کاری ارزنده در عرصه فرهنگ بافق

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
یک دیدگاه
سه شنبه - ۲۷ دی ۱۳۹۰

مدیران شرکت سنگ آهن بافق، با برپایی نمایشگاه کتاب و پرداخت یارانه برای خرید کتاب،کار ارزنده و قابل تقدیری در عرصه فرهنگی شهر بافق انجام دادند.

اگرچه من در روز آخر نمایشگاه که به طور طبیعی همه چیز در حال برچیده شدن بود،فرصت دیدار از آن را پیدا کردم، اما کار خوب تصمیم گیران شرکت سنگ آهن، چیزی نبود که بتوانم بی سپاس از آنان از کنار آن بگذرم.

نمایشگاه بسیار شلوغ بود. خانواده ها درگیر انتخاب کتاب شده بودند. شاید عمده ترین دلیلش هم اینکه می خواستند بن های در دستشان را استفاده کنند. اما همین امر موجب حضور آنان در فضایی متفاوت از همیشه شده بود.

چرخیدن در کتاب فروشی ها و نمایشگاه های کتاب و دیدن عنوان های کتاب ها و ورق زدن آنها، اگر هیچ خاصیتی هم نداشته باشد چشم همه ی ما را با برخی از مفاهیم آشنا می کند. چه رسد به اینکه خریدهای خوبی هم انجام می شد.

استقبال مردم بافق از این نمایشگاه، آنطور که من در روز آخر دیدم، نشان داد عمده ترین دلیل عدم اقبال به کتاب، بحث مالی و توان اقتصادی مردم برای خرید است. اگر تدبیری اندیشیده شود تا یارانه ایی در این زمینه اختصاص یابد، می تواند تا حد زیادی کارگشا باشد.

البته در کنار محاسن و نقاط قوت این نمایشگاه کمبودهایی هم بود که به اختصار اشاره ایی می کنم.

عمده کتاب هایی که عرضه شده بود،  در حد کتاب های عامه پسند بود. عناوین جذاب؛ اما کم محتوا. پدیده نامیمونی که در عرصه نشر و کتاب ما رخ داده است. پسندیده بود اگر کتاب هایی با سطح بالاتر علمی برای دوستداران عرضه می شد.

در بخش حسابداری و محاسبه قیمت کتاب ها، ضعف بسیاری بود و کندی کار، حوصله همه را سر می برد. می شد با قرار دادن یک دستگاه بارکدخوان و پرینتر، هم کار را سرعت بخشید و هم رضایت مشتری را بدست آورد.

معلوم بود حجم کار و تردد بسیار، متصدیان نمایشگاه را خسته کرده است. کتاب ها نامرتب و راهنمایی ها اصلاً مناسب نبود. خوب بود شرکت محترم سنگ آهن که حتم دارم توانش و نیروی مناسبش را هم دارد، نسبت به استفاده از تجهیزات رایانه ایی برای بهره مندی بهتر مراجعین ، تدبیری می اندیشید.

یکی از بخش هایی که در این دوره و زمانه جزو جدایی نشدنی زندگی نوجوانان و جوانان ماست، بازی ها و برنامه های کامپیوتری است. جای آن در نمایشگاه امسال خالی بود.

درهر صورت به عنوان تجربه ایی تازه و نو از مسئولان شرکت، که ذائقه کارکنان این شرکت و بسیاری از مردم بافق را به طعم کتاب و کلمه سوق دادند، من این نمایشگاه را کار قابل قبولی می دانم و امیدوارم این کار، تداوم داشته باشد.

 

محمد علی پورفلاح

 

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
ali پنج شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۰ - ۸:۵۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کتابها خیلی گران بود