غدیر تجلی گاه امامت و ولایت

دسته: عمومی
یک دیدگاه
چهارشنبه - ۸ مهر ۱۳۹۴

غدیر تجلی گاه امامت و ولایت

غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است. غدیر، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می دهد. غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه داران امامت است . غدير، آنجاست كه شاخه‏هاى على عليه‏ السلام و محمد صلى‏الله‏عليه‏و‏آله به اتصال پيوندى به نام فاطمه عليهاالسلام اوج مى‏گيرد و دوازده ميوه امامت از شجره طيبه‏شان، به دامان عاشقان مى‏افتد. آنجا، دستان توحيدى رسول خدا صلى‏الله‏عليه‏و‏آله حجاب‏هاى ظلمانى را كنار مى‏زند تا آنچه از ناگفته‏هاى رسالت باقى مانده است، زمزمه كند.

غدیر کاشت بذر ولایت در جانها و نورافشانی خورشید به تمامی انسانهاست. در عرصه غدیر حقیقت ولایت در متن دین تعبیه گردیده وآن را تبدیل به دین کاملی نمود &امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را برای شما به عنوان آیینی برگزیدم &. «سوره مائده، آیه که تبیین وتفسیر، تحلیل وتأویل آن را صاحبان مقام ولایت بر عهده گرفتند. در غدیر خم پیامبر اسلام (ص) تنها امیرمومنان (ع) را به عنوان ولی و جانشین پس از خود معرفی نفرمودنددر این روز ضمن ایراد خطبه شریف غدیر، &مسأله‏ ی مهدویت& و معرفی آخرین وارث غدیر حضرت بقیة الله(عج) هم بود که نزدیک به 20 فراز این خطبه با مضامین عالی وبلند مرتبه در رابطه با اوصاف امام عصر (عج) است.  در غدیر پیامبر مکرم اسلام (ص) از علی (ع) تا امام مهدی (عج) یعنی جریان ولایت بعد از خود را برای همه جهانیان معرفی فرمودند، بر این اساس غدیر تجلی‌گاه امامت و ولایت است . 

غدیر ظرفی برای بیعت ما با امام عصر (عج)‌است که مساله تجدید عهد و پیمان در آن مطرح می‌شود.امام زمان (عج) عصاره و چکیده اولیاء‌ و انبیاء است. به طوری که وقتی پیامبر (ص) ولایت ایشان را معرفی می‌کند این آیه نازل می‌شود که ما امروز دین تو را کامل کردیم و نعمت را بر شما تمام کردیم. پس قطعا در این عصر ولایت امام عصر (عج)‌ اکمال دین و اتمام نعمت است و ما باید این مساله را مدنظر داشته باشیم .بنابر این می طلبد که دوستداران و شیعیان اهل بیت بیشتر به وظا یف  خود در زمان غیبت پی ببرند چرا که آن حضرت صراط مستقیم ولایت است پس اگر به دنبال راه نجات و رهایی از گرفتاری‏های مادّی و معنوی هستیم تنها باید به آخرین بازمانده اهل بیت (ع) تمسک پیدا کرده و از آن بزرگوار استمداد نمائیم .در پایان ضمن تبریک این عید بزرگ به مسلمین به این کلام گوهر بار امام صادق (ع) بسنده میکنم که فرمودند : «به خدا قسم اگر مردم فضیلت واقعی روز غدیر را می شناختند، فرشتگان روزی ده بار با آنان مصافحه می کردند. بخشش های خدا به کسی که آن روز را شناخته، قابل شمارش نیستند .

      به کوشش : اکبر خالقدادی 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ازمطالب زیباومناسب شما کمال تشکر راداریم