کشف 200 میلیون تن سنگ آهن در کجای جغرافیای منطقه بافق قرار دارد؟!

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
جمعه - ۲۰ شهریور ۱۳۹۴

 کشف 200 میلیون تن سنگ آهن در کجای جغرافیای منطقه بافق  قرار دارد؟!

   استاندار یزد در نشست خبری اخیر خود که به مناسبت هفته دولت انجام گرفت از عملیات اکتشافی در معادن استان یزد خبر داد و گفت: & 200 میلیون تن سنگ آهن جدید در بافق کشف شده است. &(خبرگزاری تسنیم) این خبر به قدری باعث بهت همگان شد که حتی مدیرعامل شرکت سنگ آهن در جلسه خبری خود به نوعی اظهار بی اطلاعی کرد و تنها به مجوز اکتشاف منطقه  &فیروزی بافق& با ذخیره 500 هزارتن سنگ آهن با عیار بالا اشاره کرد. حال این پرسش مطرح می شود که کشف این 200 میلیون تن سنگ آهن در کجای جغرافیای منطقه قرار دارد که فقط استانداری از آن مطلع هست و سایر دست اندرکاران؛ از جمله مدیرعامل شرکت سنگ آهن از آن بی خبر است. مقدار 200 میلیون تن سنگ اهن رقم کمی نیست، آن هم در این وانفسای کمبود سنگ آهن در بافق که بسیاری از مشکلات را به همراه داشته است. تا جایی که حیات کارخانه گندله و فولاد در بافق به همین سنگ اهن وابسته است.

نیک می دانیم که بافق، اقلیمی معدن خیز است و  نه کشاورزی؛    دامپروریش در حد پرورش بز و میش خانگی است نه صنعتی که بیشتر مصرف داخلی دارد تا فروش به شهرهای همجوار!  بافق روزگار خود را از قبل این معادن سپری می کند، در نتیجه کشف هر نقطه سنگ اهن در بافق نشان از وجود روحیه امید در مردمان این دیار است. این در حالی است که از سوی مسئولان اعلام می شود، معادن بافق بیش از 8 سال دیگر داوم ندارد. حالا با توجه به کمبود آب و نزولات جوی حرکت بافق به سمت قطب کشاورزی و دامپروری دور از ذهن هست؛ اما به سمت معادن با توجه به ذخایر عظیم مواد معدنی دور از دسترس نیست. بنابر این نگارنده، پیشنهاد می دهد برای این که بدانیم منظور استاندار از این کشف چیست؛ بهتر است تا مسئولان زیر مجموعه در این باره اطلاع رسانی صحیح و سالمی را داشته باشند تا سوء ظن ها برطرف شود.   

محمد حسین تشکری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
بنده خدا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۸:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام ضمن تقدیر از استاد ارجمند جناب تشکری بنده از آهن و سنگ ان تخصصی ندارم اما در حوزه کشاورزی خواستم جسارتا یاد آوری کنم شهرستان بافق در این زمینه ظرفیت بسیار بالایی دارد که میتواند نه تنها در استان بلکه در کل کشور بدرخشد خواهشمند است بحث کشاورزی را در پرورش بز و میش و خرما و گندم و…. خلاصه نفرمایید خواهشمندام به برخی خبرهای چند سال اخیر که بشدت مورد بی مهری قرار گرفته مربوط به شهرستان عنایت بفرمایید!!

    ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    واقعیت اینه که کشاورزی بافق به جایی نمی رسه . عمده محصول کشاورزی هم همین پسه هسته .
    اگه سنگ آهن نباشه به هیچ وجه کشاورزی نمی تونه اقتصاد بافق را بچرخاند و فاتحه بافق خوانده می شود .
    کشاورزی در بافق یک تفریح است نه شغل پر درآمد

مرتضی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.با بودن معدن که بافق به جایی نرسید.پیشرفت هم نکرد.شهر هایی که معدن نداشتند هم فرزندان باسواد تر و هم شهری آباد تر دارند.این چه دردی است که دیگر فرزندان ما درس را بوسیده و کنار گذاشته اند که به معدن میروند و مشکل کار ندارند.ما از سخت کوشی پدرانمان در همین معدن عبرت گرفته و به دنبال درس و سواد رفتیم تا برای خودمان و شهرمان کسی باشیم نه الان که فرزندان ما بیکاری پدران الان را می بینند و درس نمیخوانند به امید کار در معدن.شاید اگر معدن نباشد بیشتر پیشرفت کنیم