اولین مدرسه هوشمند در بافق

دسته: عمومی
۶ دیدگاه
دوشنبه - ۲۳ شهریور ۱۳۹۴
هفته نامه افق کویر به بهانه راه اندازی اولین مدرسه هوشمند در شهرستان بافق گفتگویی با مؤسس این مدرسه انجام داده است.
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید:
“سادات الزهرا میرغنی زاده بافقی”، در سال 1361 در خانواده ای مذهبی چشم به دنیا گشودم. پدرم در زمان تولدم دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران بودند، لذا تا سن 12 سالگی در تهران زندگی و تحصیل کردم. در سال 1372 جهت گذراندن طرح پدر به یزد منتقل شدیم و ادامه تحصیلات را در آموزشگاههای یزد گذراندم. در سال 1379 در دانشگاه یزد پذیرفته شده و در سال 1384 از دانشگاه با مدرک مهندسی نرم افزار کامپیوتر فارغ التحصیل گردیدم.
افق کویر: چگونه شد به این کار روی آوردید؟
پس از اتمام تحصیل در شرکتهای مختلف به عنوان برنامه نویس، مشغول به کار شدم؛ اما مرا راضی نمی کرد، تا اینکه به دلیل علاقه وافرم به بچه ها در سال 1387 به فکر تأسیس مهدکودکی افتادم که از امکانات دیجیتال برخوردار باشد. هدف از تأسیس این مهد نظارت خانواده ها بر نحوه نگهداری و آموزش کودکان از منزل یا محل کار و برقراری ارتباط تصویری ایشان با هم و نیز آموزش نرم افزارهای مفید و اصولاً کار صحیح با کامپیوتر به کودکان بود. در حال مهیا کردن مقدمات کار بودم که بالاجبار بدلیل موقعیت کاری همسرم به بافق نقل مکان نمودیم. در بافق نیز بدلیل ضعف در امکانات اینترنت و عدم آشنایی خودم با ظرفیت شهرستان برنامه مهد دیجیتالی منتفی شد. بعد از چند سال بحث خصوصی سازی آمادگی ها مطرح شد؛ بنابراین سعی کردم نسبت به تأسیس مرکز پیش دبستانی اقدام نمایم که به دلیل عدم حد نصاب امتیاز، موفق به اخذ مجوز نشدم. در سال بعد به علت بحث جدیدی که در آموزش پرورش باب شده بود با عنوان هوشمند سازی و نزدیک بودن آن به هدفم؛ مرا بر آن داشت این بار با عزمی جزم، از طریق پدر همسرم که بازنشسته فرهنگی بودند اقدام به تأسیس پیش دبستانی نمودم که به حول و قوه الهی و با مساعدت ریاست محترم آموزش پرورش وقت بافق در سال 1392 مجوز تأسیس پیش دبستانی را از اداره اخذ کردم. ابتدا با 2 نوآموز و یک کیت هوشمند سازی در یک کلاس در دبستان انقلاب شروع شد. آن سال با افزایش تعداد نوآموز به 14 نفر و طراحی چند محتوای آموزشی گذشت.
سال بعد-1393- به دلیل استقبال زیاد و با مساعدت و اجازه ریاست محترم سنگ آهن مرکزی، ساختمان علمی کاربردی را اجاره کرده و با تهیه امکانات جدید از قبیل تهیه 3 تخته هوشمند، نرم افزار مدیریت مدارس هوشمند، طراحی سایت برای آموزشگاه، ایجاد شبکه داخلی و دسترسی کلاسها به اینترنت، تهیه چاپگر و اسکنر، ایجاد کارگاه کامپیوتر و ایجاد محتواهای جدید در خدمت 98 نوآموز در شهرستان بودم.
افق کویر چه خدماتی به نوآموزان ارائه می دهید؟
 در کنار آموزشهای پایه ای در پیش دبستانی ،برگزاری کارگاه کامپیوتر برای نوآموزان علاقه مند و آموزشهای ابتدایی کار با تبلت و نیز برگزاری کلاسهای فوق برنامه مرتبط با ارتقای کیفی آموزش پیش دبستانی نیز از دیگر خدمات ما در طول سال تحصیلی گذشته بوده است. امسال بدلیل کاربردهای مفیدتر و کاراتر هوشمندسازی در پایه های بالاتر، به مدد خداوند متعال و با مساعدتهای آموزش پرورش شهرستان و پیگیریهای ریاست و معاونت محترم اقدام به تأسیس یک مرکز ابتدایی نموده تا بتوانیم این بحث نو و بروز را در شهرستان ارتقا داده و شهرستان را در مقایسه با سایر شهرستانها به لحاظ کیفیت آموزشی به سطوح بالا برسانیم، چون معتقدم فرزندان بافق لایق بهترینها هستند؛ چرا که بهترینند و نباید از بچه های کشور چیزی کمتر داشته باشند؛ البته ره صد ساله را نمی شود یک شبه پیمود. هر سال که بگذرد سعی می کنیم امکانات را با توکل به خداوند و  مدد همشهریان عزیز به حد غایی برسانیم؛ هرچند به لحاظ امکانات، ضعفهای شبکه ای در کشور هست، اما تمام تلاشمان را می کنیم تا به هدف نهایی و هوشمندسازی واقعی برسیم.
افق کویر مدرسه هوشمند به چه مدرسه ای گفته می شود؟
نهایت مدرسه هوشمند بطور خلاصه مدرسه اي است که در آن روند اجراي کليه فرآيندها اعم از مديريت، نظارت، کنترل، ياددهي – يادگيري، منابع آموزشي و کمک آموزشي، ارزشيابي، اسناد و امور دفتري، ارتباطات و مباني توسعه آنها، مبتني بر فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) و در جهت بهبود نظام آموزشي و تربيتي پژوهش محور طراحي شده است.
افق کویرصحبت پایانی:
در پایان لازم می دانم از خانواده ام علی الخصوص جناب حاج آقای صدر پدر همسرم که به بنده اعتماد کرده و سابقه درخشانشان را در اختیار من و فرزندان بافق به امانت سپردند؛ پدر و همسر عزیزم که در پیشرفت و اعتلای این هدف مرا همراهی نمودند؛از مدیران محترم شهرستان بافق که در راستای ارتقای بافقمان قدم بر می دارند و از فکرهای نو و جدید استقبال می کنند و نیز از خیّرین محترمی که در کمک به راه اندازی مرکز قدوم خیرشان همراه ما بود تشکر ویژه داشته باشم؛ و البتّه از یارانم درسیستم آموزشی که بدون حضور و کمک ایشان این امر میسر نخواهد بود، سپاسگزارم.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جان مادرتان این کار رو نکنید
بچه های ما همین جوری از صبح تا شب در فضای هوشمندند
از صبح تا شب با تبلت دارن کار می کنند و تو اینترنتند
دیگه تو مدرسه وارد این مسائل بشن کی درس بخونند ؟؟

یادگار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در جواب کامنت شماره یک :
1 – مشکل جامعه ما همینه که همیشه سخت افزار بدون نرم افزار ( فرهنگ سازی ) داریم که هرکدام تا نهادینه میشه و فرهنگ سازی صورت میگیره یکی دو نسل میسوزه
2 – از اینکه تکنولوژی و علم روز بصورت سخت افزار نرم افزار به جامعه سرازیر میشه گریزی نیست پس بهتره خانواده ها علاوه بر آموزش های لازم به فرزندان عزیز ، مواظبت ها را در زمینه های مختلف و حسب مورد افزایش دهند

نگران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۲:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هر چند كه وجود مدرسه با امكانات آموزشي خوب،پديده مباركي است ولي اين تنها يك روي سكه است.
مدرسه هوشمند مدرسه اي است كه نسل هوشمند تربيت كند نه فقط ابزار هوشمند به كار گيرد.
مدرسه هوشمند مدرسه اي است كه مقتضيات زمان را به نسل خودش بياموزد نه دوره هاي دهن پر كن و غيرضرور و بعضا نامتناسب با سن بچه ها برگزار كند.
به تابلوهاي بالاي مدارس دقت فرماييد تا به چندگانگي سيستم آموزشي كشور پي ببريد.بالاي مدرسه اي نوشته”مدرسه دولتي” ، بالاي ديگري نوشته”مدرسه غيرانتفاعي” ، بالاي ديگري” مدرسه خاص قرآني” و الي ماشاالله.
براستي متولي آموزش در كشور كيست؟ظاهرا هركسي با سليقه خودش يك مدرسه اي در اين مملكت باب مي كند.
افتخار بعضي اين مدارس اين است كه به فرزند شما زبان انگليسي و رباتيك و …مي آموزند.هنوز اين بچه هاي معصوم آداب غذا خوردن ، آداب معاشرت و صدها مهارت زندگي را نياموخته اند كه سيستم آموزشي كشور آنها را در عناوين دهن پركن غوطه ور مي كند.
چشم ها را بايد شست،جور ديگر بايد ديد.

میرسلیمانی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۳:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خبر مسرت بخش و زیبایی را خواندم.واقعا جای خوشحالی و بالندگی است که با بهره مندی از بروزترین شیوه علم آموزی چنین امکانی در شهر پرآوازه بافق به همت این عزیزان در حال انجام است.خسته نباشید و تبریک به مدیران ونوآوران گرانقدر بافقی

بانوی فرهنگی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۸:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
به سرکارخانم میرغنی زاده وهمکارانش در اجرای این امر بزرگ تبریک میگویم.از وجود جناب دکتر میرغنی زاده که از افتخارات شهرما هستند چنین ثمره ای هم انتظار میرود
امیدوارم همواره در امر اموزش وپیشبرد اهداف متعالی تربیت پیشرو باشید

ان شا الله با این اندیشه پویا وبرنامه ریزی جامع نهایتا یک مجتمع هوشمند از پایه پیش دبستان تا متوسطه دوم برپا کنید

بازم بوی ماه مهر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام اخر این مدرسه هوشمند شد یا نه مثل سال قبل هست ولی از نظر اموزشی برای سن پایین نیازی به هوشمند نیست و در مقطع بالاتر از ابتدایی میتواند مستلزم این امر باشد برای دوران ابتدایی جهت تقویت تمرکز کودکان بهترین روش همون روش ابتدایی و ساده هست