لغو غیرقانونی قرارداد گندله‌سازی سه‌چاهون در شرکت سنگ‌آهن بافق

دسته: عمومی
۶ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۲ مهر ۱۳۹۴

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، در حالی که پیمانکار ساخت گندله‌سازی سه‌چاهون از عدم انجام تعهدات مالی سنگ آهن به عنوان کارفرما انتقاد دارد، این شرکت در اقدامی غیرقانونی و غیرشفاف، قرارداد همکاری را باطل کرد.

این قرارداد بین شرکت سنگ آهن مرکزی بافق و شرکت‌های KDD از ایران و MCC از چین منعقد شده اما در شرایطی که اقدامات مربوط به طرف چینی و تعهدات آن به طور کامل انجام شده اما تعهدات مالی کارفرما به ویژه در زمینه اخذ مجوز فاینانس عمل نشده است، این قرارداد از سوی کارفرما ابطال شد.

مشاور شرکت کارون دز دشت KDD در این زمینه به خبرنگار فارس گفت: به تازگی نامه‌ای از کارفرمای پروژه گندله‌سازی سه‌چاهون یعنی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران دریافت کردیم که طی آن قرارداد پیمانکاری KDD که با همکاری یک شرکت چینی در حال اجرای این پروژه است، ابطال شد.

تحسین زینل‌زاده افزود: در اینکه پیمانکار در این زمینه محق است حرفی نیست اما به دنبال علت این موضوع، مواردی مطرح شده است که بخشی از آن غیرقانونی، بخشی از آن غیرشفاف و بخش دیگری متاسفانه دروغ است.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین علتی که در این زمینه اعلام شد، بحث عدم جذب فاینانس از سوی شرکت چینی بود خاطر نشان کرد: واقعیت این است که همه تعهدات شرکت چینی در این زمینه انجام شده اما کارفرما که باید مجوز بانک مرکزی را دریافت کند، هنوز اقدام موثری در این زمینه انجام نداده است.

زینل‌زاده ادامه داد: یونس الستی، مدیرعامل سنگ آهن بافق، دو شب گذشته در جمع مردم شهرستان بافق اعلام کرد که KDD نتوانسته فاینانس را به نتیجه برساند به همین دلیل قرارداد آن ابطال می‌شود در حالی که واقعیت این نیست و برای مردم شفاف بیان نشد که عامل عدم جذب فاینانس، ناتوانی پیمانکار در اخذ مجوز بوده است.

وی با انتقاد از اینکه متاسفانه به مردم اطلاعات کذب داده می‌شود، عنوان کرد: قراردادی که ابطال شد، میان یک شرکت ایرانی به نام کارون دز دشت KDD و یک شرکت چینی بود اما شرکت سنگ آهن به عنوان کارفرما اعلام کرده که قرارداد جدید را با یک شرکت چینی ـ ژاپنی دیگر منعقد کرده‌اند در حالی که دولت چین برای یک پروژه تنها به یک شرکت مجوز می‌دهد.

مشاور شرکت KDD با بیان اینکه سال‌هاست با شرکت‌های چینی مراوده کاری داریم و به قوانین و زیر و بم کار چینی‌ها وارد هستیم، عنوان کرد: به طور قطع یک شرکت چینی نمی‌تواند پای کار بیاید ضمن اینکه شرکتی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده، در حال کپی کردن اقدامات قبلی ما است و این موضوع به صورت قانونی قابل پیگیری است.

زینل‌زاده با بیان اینکه یکی دیگر از مواردی که برای مردم غیرشفاف بیان شد، عقد قرارداد با رقمی پایین‌تر از قرارداد قبلی است که این اختلاف 65 میلیون یورو اعلام شد خاطر نشان کرد: این در حالی است که قرارداد ما 187 میلیون یورو و قرارداد جدید 153 میلیون یورو است و این اختلاف در واقع 34 میلیون یورو است ضمن اینکه KDD و MCC کلیه بخش‌های کارخانه را با این رقم به انجام می‌رساندند و شرکت جدید به اصطلاح چینی ـ ژاپنی تنها بخش مرکزی کارخانه را انجام خواهد داد.

مشاور شرکت KDD ادامه داد: اگر این بخش بین دو قرارداد مقایسه شود، روشن است که قرارداد جدید 100 میلیون یورو بیشتر از قرارداد قبلی است و عده‌ای با دور زدن مردم با این اعداد و ارقام و عدم بیان واقعیت، در واقع مردم را فریب داده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه همه موارد را بر اساس مستندات قانونی مطرح می‌کنیم، عنوان کرد: این موضوع را به طور قطع از طریق قانونی پیگیری خواهیم کرد.

زینل‌زاده با تاکید بر اینکه گندله‌سازی سه‌چاهون در اجرا دو بحث مهندسی پایه و تفصیلی را دارد، تصریح کرد: بحث مهندسی پایه به تایید خود کارفرما 80 درصد انجام شده و اکنون بعد از گذشت پنج سال، تازه اعلام شده که شرکت MCC صاحب تکنولوژی نیست در حالی که این موضوع از ابتدا مشخص بود و اکنون بعد از پنج سال و پس از اینکه کلیه مراحل کار توسط پیمانکار تایید شده، زمان طرح این موضوع نیست و بیشتر بهانه‌تراشی به نظر می‌رسد.

وی تصریح کرد: کارفرما در همه مراحل انجام کار، امتیاز بالایی به KDD و MCC داد اما اکنون که خود نمی‌تواند به تعهداتش عمل کند و در شرایطی که این قرارداد کاملا آگاهانه منعقد شده، بهانه‌تراشی کرده و چین را فاقد دانش فنی در این زمینه می‌داند.

زینل‌زاده ادامه داد: به هر حال چین سالانه یک میلیارد تن فولاد تولید می‌کند بنابراین نمی‌توان گفت این حجم تولید توسط کشور چین، بی‌پایه و اساس انجام می‌شود ضمن اینکه قرارداد جدید نیز به اظهار خود آنها با یک شرکت چینی ـ ژاپنی منعقد شده است.

وی با تاکید بر اینکه کارفرما برای اینکه بتواند پروژه را سه ساله تمام کند، باید می‌توانست حداقل روزی یک میلیارد تومان هزینه کند، افزود: به دلیل اینکه نتوانست این رقم را تامین کند، پروژه با تاخیر مواجه شد و همه فرمول‌های ریالی سه عضو مشارکت در این قرارداد به هم ریخت.

وی همچنین با اشاره به برخی از اقدامات انجام شده در طول مدت قرارداد توسط کارفرما اظهار داشت: در برخی بخش‌ها، کارفرما خود به طور مستقیم با پیمانکاران خارجی وارد مذاکره شد و از آنجا که طبق قانون خودش نمی‌توانست قراردادی را به امضا برساند، ما را ناچار به عقد قرارداد با توافقاتی که خودشان انجام می‌دادند، کردند و بارها در این زمینه ما را در برابر عمل انجام شده قرار دادند.

زینل‌زاده با شرح موارد متعدد دیگری بر اساس مستندات تاکید کرد: KDD شش قرارداد بزرگ دیگر را نیز در دست دارد و از دست دادن یک پروژه اهمیت چندانی به لحاظ مالی ندارد اما در این میان تنها کسانی که متضرر می‌شوند، مردم بافق هستند و امیدواریم هیئت مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی بافق شفافیت و صداقت بیشتری به خرج دهند.

وی با بیان اینکه شرکت سنگ آهن به عنوان کارفرمای گندله‌سازی سه‌چاهون در طول چهار سال گذشته تنها 25 میلیارد تومان هزینه کرده در حالی که پیشرفت کار را 20 درصد اعلام می‌کند، افزود: پیشرفت واقعی کار 2.5 درصد است که همین مقدار نیز به دلیل عدم نگهداری، از بین خواهد رفت.

زینل‌زاده ادامه داد: این در حالی است که مهندسی پایه شرکت تمام شده و بسیار حیف است که اینها را دور بریزیم زیرا دوباره و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، 6 ماه زمان می‌برد تا بتوانیم از طریق چین فاینانس دریافت کنیم که البته روشن است که چین به دو شرکت برای یک پروژه مجوز فاینانس نمی‌دهد.

مشاور شرکت کارون دز دشت تصریح کرد: اگر کارفرما صداقت به خرج می‌داد، به رغم همه تلاش‌های انجام شده و به رغم اینکه کارفرما به تعهدات خود عمل نکرده، کار را واگذار می‌کردیم اما به دلیل برخی دروغ‌پردازی‌ها و فریب دادن مردم، پیگیری حقوقی را به زودی آغاز خواهیم کرد.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۵۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نگران نباشید جواد عسکری به زودی 5000 میلیارد تومان سرمایه جذب می کنه البته از طریق چوب جادویی !!!!

محمد رضا برزگری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر شرکت حقه باز ی باشه چه ایرادی داره قراردادشو لغو کنند.

sin . alef . re این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دکتر جهانگیری در همایش استقبال از شرکتهای سرمایه گذار خارجی هشدار داد: اگر مشخص شود شرکتهای خارجی به افراد و یا شرکتهای داخلی در جهت وصل شدن و برنده شدن در قرادادهای دولتی، حق دلالی داده اند، مانع حضورشان در ایران خواهیم شد. باید بدانند دوران دلالی گری سر آمده است.. (روزنامه شرق 14 مهرماه)
از همین سخن برمی آید که بسیاری از شرکتهایی که در هشت سال دولت احمدی نژاد در ایران کار می کرده ند خصوصا چینی ها، بندی در قراردادشان وجود دارد به نام “بند حق دلالی” و این میزان درصدی از کار را شامل می شود که به شرکت ها و یا افراد ایرانی می داده اند برای برنده شدن در مناقصات. بیشتر این ها جزو مشاوران پروژه بوده اند که حق دلالی می گرفتند تا بتوانند شرکتها را در ایران برنده کنند و جالب اینجاست که شرکتهای چینی در قراردادهای مالی شان بندی وجود دارد به نام “دلالی” و رسما میزان آن آمده است. بعنوان مثال این حق دلالی که به مشاوران و از جمله شرکت رئییس همین آقای تحسین خان زینل زاده از طرف شرکت چینی داده می شده رقم ناچیز!!!! 9 میلیون یورو بوده است. بله مبلغ 9 میلیون یورو فقط حق دلالی ای بوده که این شرکت می گرفته. با فسخ این قرارداد، مشخص است که این مبلغ دلالی مالیده می شود و همین آقا، باید هم برای از دست دادن همچین پول مفتی ، خودزنی کند. هر چند که بعید به نظر می رسد این سخنان به طور کامل از اقای زینل زاده باشد خصوصا بحثهای مربوط به پیشرفت 2/5 درصدی و یا قصور کارفرما در تامین مالی و بانک مرکزی و یا کپی اقدامات و دیگر مسایل از این دست، اما چیزی که برای من قابل قبول نیست اینکه چرا سایتهای خبری بافق، یکطرفه به قاضی می روند.؟؟!!!!! چرا از مدیرعامل بومی و یا دکتر الستی درستی قضیه را جویا نمی شوند؟؟؟!!!! چرا باید رسانه های بافق، دلسوزی یک فرد غیربومی (همین آقای زینل زاده) را در احقاق حق مردم و عدم صداقت و دور زدن مردم بافق و دلسوزی مردم بافق !!! و اینها را باور کنند اما دلسوزی مدیران بومی خود را باور نکنند؟؟؟!!! این آقا! و دوستان اش، مسلم است که به تنهاچیزی که فکر نمی کنند حق مردم بافق و دلسوزی برای آنهاست، از کی تا حالا شرکتهای چینی، بر شرکتهای اروپایی ارجحیت دارند؟ همه می دانیم پای کشور چین در دوران تحریم ها و دولت نهم و دهم به کشور باز شد و افراد و دلالهایی هستند که در این هشت سال به اندازه هشت هزار سال پول درآورده اند، که حتی مردم بافق برای شمردن حق همین دلالی گندله بافق، یکماه زمان می برد تا پولش را بشمرند، اونوقت این آقا میشود دلسوز مردم بافق!!! و رسانه های ما بلافاصله مثل وحی منزل سخنانش را منتشر می کنند!!! تا کی مردم بافق باید غریب پرست باشند؟؟؟!!! تا کی باید دوست و دشمن خود را نشناسیم.. برای یکبار هم که شده بگذاریم فرزندان بافق، برای بافق کاری کنند. محال ممکن است، این افراد غیربومی که حتی حاضر نیستند در شهر بافق سیگارشان را از لبنیاتی بافق بخرند و می گویند این شهر چی داره که سیگار ما رو داشته باشه! شده اند دلسوز مردم و صادق و پیگیر حق مردم!!!! لااله الا الله از این رسانه های ناآگاه… خبرنگار خبرگزاری فارس در بافق، باید به افکار عمومی پاسخ دهد که چرا مصاحبه ی یکطرفه با شخصی را گذاشته که با فسخ قرارداد چینی ها، میلیاردها تومان پول از جیب خودش و شرکتش بیرون می رود! مشخصه که این آقا فقط به فکر جیب خود و همپیالگی هایش است. همانهایی که در این چند سال اینقدر از تجارت با چین، سود کرده اند که حاضر به پذیرفتن برجام و رفع تحریم ها نیستند چرا که حق دلالی ها مالیده می شود. همانهایی که رئیس سازمان انرژی اتمی ما را تهدید به کشتن و سیمان ریختن رویش می کنند….

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۲:۴۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یارانه یک ونیم ماه کشور

بنده خدا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۷:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای سین. الف. ر بجای اینهمه پرت و پلا گفتن و هوچینی دو جمله میگفتی چرااین آقا دروغ میگه با برهان و دلیل خود مردم اینقدر عقل دارن بفهمن حق با کیه. وظیفه یک رسانه پشتیبانی از شما نیست انعکاس اخبار و وقایع است.

مطلع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دوستانی که از نزدیک با پروژه اشنا هستند ودر روند اجرائی ان قرار دارند میدانند که اقای زینل زاده راست میگه ، ولی چرا این امارو ارقام اقای زینل زاده که همش درست میباشد ( چون تشویش اذعان عمومی حساب میشه مطمئن باشید امارهادرسته ) تا حالا مطرح نشده جای تامل دارد من فکر میکنم سر … دعواشون شده و تو هم افتادن ، اگه خدابخوادحالا دیگه همچی رومیشه