چند سطری در مورد مشکل عجیب سایت بافق فردا

دسته: عمومی , مقالات
۹ دیدگاه
چهارشنبه - ۲۳ دی ۱۳۹۴

اگر شما از مخاطبان دائمی رسانه های شهرستان باشید احتمالا با مشکل عجیب سایت بافق فردا مواجه شده اید و یا در موردش چیزهایی شنیده اید.

از ابتدای هفته پیش چند بار گزارش شد که در کنار اخبار سایت تصاویر نامربوطی نمایش داده شده است. در ابتدا این موارد را به این دلیل که  در مراجعه‌ام به سایت نمی دیدم، بی اهمیت در نظر گرفتم و گزارشات را به حساب یک ویروس جدید و یا یک شوخی و یا یک اشتباه انسانی می گذاشتم.

اما کم کم این گزارشات از یکی دو مورد بیش تر شد و فراتر رفت و موجب اعتراضات مکرر افراد و مسئولین شد تا جایی که کار به اداره فرهنگ و ارشاد که مسئولیت رسیدگی به امور رسانه ها را برعهده دارد، کشیده شد؛ ظاهرا مشکل جدی بود.

با دقت کدهای سایت را بررسی کردم و مشخص شد خوشبختانه هیچ کد مخربی که حکایت از هک شدن سایت راداشته باشد وجود ندارد. مکاتباتی با پشتیبانی سرور میزبانی کننده سایت بافق فردا هم انجام دادم و معلوم شد مشکلی از سمت سرور نیز وجود ندارد.

قضیه جالبی و نگران کننده ای بود؛ هر لحظه احتمال داشت تصویری نامتعارف در سایت نمایش داده شود تا جنبه نگران کننده قضیه پر رنگ تر از جنبه جالبش گردد.

معمای پیچیده ای بود، چرا تصویر ارسال شده در سایت بافق فردا برای عده ای از کاربران با تصاویر دیگری جایگزین میشد؟ و همزمان بقیه کاربران سایت را بدون مشکل میدیند.

ظاهرا این مورد تنها مشکل بافق فردا نبود و چندین وبسایت دیگر در استان یزدهم با این مشکل مواجه شده بودند. همه حالات مختلف را بررسی کردم و متوجه شدم این مشکل فقط و فقط زمانی رخ میدهد که یک کاربر با اینترنت آشنای اول به بافق فردا مراجعه می کند.

معما تقریبا حل شده بود؛ مشکل بافق فردا نبود مشکل از سمت اینترنت آشنای اول معروف به اینترنت مخابرات شرکت سپنتا بود. این شرکت که اینترنتش را به مشتریان بسیاری فروخته و احتمالا با مشکل تامین پهنای باند کافی روبرو است حالا برای صرفه جویی در پهنای باندش دست به دامن یک cache server شده و سعی میکند بجای تصاویر سایت از تصاویر ذخیره شده استفاده نماید و چون این cache server به خوبی پیکربندی نشده گاه بجای استفاده از تصاویر اصلی سایت بافق فردا، تصاویری از سایت های دیگر را نمایش میدهد.

بالاخره ما با ترفندی جلوی این کار غلط اینترنت آشنای اول را گرفتیم و خدا را شکر از درد سری بزرگ رها شدیم اما امیدوارم مسئولین محترم آشنای اول که از پشتیبانی و حمایت شرکت مخابرات هم برخوردار هستند علاوه بر دغدغه‌ی اصلی شان که بدون شک جلب مشتریان بیش تر است به فکر بالابردن جلب رضایت آن ها نیز باشند. آن هم با بالابردن کیفی خدمات ارائه شده.

با تشکر

سید احسان شریعتی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
یزدانی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تشکر. جناب مهندس. شریعتی عزیز.
خدا. قوت.

درد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام. چقدر حرف باخبرنگار شما بنده خد بد رفتاری کردم/ بنده خدا فقط به حرفهام گوش می داد با ارامی گفت در کمترین زمان مشکل حل می شود. حلالم کنید. کاش زودتر به فکر نوشتن این مطلب شده بودید.

خوش خیال این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آفرین به ذکاوت وصد آفرین به سماجت ستودنی شما در یافتن علت. اسباب شرمندگی شرکت مخابرات که بقولی آب میبنده به شیرش.مزید اطلاع اینکه آشنای اول همان شبکه تلفن ثابت مخابراته.

مجتبی - ا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۸:۰۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مهندس فردا سپنتا شاکی شد باید براش ثابت کنی ها!!!!

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.
درود بر اقا احسان عزیز

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۶:۱۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام و درود بر شما جناب آقای شریعتی
خسته نباشید .خواستم بگویم که بعضی کامنت های بنده علا رغم .نداشتن حب و بغض در ارایه نظر متاسفانه ثبت نمی گردد. ولی بنده از شما و همه دست اند کاران این سایت کمال تشکر را دارم . پیروز باشید.

محسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۶:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کارت درسته آقا احسان

امید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۸:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آفرین و احسنت

روح الله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با درود و تشکرخدمت دست اندرکاران بافق فردا
میخواستم اول تشکر کنم از تمامی کسانی که در نصب مجسمه وحشی بافقی در خیابان وحشی بافقی نقش داشتند تشکر کنم
دوما خواهش میکنم تو سایت بافق فردا یه مطلبی در این مورد قرار دهید( حالا چه نظرخواهی و یا موضوعی دیگر….)
با سپاس?