صورتجلسه 09/06/94شبیه جنگ است

دسته: اخبار ویژه
۲۷ دیدگاه
جمعه - ۲۰ شهریور ۱۳۹۴

صورتجلسه 09/06/94شبیه جنگ است

عباس یزدانی یکی از فعالین اجتماعی و کارگری در بافق، است که هفته نامه افق کویر با توجه به اتفاقات سال گذشته، گفتگویی با وی انجام داده است که در دو بخش آن را می خوانید.

افق کویر: چگونه وارد مسائل اجتماعی شدید؟

سال 1378در زمان دولت اصلاحات با توجه به نگرش و منشی که در قضایای اصلاح طلبانه تشکل های غیر دولتی تشکیل شد، این تشکل ها قرار شد بازوی توانمند دولت شوند. خاطرم هست تازه از خدمت سربازی آمده و جذب شرکت سنگ آهن شدم. دوستی به نام محمود قلی پور داشتم یک روز مرا در خیابان دید و گفت جلسه ای در بالای پاساژ نصیر است؛ وقتی آنجا رفتم اتاق کوچکی بود که تعدادی جوان پر انرژی و فعال بودندکه مرا به آنها معرفی کرد و از همان روز جذب این تشکل شدم در ابتدا به عنوان هیئت مدیره وارد این قضایا شده و بعد از فوت مرحوم نوری به عنوان دبیر انجمن همبستگی با رأی دوستان به عنوان دبیر انتخاب شدم، چون مختص جوانان بود و تا 29 سالگی نمی توانستیم ادامه دهیم و شرایط سنی داشت. وارد دولت احمدی نژاد که شدیم تقریباً تشکل ها غیرفعال شد. مصوبه ای برای شرکتهای دولتی تصویب شد که بر اساس آن نیروهای دولتی تبدیل وضعیت شوند و این فصل البابی برای من بود. در ابتدا به عنوان نماینده کارگری بحث تبدیل وضعیت را شروع کردم. مقدمه ای که تبدیل وضعیت بود باید اتحاد کارگرها را انجام می دادیم. خاطرم است در دادگستری می رفتم به حدیثی از امام جعفر صادق(ع) برخوردم که فرموده بودند: مردم در دنیا به سه چیز احتیاج دارند:عدالت، امنیت و رفاه. این جمله را به عنوان شعار انتخاب کردم و در سربرگ کارگری گذاشتم. برای انجمن کارگری انتخابات پرشوری برگزار شد و 850 نفر در انتخابات شرکت کردند، در سال 1386 و به عنوان رییس انجمن مدیره صنفی در این قضایا انتخاب شدم.

کارهای بزرگی برای اولین بار در بافق انجام شد از جمله، از بیمه تکمیلی برای شرکتیها آوردیم، یک فروشگاه باز در شهرستان تشکیل دادیم، صندوق قرض الحسنه ثامن را تأسیس کردیم، یک سال هم برتر استان شد، با اتحاد و پیگیری منجر شد به تبدیل وضعیت بچه ها، &صدر محمدی& که مدیر عامل تهیه و تولید بود، در جمعی به من گفت: تو می خواهی کاندید مجلس شوی، تو می خواهی نماینده شورا شوی، من در بافق اسکله می زنم و تبدیل وضعیت نمی کنم، چون قانون نیست! الحمدا… باعث شد بالغ بر 1600 نفر بچه ها تبدیل وضعیت شوند، من شرمنده گروهی مثل بچه های شهداب، و بعضی از قسمتها هستم که نتوانستم برایشان کاری انجام دهم. انشاءا… مرا ببخشند، چون من به جایی رسیده بودم که نمی توانستم برای آن ها پیگیری کنم. تبدیل وضعیت از سال 88 شروع شده است قانونی که آمد و این قانون هم خیلی جاها اجرا نشد؛ اما با توجه به خواست خدا و همت بچه ها تبدیل وضعیت شدند، تبدیل وضعیت یعنی استخدامی موقت.

افق کویر: کارکنان تبدیل وضعیت نسبت به قبل چقدر حقوقشان فرق کرده است؟

قابل توجه است.

افق کویر: وضعیت مالی سنگ آهن چرا به نظرتان خوب نیست؟

با توجه به بازاری که چین ایجاد کرده بود و خریدهای خوبی که از سنگ آهن می کرد، قیمت سنگ 120 الی 130 دلار بالا رفته بود. چین یکباره با توجه به بهانه تحریم، یکی هم که انبارهایش پر شده بود، سنگ را کم کرد. داخل کشور هم تحریم بود، نقدینگی در داخل نبود، بنابراین قیمت سنگ به شدت کاهش پیدا کرد و قیمت سنگ شد 120 دلار، شاید الآن هم کمتر نیز باشد و دیگری متأسفانه سنگ آهن واگذار شرکتی شد که مثل خوره دارد سنگ آهن می خورد.

افق کویر:با این اوصاف شما با خام فروشی موافق هستید؟

نه؛ ولی سنگ آهن برای این که مثل قضیه تعاونی مسکن طرحهایش را پیاده کند، نیاز به پول دارد.

افق کویر: پول آن از چه طریقی تأمین شود، مهم نیست؟!

نیاز به خام فروشی دارد، خام فروشی درست است که بد است؛ ولی کمک می کند و اگر سیاستهای دولت بود اجرا شده بود. ما نیاز به خام فروشی نداشتیم و در آن زمان سیاستهای دولت نیز حمایت می کرد و پول هم بود ما نیاز به خام فروشی نداشتیم، طرحهای سنگ آهن زمانی شروع شد که سنگ آهن به بی پولی خورد.

افق کویر: پس طرحهای جوار معدنی با توجه به بی پولی سنگ آهن به جایی نمی رسد؟

این طور نیست، شاید زمان آن بیشتر شود؛ اما با توجه به سیاستهای دولت و همتی که مسئولین و کارگروه دارند، از طریق &فاینانس& و &یوزانس& و وام های دولتی می توان این کارها را انجام دهد، مثل اینکه در جاهای دیگر نیز انجام شد.

افق کویر: پول که نیست چطور ممکن است؟

خود دولت پول دارد، شاید سنگ آهن پول نداشته باشد، اما با وام های کم بهره ای که بعضی کشورها کمک می کنند اگر زرنگ باشند و اگر مسئولان خوبی در این قضایا باشند که بتوانند آن ها را جذب کنند، انشاء ا… حل شود.

افق کویر: وقتی قسط وام ها را پرداخت نکنند چطور؟

خوبی سنگ آهن این است که سوددهی عجیبی دارد و ظرف 3 سال سوددهی را بر می گرداند و خوبی وام های دولتی، فاینانس و یوزانس هم این است که زمانی برداشت می کنند که طرح شما به بهره برداری رسیده باشد. متأسفانه سیاستهای غلطی که در کارخانه کاشی بافق اتفاق افتاد که سیاستهای آن اشتباه بود، جالب این است که در میبد و اردکان تعداد کارخانه کاشی آن ها زیاد می شود؛ اما در اینجا به خاطر سیاستهای غلط همان یکی را هم نتوانستیم اداره کنیم.

افق کویر: چرا در زمان اتفاقات سال 90سکوت اختیار نکردید؟

سال 90 زمانی بود که اوج بیداری مردم را رساند و زمانی بود که به یک بچه بافقی توهین شد، در آن زمان شهر و مردم و همه… هزینه دادند و یک سربلندی بود و احساس حقارتی پیش آمد که متأسفانه مجموعه استانداری با کج اندیشی و سیاست اشتباهی که داشت باعث اتفاقات ناخوشایندی در بافق شد.

افق کویر: چرا سال 85 وارد این ماجراها نشدید؟

یکی از اظهار ندامتهایی که من می کنم که اولاً آن زمان تأثیر گذاری که آن زمان داشتم؛ فقط یک فعال اجتماعی و فرهنگی بودم در شهر و سن بالایی نداشتم و بی تجربه بودم؛ اگر تجربه سال 90 را داشتم سال 85 هم داشتم، قطعاً همین کار را می کردم.

افق کویر: سال 90 حمایتهایی می شد و احساس می شد یک نفر جریانات را هدایت می کند، نظر شماچیست؟

شخصاً یکی از کسانی بودم که دنبال این قضایا بودم، تحلیلم این بود که عسکری می تواند موفق عمل کند؛ چون دنبال مدیر بومی بودم؛ حتی انجمن صنفی برای اولین دفعه در تاریخ شهرستان سال 89 نامه ای نوشت به مجموعه وزارت صنایع و چند نفر از مدیران را معرفی کرد که افرادی چون مهندس مظفری، یاراحمدی، عسکری، دهستانی، ابوطالبی، حسن تشکری و خدا بخشی، بعدها متوجه شدم که نامه خیلی تأثیر گذار بوده است.

افق کویر: چرا سال گذشته سکوت اختیار کردید؟

سال گذشته اتفاقاتی که افتاد خوب شروع شد؛ حتی باعث و بانی آن اعتراضات چند لحظه ای اول خود بچه های ما بودند. جلسه ای در یکی از باغات مبارکه تشکیل شد. بچه ها به این نتیجه رسیدند که کار را راه بیندازند، 15 روز بعد که اولین اعتراضات شروع شد با یک انتظاراتی شروع کردیم تا 28 سعی کردیم که 5/28 درصد برگردد و قانون لغو شود. متأسفانه اصلاً توجه نکردند تا اینکه در یک شب در شرکت سنگ آهن بعد از اینکه معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی صحبت کرد یکی از دوستان به خاطر جریانات خاصی که بود شروع کرد شعار علیه مدیر بومی دادن؛ آنجا بود که فهمیدم یک بازی است و خودم را کنار کشیدم و اصلاً وارد نشدم، خیلی ها توصیه کردند تا مرحله ای هم جلو آمدم تا کمک کنم چند جلسه با دوستان گرفتم، تحلیلم این بود که در حال افتادن در دامی هستیم که بعدها شاید افسوس آن را بخوریم و وارد جریانات نشدم.

افق کویر: شما به عنوان فعال کارگری چه کمکی می توانید بکنید تا صورت جلسه 09/06/93 اجرا شود؟

صددرصد موافق این صورت جلسه هستم؛ ولی روش آن را دوست ندارم. قضیه صورت جلسه را به یک جنگ تشبیه می کنم باید یک امتیاز بدهی و سه امتیاز بگیری مثل مذاکرات؛ متأسفانه بر روی مواردی تأکید کردند که آقایان بالا این موارد را بهانه می کنند تا صورت جلسه اجرا نشود. مثلاً وقتی استانداری می گوید نماینده کارگرها خود کارگرها باشد به نظر من باید بپذیریم؛ وقتی فردی که نماینده کارگرها شده و می گویند قانون هست و گفته آن ها درست است افرادی که می خواهند از صباغیان استفاده کنند در قسمتهای مختلف استفاده کنند تا بهانه را از آنها بگیرند.

افق کویر: به نظر شما اگر نماینده کارگری تغییر کند آیا صورت جلسه ضمانت اجرایی دارد؟

با این کار بهانه را از آنها می گیریم و به مجموعه ای می رسیم، دوباره می توانیم صباغیان را نماینده کارگرها کنیم؛ اگر دیدیم بازی است می شود. دوباره صباغیان را نماینده کارگران کرد.

افق کویر: اعتراضات 13 روزه و 38 روزه چه دستاوردهایی داشت؟

هیچکدام دستاوردی نداشتند. یکسال است که 5/28 درصد لغو شده، چه اتفاقاتی برای بافق افتاده است. متأسفانه پول جای دیگری می رود.

ادامه دارد…

افق کویر


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
معدنچی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۸:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باید کاری کرد که بچه ها روز مزد دایم شوند فرق حقوقی چیزی حدود دو میلیون تومان است البته این کار به همت مدیر عامل بومی قابل انجام است

داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

1-با توجه به شغل پاره وقتی(به خاطر تحصیل)که دارم ، هر روز مجبورم سایتهای خبری را چک کنم و یک گزارش تحلیلی تهیه کنم. در این تحلیل ها به این نتیجه رسیدم که ساختار سیاسی ایران در شرایط فعلی با اتمام سه ذخیره روبرو شده است .
1-ذخیره ی ارزی
2-ذخیره ی سوختی
3-ذخیره ی انسانی( برای کنترل مردم)
هدف آمریکا از تحریمها همین بوده است . آمریکا از یک طرف ایران تحریم کرده است تا اقتصاد آن را تضعیف کند ، اما از طرف دیگر در لحظات حساس اندکی ارز از طریق کشورهایی چون ترکیه،عراق،هند،افغانستان به بهانه هایی مثل فروش برق،فروش بنزین و … به اقتصاد ایران تزریق می کند تا از فروپاشی ساختار سیاسی آن جلوگیری کند ، زیرا اگر تحول اساسی صورت گیرد ،معلوم نیست چه گروهی بر سر کار می آید . همانطور که قبلا نیز گفتم هدف آمریکا این است که در نهایت قدرت سلب شده از نیروهایش را از طریق یک انتخابات با نظارت بین الملل به آنها بازگرداند . این نیروها در اول انقلاب به ملی مذهبی معروف بودند . مجاهدین خلق نیز شاخه نظامی همین ملی مذهبی هابودند. هدف از استقرار این نیروها احاطه ی کامل بر نفت ایران و فراهم نمودن مقدمات دست اندازی آمریکا به آسیای میانه و قفقاز بود . بهار عربی نیز با نیتی مشابه از سوی آمریکا ایجاد شد تا آفریقا به وسیله ی اوبامای سیاه پوست فتح گردد .
پس بنا به این سیاست(تضعیف اقتصاد تا زمان واگذاری قدرت سیاسی) ، محال است آمریکا اجازه دهد ، سرمایه های خارجی به سمت ایران سرازیر شود . همانطور که می بینیم بعد از توافق اروپایی ها به ایران می ایند اما قرار دادی برای سرمایه گذاری منعقد نمی شود.بنا به گفته ی مسئولین وزارت نفت، صنعت نفت ایران برای اینکه دوباره به بازار نفت بازگردد نیازمند 180 میلیارد دلار سرمایه گذاری است . بدون شک با این اوضاع ابهام آلودی که در وضعیت سیاسی ایران وجود دارد ، هیچ سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری در ایران نیست.
چهارشنبه گذشته نماد سنگ آهنی هادر بورس بازگشایی شد و شاخص بورس حدود 1050 واحد ریزش کرد . این ریزش معادل خروج 12 هزار میلیارد تومان(حدود 3 میلیارد دلار) از بورس بود . به عبارت دیگر نه تنها ما در ایران جذب سرمایه نداریم بلکه سرمایه های داخلی نیز در حال فرار هستند. ما با اقتصادی روبرو هستیم که اکثر بنگاههای آن فلج شده اند و تولید خوابیده است . اگر سایر نمادهای بورس بازگشایی شوند مطمئن باشید ظرف مدت کوتاهی پولدارهای وحشت زده سرمایه های خود را از بورس خارج کرده و فرار می کنند .
ذخیره های سوختی نیز تمام شده است . بدین دلیل است که اکثر آب ایران را صرف تولید برق می کنند و بهانه می آورند که خشکسالی است . خشکسالی تاثیر دارد اما نه اینقدر که زاینده رو خشک شود . مسئولین می دانند که کمبود آب را به وسیله ی خشکسالی می توانند ماست مالی کنند ، اما کمبود برق و خاموشی قابل ماست مالی نیست و مردم صدایشان در می آید . آنچه مسلم است این ترفند به نابودی ایران و آینده ی وحشتناک برای مردمش می انجامد .
2-در متن سوال جالبی بود که نیاز به جواب دارد :
افق کویر: وقتی قسط وام ها را پرداخت نکنند چطور؟
جواب من : وقتی اقتصاد یک کشور از هم بپاشد ، این کشور مجبور است برای بقا از کشورهای دیگر وام بگیرد . نهادهای جهانی مثل صندوق بین الملل پول ، تشکیلاتی استعماری هستند که هدفشان فتح یک کشور از طریق مقروض کردن آن کشور است . مثلا مکزیک و یونان را به همین طریق فتح کردند . یونان حدود 431 میلیارد دلار بدهی دارد و چون نمی تواند وام ها را پرداخت کند بنادر و جزایر خود را برای فروش گذاشته است.مکزیک هم چاههای نفت خود را حراج کرده است . این دامی است که برای ما پهن کرده اند و با اوضاع فعلی به همان سمت هم خواهیم رفت .
3-من در سال 90 بافق نبودم و تنها شنیده ام که ریل قطار را بریده بودند . این کار اشتباه بود . اگر قرار بود اعتصاب و اعتراضی صورت گیرد ، بهتر بود از معدن شروع شود و بعد پرسنل راه آهن به آن بپوندند. در این صورت نیازی به کار خطرناکی مثل بریدن ریل نبود.کارگران سنگ آهن و پرسنل راه آهن روبروی فرمانداری تحصن می کردند و خواسته های خود را فریاد می زدند . در این صورت هیچ کس نمی توانست یگان ویژه بیاورد و اگر هم می آورد فایده ای نداشت . طبق قوانین فعلی تحصن و تجمع هیچ منع قانونی ندارد .
4-ما با یک توطئه طراحی شده(40 ساله) از سوی بیگانگان روبرو هستیم . توطئه ای که در مصر نیز اتفاق افتاد(البته پس از ما) ، اما ملت مصر با هوشمندی توانست کشورش را از عاقبتی شوم دور نماید . ما چاره ای جزء الگو گیری از ملت مصر نداریم و گرنه برای ما می برند و می دوزند و تنمان می کنند . یقین دارم اگر مردم در صحنه نباشند ، فرشته ای از آسمان برای نجاتشان نخواهد آمد . آینده ایران به سمت فقر بیشتر ، بیکاری بیشتر و فساد بیشتر است ، مگر آنکه ملت ایران به خود آید و جامه بی تفاوتی از تن بکند . منافع مردم ما با کشورهایی چون بریتانیا،چین و روسیه هم راستاست . زیرا این کشورها مخالف بلعیده شدن ایران توسط آمریکا هستند . بنابراین افرادی که می توانند باید از این همراستایی به نفع مردم استفاده کنند. جدیدا فردی به نام امیرعباس فخرآور کتابی با نام رفیق آیت الله چاپ کرده است . در این کتاب یکی از مسئولین را جاسوس روسیه معرفی می کند . هدف نیز معلوم است . آمریکایی ها می خواهند چنین وانمود کنند که ایران امروز وابسته کامل به روسیه است . اما این یک دروغ بزرگ است . اگر ایران امروز در معده ی روسیه بود ، این کشور با تحریم ایران در شورای امنیت موافقت نمی کرد و یا اینکه اس سیصد را به ایران می داد (همین موضوع تفاوت ایران با سوریه را برای روسیه نشان می دهد).امروز ما با یک هرج و مرج سیاسی در ایران روبرو هستیم که به نابه سامانی اقتصادی منجر شده است .تنها راه نجات از این نا به سامانی ، تحمیل اراده ی مردم است . اگر مردم در صحنه باشند ابرقدرت ها نیز مجبورند با مردم همراه شوند . همانطور که در مصر این اتفاق افتاد.
نمی دانم این تحلیل منتشر می شود یا نه ، اما بدانید این تحلیل کاملا بدون حب و بغض و تنها از روی میهن پرستی است .

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۸:۱۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جالبه به صراحت اعلام میکنه که بانی اعتراضات پارسال خودش بوده،چطور اون رو نگرفتن
اگه راست میگین و بی طرفین نظر بنده رو حتما بزارین آقایون مدیر سایت

راوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ای وای از دست این اقایون که هنوز نفهمیدن حناشون دیگه رنگی نداره

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ما طرفدار آقای یزدانی هستیم چرا که ایشون تمام تلاش خود را کرده، خانواده و همسرش و زندگیش را به یزد برده و هر روز داره از راه دور غصه بافق و بافقی ها را می خورد و هر قطعه زمینی که معامله می کند به یاد مردم بافق معامله می کند و به نظر می رسد آنچه که بیگانگان خواستند برای بی حق کردن بافقی ها انجام بدهند و نشده ایشون تلاش میکنه که انجام دهد. خدا خیرش بدهد

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هر کاری را که استاندار نتوانست انجام دهد این آقا می خواهد انجام دهد . عباس آقا امتحان خود را داده است . مردم را کتک رسانده است و جواد عسکری را هم مدیر عامل کرد تابه منافعی که در یزد دارد برسد .

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هر کاری را که استاندار نتوانست انجام دهد این آقا می خواهد انجام دهد . عباس آقا امتحان خود را داده است . مردم را کتک رسانده است و جواد عسکری را هم مدیر عامل کرد تابه منافعی که امروز در یزد دارد برسد .

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عباس یزدانی هر زمینی که در یزد خرید و فروش می کند و هر طبقه خانه اش در یزد بالا می رود به یاد مردم مظلوم بافق می افتد .

حسن شریعتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر می رسد منویات عده ای فرصت طلب و سود جو بدست شخصی می خواهد به منصه ظهور برسد که خود همانند موشک کروز به دنبال دود می رود دائما دنبال منافع شخصی خود بوده و هر روز با هرگروهی و هر فردی در حال زد و بند است و تحت عنوان غصه خور شهر بافق که حتی حاضر نیست یک روز زن و بچه اش در بافق زندگی کنند و در یزد با معاملات متعدد به عنوان شرکت تعاونی به دنبال به جیب زدن سود و منافع است و با ظاهر سازی و فریب قشر کارگر و معدنکار و با نیرنگ قصد دارد کاری بکند که مفاد صورتجلسه 93/6/9 اجرایی نشود و با این خوش خدمتی شاگردانه خود را از ذی نفعان دریافت کند.

زهرا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۲:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسمه تعالی
ایشان درروزهای اعتراض کجابودند.کی ایشان رادیده است؟بله تمام تلاششان این بود که این اعتراض شکست بخورد حالا….

فتاحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۲:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کسی نماینده کارگران است که ازروز اول اعتراض در صحنه بوده .

آرمینا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۳:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عباس یزدانی مامور است نگذارد صورت جلسه 93/6/9 اجرا شود وی به اسم روز مزد ودائم وارد شده است

داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۸:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در تحلیلی مسائل را کاملا باز کرده بودم .
در کل می توان ثابت کرد که اقتصاد ایران از هم پاشیده است و هر روز اثرات این فروپاشی بیشتر آشکار می شود .
بورس به عنوان دماسنج اقتصاد ، واقعیات اقتصاد ایران را نشان می دهد . چهار شنبه گذشته نماد سنگ آهنی ها بازگشایی شد و ظرف مدت کوتاهی 1050 واحد شاخص کل بورس کاهش یافت و از ارزش بازار بیش از 11 هزار میلیارد تومان (نزدیک 3 میلیارد دلار) کاسته شد . با توجه به وضعیت پتروشیمی ها ، باید منتظر سقوط شدیدتر شاخص بورس در فردا(یکشنبه) باشیم . سرمایه های خارج شده از بورس به سمت بازار ارز سرازیر می شوند و این موضوع وضعیت وخیم ارزی کشور را بدتر می کند.
می دانیم که با پایین آمدن قیمت نفت ، دولت با کمبود ارز روبرو است و هیچ دور نمای امید بخشی نیز مشاهد نمی شود . دولت در فرآیند مذاکرات نتوانست ساختار تحریمها را از هم بپاشاند(زیرا وضعیت جهان با زمان خاتمی فرق کرده است ) و بدین دلیل سایه تحریمها همواره بر ایران وجود دارد و هیچ سرمایه گذار خارجی حاضر نیست در ایران سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهد . هیئتهای خارجی که به ایران می آیند در فکر چپاول ثروتهای ایران و سود آنی هستند ، نه سرمایه گذاری استراتژیک در بخش نغت.
امروز به مرحله ای رسیده ایم که به 6 ماه پایانی اتمام ذخیره ارزی نزدیک شده ایم آمریکا چند دهه در پی دستیابی به این مرحله بود تا بتواند از طریق یک انتخابات با نظارت بین المللی قدرت را به نیروهای خود برگرداند . همان نیروهایی که در اوایل انقلاب با نام ملی مذهبی شناخته می شدند و دولت موقت را تشکیل داده بودند . مجاهدین خلق نیز شاخه ی نظامی این گروه بود .
با توجه به سیاست های داخلی و خوابهایی که ابرقدرتها برای ایران دیده اند ، وضعیت هولناکی در انتظار ماست ، مگر آنکه همانند ملت مصر راهمان را درست انتخاب کنیم و کشور خود را نجات دهیم .

امید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۷:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا عاقبتتان را به خیر کند انشاا…

جمال عبدالناصر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مردم بافق عقلتون دست این آدمهای تازه به دوران رسیده… ندید تا اینا خاک بافق را به تبره نکشیدن و بچه هامون بدبخت نکرن یک کاری بکنید این بی غمهای پولدار شده هموشون تو شمال و یزد مشهد و تهران دارن سرمایه گذاری میکنند با پول بیت المال خدا خیرشون نده وفقط دروغ خرد مردم میدن مخصوصا بی سواد بزرگ….

راوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

برادر حناتون دیگه رنگی نداره لطفا دست از سر مردم بردار

داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۲:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

1-تنها رسانه هایی که به وضعیت بازار بورس می پردازند ، خبرگذاریهای وابسته به سپاه هستند . البته این خبرگذاری ها هم ، همه ی واقعیت ها را نمی گویند . خبرگذاری جوان آنلاین (وابسته به سپاه) در گزارشی نوشت :

کد خبر: 739671
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۴ – ۱۲:۴۹
ارزش بازار به رقم 269 هزار ميلياردتومان كاهش پيدا كرد
افت شديد شاخص بورس در روز يكشنبه
بازار بورس تهران از همان ابتداي صبح با عرضه‌هاي شديد مواجه شد و اكثر نمادها را افت قيمت داشتند. افت شاخص آنقدر شديد بود كه ارزش بازار به 269 هزار ميلياردتومان رسيد و شاخص كل وارد كانال 62 هزار شد.
……………………
قابل پیش بینی بود که امروز نیز بازار سرمایه با افت شدید روبرو گردد . به گونه ای که حدود 4 هزار میلیارد تومان(بیش از یک میلیارد دلار) سرمایه از بورس خارج شد .
همانطور که قبلا گفتم بسیاری از نمادها متوقف شده است و با این حربه فرار سرمایه تا حدودی تعدیل شده است .
………………….
به نظر می رسد ، آمریکا همچنان همان سیاست قبلی خود(تضعیف و بعد کمک قطره چکانی) را ادامه می دهد . به گونه ای که دوباره هند را جلو فرستاد تا 700 میلیون دلار به ایران پرداخت کند .
توجه کنید که ساختار سیاسی ایران در طی یک روز حدود 1 میلیارد دلار از دست می دهد و آمریکا تنها اجازه می دهد 700 میلیون دلار ارز وارد کشور شود . این یعنی سیاست حفظ اما تضعیف تا زمان تحویل دادن قدرت.
خبرگذاری فارس
94/06/22 – 09:23
شماره: 13940622000131
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از اسپوت‌نیک نیوز، رسانه‌های محلی هند گزارش دادند که دولت هند قرار است 700 میلیون دلار به عنوان بخشی از بدهی نفتی خود را به ایران پرداخت کند
.
2-عباس یزدانی خوب یا بد . این موضوع چه اهمیتی دارد ؟ اگر مردم آگاه باشند فریب هیچ کس را نمی خورند . چه عباس یزدانی باشد و چه جواد عسکری.
ایا در سال 90 ، مردم جواد عسکری را نمی شناختند ؟ مگر همین مردم نبودند که فریاد می زدند یار مدیر بومی-جواد عسکری ؟
بافق 40000 نفر جمعیت دارد ، وای به حال این شهر اگر افرادی چون صباغیان ، یزدانی و عسکری نخبه آنها باشند….

داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

نظر قبلی بنده سانسور شد ، اما جان کلام این بود :
اگر تصور می کنید عباس یزدانی و جواد عسکری سر شما را کلاه گذاشتن ، وقایع را از اول مرور کنید و ببینید کجا اشتباه کردید ؟
آیا شعارهای شما اشتباه بود ؟ اگر اشتباه بود در اعتراضات آتی شعارهای درست بدهید .
اگر اتحادتان ضعیف بود ؟ همبستگی را بیشتر کنید .
بی شک امثال آقای یزدانی در ابتدا(در جوانی)نیت خیری داشتند که وارد فعالیتهای سیاسی و کارگری شدند . اما به مرور مشاهده کردند که بهتر است به فکر منافع خود باشند تا منافع مردم . زیرا که مردم ناآگاه هستند و یک تنه نمی توان یک جامعه را به جلو برد و آگاه کرد .
افرادی که وابسته به حکومت هستند و بااعتراضات همراه می شوند ، در سه دسته جای می گیرند :
1-قصد دارند حرکت مردم را منحرف کرده و در نهایت آن را از هم بپاشانند و مهار کنند .
2-قصد باج گیری و امتیاز گیری از رقیب را دارند و به قول معروف از پایین فشار وارد می کنند و در بالا چانه می زنند.
3-واقعا قصد پیوستن به مردم را دارند .
تشخیص این افراد چندان مشکل نیست . مثلا در روز روز کارگر امسال ، تشکلهای کارگری که وابسته به دولت بودند ، پلاکارتهایی با شعار “کارفرما حیاکن ، افغانی رار ها کن” در بین کارگران توزیع می کردند . کاملا واضح است که هدف این افراد مشغول کردن کارگران به یک مسئله ی واهی است . مطمئنا کارگران افغانی عامل بیکاری در ایران نیستند بلکه بی لیاقتی عده ای باعث این وضع شده است . این تشکلها جزء دسته ی اول قرار می گیرند .
به جای فحش دادن به گرگها ، سعی کنید بره نباشید .

همه کارگرهای معدن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۷:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای یزدانی با حقوق ماهی 9 میلیون و گروه 14 دلش به حال ما کارگرها می سوزه؟

جواب به داوود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۹:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به فرض که همه تحلیلهایتان درست، شما یک مسئله را در نظر نگرفتید. اینکه این مملکت، مملکت امام زمان است و حضرت عباس/ خودشون درستش می کنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  به تاریخ رجوع کنید .
  در رمان جنگ جهانی اول – زمان احمدشاه قاجار- بر اثر قحطی و بیماری ناشی از جنگ نزدیک به 40 درصد جمعیت ایران-8 میلیون نفر- کشته شدند .
  در زمان جنگ جهانی دوم – زمان رضا شاه- با آنکه ایران توسط بیگانگان و به دلایل واهی اشغال شد خسارات چندانی به مردم ایران وارد نشد .
  مطمئنا ایران زمان قاجار رنگ و بوی مذهبی تری نسبت به حکومت پهلوی داشت و بیشتر مملکت امام زمان بود ، اما خسارت عظیمی به ایران وارد شد .
  امام زمان پادشاه یا رئیس جمهور نیست که نیاز به مملکت داشته باشد ، جایگاه و مملکت امام زمان در قلب باورمندان آن حضرت است .
  مرقد حضرت عباس در عراق است اما می بینیم که عراق به چه روزی افتاده است . اگر قرار باشد جایی مملکت حضرت عباس باشد ، فکر می کنم عراق شایسته تر از ایران است .

داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

فرابورس را به عنوان یک دماسنج زیر نظر داشته باشید . مطمئن باشید هر میزانی که از این بازار کاسته می شود به همان میزان جیب حکومت خالی می شود . ارزش فرابورس در شرایط فعلی حدود 13 میلیارد دلار است .
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15

  داود خ.ش.م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۴:۵۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  ادامه این نظر :
  چرا در روزهای اخیر دلار گران شد ؟
  پولدارها در ایران بنا به نزدیکی به هرم قدرت از درجاتی از نفوذ و تاثیری گذاری برخوردارند . پولدارهای نوع اول از نفوذ سیاسی بالایی برخورداند و پولدارهای رده پایین تر از نفوذ کمتر.
  در ماههای اخیر با ریزش بورس روبرو بودیم . سرمایه ها پی در پی از بورس خارج می شدند . درست است نمی توان ادعا کرد که این سرمایه ها همگی به سمت خرید ارز سرازیر می شوند ، اما بنا به آمار و اطلاعات ، به اندازه کاسته شدن از ارزش فرابورس ، ارز از کشور خارج می شود . به عبارت دیگر ساختار سیاسی ایران روزانه حداقل 150 تا 200 میلیون دلار ارز از دست می دهد .
  در ماههای گذشته پولدارهای نوع اول پس از خروج از بورس مستقیما از بانک مرکزی ارز می خریدند ، زیرا از نفوذ لاز م برای اینکار برخوردار بودند . بدین دلیل ما شاهد نوسان در بازار ارز نبودیم .
  پس از اتمام مذاکرات اتمی پولدارهای رده پایین تر کاملا امید خود را از دست دادند و بنابراین آنها نیز به فکر خروج سرمایه از ایران افتادند . بنابراین به سمت بازار آزاد ارز هجوم آوردند و ما شاهد بالا رفت ارز در روزهای اخیر بودیم .
  ساختار سیاسی ایران در بهترین حال ماهی 700 میلیون دلار از آمریکا می گیرد ، اما این پول ظرف 4 روز دود می شود .
  در سالهای اخیز صاردات طلا از ترکیه به ایران شدت گرفته است . ساختار سیاسی ایران طلا وارد می کند و در حلق پولدارهای وحشت زده میریزد . اما فایده ای ندارد و باز اینها به فکر فرارند .
  همه ی فاکتور ها نشان می دهد که اقتصاد ایران به سمت خطرناکی می رود.
  -من هر چه به ذهنم می رسه می نوسم و چون ویرایش نمیشه شاید دارای غلط املای و نگارشی باشد و یا اینکه از پیوستگی برخودار نباشد ، اما حقیقت است و به مروز زمان متوجه می شوید .

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۲:۰۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دولت عربستان اعلام کرده است که به خانواده کشته‌شدگان و کسانی که دچار نقص عضو شده‌اند یک میلیون ریال سعودی (حدود ۲۶۷ هزار دلار آمریکا) و به آسیب‌دیدگان دیگر نیمی از این مبلغ را به عنوان غرامت پرداخت خواهد کرد
یک میلیون ریال (صد هزار تومان)سعودی حدود 920 میلیون تومان ماست . ببینید وضع اقتصادی ما در چه حد خرابه !!!!!!!!!

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ - ۴:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عباس تویزد چه خبر اگربافقی … بودی توشهرخودت میماندی وپیگیری کارکارگران بودی نه تویزد دنبال کارخودت حالاکه فهمیدی خبری شده دایه دل سوزتراز مادر شدند