و مستحکمی در این مملکت بود. فرد محترمی را می شناسم که یک موتور هوندای اصل _ از آنها که اوایل انقلاب مستقیم از ژاپن، بار کشتی می کردند و با تایید شورا با قیمت چند هزار تومان بین افراد فاقد وسیله نقلیه توزیع می کردند _ در سال 60 خرید و حدود 30 سال از آن استفاده کرد و جالب است بدانید صدای موزون هوندا تا روز آخر تغییری نکرد ( موتور دوستان می دانند صدای موتور سیلکت خوب چگونه است).

این نکته قابل انکار نیست که قدرت خرید ما هم کم شده و بخاطر شرایط اقتصادی نامساعد، توان هزینه کردن برای اجناس باکیفیت را نداریم. ولی این دلیل نمی شود که تولیدکنندگان جنس بی کیفیت به دست مشتری بسپارند. وقتی نزدیک به نیمی از وسایط نقلیه که در شهر بافق تردد می کنند دارای یک عیب مشخص و خاص هستند، نشان می دهد تولیدکنندگان سهل انگاری کرده یا خدمت بعد از فروش نداشته اند.

بی مهری برخی تولیدکنندگان ایرانی به مشتریانشان، کار را بجایی رسانده که مردم درمانده، دست به خودزنی زده اند و حاضر شده اند با همه علاقه ای که به وطن و کشورشان دارند خرید کالا از دو کمپانی خودروساز وطنی را در شبکه های اجتماعی تحریم کنند و کمپین نه به خرید خودرو راه بیندازند.

هیچ کدام از ما راضی به ضربه زدن به ایران عزیزدردانه مان نیستیم ولی چه کنیم که کارد به استخوانمان می رسانند و ناچارمان می کنند کاری که با تعامل می شود حل کرد به نیش و نشتر و داغ و درفش و … برسد.

می گویند سزای گران فروش، نخریدن است. الان به جایی رسیده ایم که دلمان می خواهد تولیدکنندگانمان _حتی اگر شده با ضرر _ جنس مرغوب به مردم بفروشند. چون اگر خریداران روی دنده لج و لجاجت بیفتند و تصمیم به نخریدن بگیرند، نابودی تولیدکننده گران فروش حتمی است.

این قانون در مورد همه ی بازارها و همه کالاها صدق می کند. مثلاً می دانیم که قیمت زمین در بافق به هیچ وجه متعارف نیست و من به عنوان یک بافقی _که اتفاقاً شهرم را هم خیلی دوست می دارم _ با قاطعیت می گویم زمین در این شهر با این قیمت های بالا اصلا نمی ارزد. اما چه کنیم که شنیده ام عده ای به صورتی تبانی شده، قیمت زمین را افزایش داده و می دهند. الله اعلم.

نمی دانم چه شده که الان عادت کرده ایم با چراغ خاموش در اجتماع حرکت کنیم. یا چراغ های خطر موتورسیکلت هایمان روشن نیست یا با بصورت بطئی و زیرپوستی زمین های شهر را می خریم و بین خودمان معامله صوری می کنیم و به انتظار یک بخت برگشته می نشینیم تا گوشش را ببریم یا برخی بانک هامان که به هزار ترفند و با چراغ های فریبنده نیمه خاموش، سودهای شبهه ناک می خورند و به خورد ما نیز می دهند یا تولیدکنندگانی که با چراغ خاموش، جنس از چین و ماچین وارد می کنند و اینجا به هم می دوزند و به اسم جنس ایرانی به خلق می فروشند و باعث بی اعتباری کالای وطنی می شوند و صدها چراغ خاموش دیگر. و همه، بنوعی رضایت داده ایم به این زیستن در خاموشی. حتی رانندگانمان نیز خوب می دانند آنچه در تاریکی دیده نمی شود، ممکن است موتورسواری بیچراغ باشد.

می اندیشم روزی که نور ببارد و چراغ ها روشن شود، چه می کنیم؟ چه بر سر تولید ما خواهد آمد اگر خریدار ایرانی به سخن هوشمندانه عابد زاهدش گوش دهد، وقتی

ابراهیم ادهم را گفتند: گوشت گران است.

گفت: ارزانش کنیم.

گفتند: چگونه؟

گفت: نخریم و نخوریم.  


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۳:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت احسنت احسنت
ولی حیف که گوش شنوایی نیست ،ما اشتباه را خودمان انجام دادیم و و باید عواقبش را هم خودمان قبول کنیم چون فهمیدند که ماها …..هستیم

ناشی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۳:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ﺁﻳﺎ ﺷﻮﺩ ﺑﻬﺎﺭ ﻛﻪ ﻟﺒﺨﻨﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ؟
ﺍﺯ ﻣﺎ ﮔﺬﺷﺖ، ﺟﺎﻧﺐ ﻓﺮﺯﻧﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ
ﺁﻳﺎ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺑَﺮْﺵﺯﻥِ ﭘﻴﺮ ﺩﻭﺭﻩﮔﺮﺩ
ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻛﺎﺳﻪﻫﺎﻱ ﻛﻬﻦ ﺑﻨﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ؟
ﻣﺎ ﺷﺎﺧﻪﻫﺎﻱ ﺳﺮﻛﺶ ﺳﻴﺒﻴﻢ، ﻋﻴﻦ ﻫﻢ
ﻳﻚ ﺑﺎﻏﺒﺎﻥ ﺑﻴﺎﻳﺪ ﻭ ﭘﻴﻮﻧﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ
ﻣﺸﺖ ﺟﻬﺎﻥ ﻭ ﺍﻫﻞ ﺟﻬﺎﻥ ﺑﺎﺯِ ﺑﺎﺯ ﺷﺪ
ﺩﻳﮕﺮ ﻛﺴﻲ ﻧﻤﺎﻧﺪﻩ ﻛﻪ ﺗﺮﻓﻨﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ
ﻧﺎﻧﻲ ﺑﻪ ﺁﺷﻜﺎﺭ ﺑﻪ ﺍﻧﺒﺎﻥ ﻣﺎ ﻧﻬﺪ
ﺯﻫﺮﻱ ﻧﻬﺎﻥ ﺑﻪ ﻛﺎﺳﺔ ﮔُﻠﻘﻨﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ
ﻣﺎ ﻧﺸﻜﻨﻴﻢ ﺍﮔﺮﭼﻪ ﺩﮔﺮﺑﺎﺭﻩ ﮔﺮﺩﺑﺎﺩ
ﺑﺮﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺑﻪ ﻛﻮﻩ ﺩﻣﺎﻭﻧﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ
ﺭﻭﻳﻴﻦﺗﻨﻴﻢ، ﺍﮔﺮﭼﻪ ﺗﻬﻤﺘﻦ ﺑﻪ ﻣﻜﺮ ﺯﺍﻝ
ﺗﻴﺮ ﺩﻭﺳﺮ ﺑﻪ ﺳﺎﺣﻞ ﻫﻠﻤﻨﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ
ﺳﺮ ﻣﻲﺩﻫﻴﻢ ﺯﻣﺰﻣﻪﻫﺎﻱ ﻳﮕﺎﻧﻪ ﺭﺍ
ﺣﺘّﻲ ﺍﮔﺮ ﺯﻣﺎﻧﻪ ﺩﻫﺎﻥﺑﻨﺪﻣﺎﻥ ﺯﻧﺪ

محمدرضارضايي. این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۳:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقاي پورفلاح ممنون از تذكر تان .به نكته خوبي اشاره فرموديدبا توجه به بازار بافق وسودهاي كلاني كه برخي ازمغازه داران روي اجناس ميكشند واختلاف قيمتي كه بازار بافق با شهرهاي مجاوردارد.بنده مدتيست تا حدامكان از بافق خريد نميكنم بطور مثال هفته گذشته يك سري اجناس دربافق قيمت گرفتم وهمان اجناس را دريزدباز قيمت گرفتم بافق 160000 همان جنس دريزد 60000 جنسي ديگربافق 12000 يزد 3000.بنده سعي ميكنم بغيراز اجناس ضروري دربافق خريد نكنم اگرهمه مردم اينكاررا انجام ميدادند شايد وضعيت بازار بافق بهتر ميشد.البته قبول دارم براي همه امكان ندارد مرتب به يزد بروند اما گاهي گذرمان به شهرهاي ديگر ميافتد حتي اجناس دربهاباد ارزانتراز بافق هست

داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۸:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ایا چین و روسیه از وضعیت فعلی ایران سود می برند ؟
افرادی-مخصوصا نزدیکان هاشمی -چنین وانمود می کنند که چین و روسیه تمایل دارند تا وضعیت سیاسی ایران به شکل جاری باشد . زیرا نابه سامانی اقتصادی ادامه می یابد و می توانند جنسهای بی کیفیت خود را در ایران آب کنند و نفت و گاز ارزان ببرند .
بی شک بازار ایران برای روسها و چینی ها مهم است ، اما در قبل از انقلاب نیز انها روابط اقتصادی دوستانه ای با ایران داشتند . از سوی دیگر ایران در آن زمان لنگر گاه ثبات در خلیج فارس به حساب می آمد . در سال 56 ، امنیت خلیج فارس توسط نیروی دریایی ایران تامین می شد و تا حد زیادی دست آمریکا و انگلیس از خلیج فارس کوتاه شده بود .در آن زمان خلیج فارس برای ایران حکم یک دریاچه ی داخلی را داشت . اولین کشورهایی که از این وضعیت سود می بردند ، چین و روسیه بودند .زیرا اگر ایران تبدیل به عامل ثبات زدا در خاورمیانه و مخصوصا خلیج فارس می شد ، راه برای حضور آمریکا در خلیج فارس هموار می گشت .مطمئنا این چیزی نبود که در جهت منافع چین و روسیه باشد . هیچ عقل سالمی نمی پذیرد که چین و روسیه منافع بلند مدت خود یعنی مقابله با سلطه ی آمریکا بر خاورمیانه را به منافع کوتاه مدت خود یعنی فروختن جنس های بنجل در ایران ترجیح دهند . از سوی دیگر زمانی ایران تبدیل به یک کشور ثبات زدا می شد که از جیب ملت ایران زده شود و خرج ماجراجویی در منطقه گردد . این موضوع تضعیف اقتصاد ایران و کاهش قدرت خرید مردم را در پی داشت . پس بازار 35 میلیونی-جمعیت 37 سال پیش ایران- برای چین معنی نداشت ، زیرا زمانی که قدرت خرید مردم کم شود ، تنها بخش کوچکی از آنها می توانند هر چه بخواهند بخرند . پس از این نظر نیز وضعیت سیاسی فعلی ایران به نفع چین و روسیه نیست .
در جریان مذاکرات هسته ای چین و روسیه سنگ اندازی می کردند . زیرا هدف آمریکا از این مذاکرات تلسلط بر ایران و به قدرت رساندن مهره هایش در ایران بود . این نیروها اگر بر سر کار بیایند ، باید در جهت آشوب در قفقاز و اسیای میانه حرکت کنند ، زیرا دعوا بر سر اقیانوس نفت و گازی است که در آنجا خوابیده است . چین و روسیه به کمک بریتانیا -که مخالف تسلط آمریکا بر ایران است-برجام را به شورای امنیت بردند تا مدیریت بازی را از انحصار آمریکا خارج کنند.
اینگونه است که یاران هاشمی رفسنجانی در سال 88 -مثلا در نماز جمعه معروف هاشمی-شعار مرگ بر چین سر دادند و هاشمی نیز تائید می کرد. این افراد چنین جا می اندازند که عامل بدبختی مردم ایران و استمرار وضع سیاسی فعلی چین و روسیه اند .
طبیعی است که چین و روسیه به فکر منافع خود باشند و در این راه به مردم ایران ضرر زده باشند ، اما عامل بدبختی مردم ایران ، این دو کشور نبودند ، بلکه مسبب بدبختی های ملت ایران بی تفاوتی و جهل از اوضاع سیاسی است . زیرا جهل یک ملت را بازیچه ی دست ابرقدرتها قرار می دهد. عدم یکپارچکی دنیا در شرایط فعلی به نفع ملت ماست ، زیرا اجازه نمی دهد که قدرتها باهم متحد شوند و ما را بخورند ، اما یادمان باشد که اگر تعلل کنیم و چاره ای نیندیشیم قربانی می شویم ، مثل ملت اکراین ، مثل ملت سوریه.
تنها کسانی که از وضعیت فعلی ایران سود می برند ، سرمایه دارانی هستند که تا تقی به توقی می خورد وحشت زده به سمت بازار دلار و طلا یورش می برند تا سرمایه خود را از کشور خارج کنند . کسانی که سرمایه هایشان در بورس به گروگان گرفته شده است و به علت بسته شدن نمادها نمی توانند به یکباره از بورس بیرون ایند . سراغ اتاق بازرگانی نیز بروید ، در آنجا نیز افرادی هستند که از وضعیت فعلی سود می برند. چین و روسیه را ول کنید .

داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در ادامه نظر قبلی باید تکمیل کنم :
همیشه طرفداران هاشمی و روشنفکران در صدد این هستند که دو عامل سپاه و چین و روسیه را به عنوان عوامل در هم شکستن اقتصاد ایران نشان دهند . اما در واقع شخص اقای هاشمی رفسنجانی بود که برای به دست اوردن دل سرمایه داران داخلی -مثلا افرادی که در اتاق بازرگانی هستند- همه ی اجناس را وارداتی کرد و وارداتشان را در اختیار افراد مذکور قرار داد . اینها هستند که جنس بونجل چینی را وارد می کنند و به بهای جنس باکیفیت به مردم قالب می کنند . اینها هستند که خواهان استمرار وضع فعلی اند ، نه چین و روسیه .

داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شرکت ایتالیایی انی که در زمینه صنعت نفت و گاز فعال است از کشف یکی از بزرگترین میادین گاز طبیعی جهان در سواحل مصر خبر داده است.

به گفته این شرکت ایتالیایی، این میدان گازی ۱۴۵۰ متر در زیر سطح زمین قرار دارد و مساحتی حدود ۱۰۰ کیلومترمربع را در بر می گیرد.

شرکت انی گفته است که این میدان بیش از ۳۰ تریلیون فوت مکعب گاز -برابر با ۵.۵ میلیارد بشکه نفت- را در خود دارد.

به گفته این شرکت، کشف این میدان گازی که می تواند یکی از بزرگترین میادین ذخایر گاز طبیعی در جهان باشد، قادر است نیاز مردم مصر را به گاز برای دهه ها برآورده کند.

مدیر اجرایی شرکت انی گفته است: “این کشف تاریخی قادر است تا در وضعیت انرژی مصر دگرگونی ایجاد کند.”

شرکت انی که امتیاز کامل بهره برداری در این منطقه را داراست یکی از بزرگترین شرکت های انرژی خارجی در قاره آفریقا به شمار می رود.

این شرکت در ماه ژوئن گذشته یک قرارداد اکتشاف انرژی به ارزش ۲ میلیارد دلار را با وزارت نفت مصر امضاء کرد که به موجب آن به این شرکت اجازه اکتشاف در صحرای سینا، خلیج سوئز و نواحی دلتای نیل داده می شد.

در سال های اخیر چندین مورد کشف با ارزش دیگر در زمینه نفت و گاز در منطقه مدیترانه از جمله در اسرائیل صورت گرفته است.
منبع : بی بی سی فارسی/تاریخ انتشار امروز
……………………
این خبر نشان می دهد که چرا آمریکا به دنبال تسلط بر مصر از طریق به قدرت رساندن مرسی بود-ماهیت بهار عربی در تمام کشورهای خاورمیانه همین است-دموکراسی و آزادی کشکه عزیزان / همچنین نشان می دهد که چرا بریتانیا در جهت آشفته کردن اوضاع اسرائیل تلاش می کند . مثلا در جنگ قبلی در غزه ، بریتانیا به روشنی بر ضد اسرائیل عمل کرد . قاچاق اسلحه برای گروههای مخالف اسرائیل با حمایت بریتانیا و به هدف ضربه زدن به منافع آمریکاست.
جنگ ، جنگ نفت و گاز است .حالا شما دوست دارید درگیر مسائل جناح بازی بشوید ، مشکلی نیست . در آخر سرمایه های ملت است که بر باد می رود .

h این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از ماست که برماست والا ما قدیم از مراجع تقلید و علما داستانها شنیدیم که تا چیزی بی دلیل گران میشد یا قراردادی بر ضرر ملت منعقد میشد فتوا میدادند ولی فکر کنم که چند دهه هست که یادشان شده چه وظیفه ای در قبال ملت دارن… خدا همه را عاقبت بخیر کند

منتد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ما همه به استفاده از اجناس خارجی عادت گرده ایم و این عادت خیلی بدی است ولی اقتصاد ما باید بتواند با رقبای خارجی رقابت کند تا این ممکن ایجاد نشود و خودمان نخواهیم وضع همین است که هست