دهه اول محرم با طعم”محمد رسول الله”

دسته: مقالات
۴ دیدگاه
دوشنبه - ۲۷ مهر ۱۳۹۴

شب گذشته فرصتی شد تا فیلم سینمایی ساخته” مجید مجیدی” را در سینما قدس آهنشهر تماشا کنم تا دهه اول محرم برایم طعم “محمد رسول الله “( ص ) داشته باشد.

فیلمی که در یک ماه گذشته از پر فروش ترین فیلمهای سینماهای  کشور به شمار رفته و انصافا دیدنش  لذتبخش است.

در ابتدا باید تشکر ویژه ای داشته باشم از روابط عمومی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق به دو دلیل :علت اول پی گیری برای اکران همزمان این فیلم در بافق علی رغم داشتن هزینه بالا و دلیل دوم اقدام بسیار مناسب برای ایجاد سینمای دیجیتال در بافق که باعث شده یک شهروند بافقی بتواند با حضور در سینمایی در نزدیکی خانه اش فیلمی چون “محمد رسول الله” و دیگر فیلمهایی اینگونه را با این کیفیت تصویر و صدا به تماشا بنشیند.

و اما” محمد رسول الله “”مجید مجیدی” همانطور که از کارگردان خوش نامی چون مجیدی انتظار می رفت زاویه ای  فرا زمینی از زندگانی پیامبر اسلام را در معرض دید عموم قرار داده است آن هم جنبه هایی متافیزیکی و ماورایی که کمتر می توان با نقل تاریخی و آموختن در مدرسه و دانشگاه به آن دست یافت.

مجیدی  محمد (ص) را از همان ابتدا بشری معرفی می کند که “ستوده “است ،آن هم آنقدر ستوده که قدومش برای همه مایه خیر و برکت است برکتی که جز “رحمت” الهی صفتی نتوانی برایش متصور شوی . “محمدی” که در جای جای زندگی اش خدا جریان دارد آن هم خدایی که دیده نمی شود اما بسیاری از نا دیدنی ها را برای آنهایی که بخواهند ببینند عیان می سازد.

“محمد رسول الله” پیامبر آخرین را از همان ابتدا مورد هجوم یهود آن هم برخی از یهودیان که شهوت جاه و حکمرانی بر جهان را مختص نژاد خود می دانند به تصویر می کشد و در این راستای حساب علمای فهمیده و راستین یهود را از آنها که دین را دستمایه دنیای خود ساخته اند جدا می کند.

مجیدی در ساخته اش از جلوه های ویژه در صنعت فیلم سینما همانند فیلم “ملک سلیمان ” ساخته “شهریار بحرانی “به بهترین نحو بهره جسته است و از این طریق بیننده را در معرض “محمدی “قرار می دهد که آنقدر برای خدا عزیز است که حاضر است برای أو زمین و زمان و  نبات و جماد را مسخر سازد و نحوه این تسخیر در قاب تصویر سینما آنچنان حس انگیز و دارای روح است که به خاطر داشتن اینگونه پیشوایی بر خود می بالد و به خاطر انتقال این حس بی اختیار با قطره های اشک با فیلم همراه می شود.

به نظرم “محمد رسول الله “”مجیدی ” خوش ساخت بود ،خوش مضمون و گیرا هر چند به خاطر تصویری که از برخی از شخصیتهای صدر اسلام در فیلم “محمد رسول الله” ساخته”مصطفی عقاد”  در ذهن داریم انتخاب و گریم بازیگران نقشهایی چون حمزه  چنگی به دل بیننده نمی زند اما دور شدن از نگاه تاریخی صرف به رسول مهربانی ها ،نقطه قوتی است که حتی ذره ای از آن را در ساخته “عقاد” نمی توان یافت.

در پایان ضمن تشکر از همه کسانی که بانی خیرپخش این فیلم فاخر سینمای ایران در بافق شدند از علاقمندان به فیلم و سینما دعوت می کنم فرصت ایجاد شده برای تماشای باکیفیت “محمد رسول الله “را از دست ندهند و به آموزش و پرورش و دانشگاههای شهرمان پیشنهاد می کنم با برنامه ریزی مناسب “محمد (ص )” را این بار علاوه بر نگاه تاریخی در کتب با نگاهی الهی و روحانی آن هم با کمک تکنولوژی ای قدرتمند به نام سینما به دانش آموزان و دانشجویانشأن بشناسانند.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
fd این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

همین مونده بود نقد فیلم بنویسی شما!!!!

م فتاحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نقد فیلم واظهار نظرکردن درباره ان هیچ اشکالی نداره ضمنا از مسئولین سینما درخواستی داریم که زمان اکران فیلم را تا چند روز بعد از عاشورا نیز ادامه بدهند زیرا از اغاز اکران فیلم تا پایان دهه اول محرم بیشتر مردم به جلسات روضه خوانی می روند وفرصت تماشای فیلم راندارند

قزلباش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای قاسم زاده تمجید واندکی با فیلمهای دیگر مقایسه کرده بود نه نقد …

سانسور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من با نظر fd says: موافقم
چرا آدم تو همه زمینه کارشناسی کنه و خودش را صاحب نظر بدونه
هرچند عده ای هم بر حسب رابطه فامیلی نظر بدن