فقط یک خانه قدیمی در بافق به ثبت آثار ملی رسیده است

دسته: عمومی
۳ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۴

معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد:
فقط یک خانه قدیمی در بافق به ثبت آثار ملی رسیده است
معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد با بیان این که کمترین انگیزه برای ثبت خانه های قدیمی در بافق وجود دارد گفت: کمترین آثار مشارکتی مربوط به این شهرستان است. و فقط یک خانه قدیمی در بافق به ثبت آثار ملی رسیده است.
محسن ذاکری نیا در جلسه بیان و رفع مشکلات میراث فرهنگی بافق که در محل دفتر فرماندار این شهرستان برگزار شد اظهار داشت:در ده سال گذشته اتفاقاتی ناگواری برای میراث فرهنگی رخ داده است که اگر به همین رویه پیش برود قطعا انگیزه ای برای حفظ و محافظت آثار و پیشینه تاریخی باقی نخواهد ماند.
وی اصلی ترین شاخصه های حفاظت و مراقبت ازمیراث را ثبت آثار ملی دانست و تصریح کرد: بافق در مقایسه با شهرستان های دیگر استان در ثبت آثار ملی از آخر در رتبه دوم است. و کمترین انگیزه برای ثبت آثار و خانه های قدیمی در بین مردم بافق وجود دارد.
ذاکری نیا ادامه داد:با بی انگیزه شدن مردم یک پیشینه تاریخی و سوابق آن به راحتی از دست می رود . چند شب پیش خبر تخریب محله قدیمی در بخش خبری 20:30 پخش شد.. سر درب خانه به علت عدم رسیدگی به پشت بام آن تخریب شد.
وی با اشاره به این که علت تخریب بناهای قدیمی عوامل جوی و عدم سکونت مردم است بیان کرد:. بی انگیزه شدن و خالی کردن بافت تاریخی وعدم تمایل سرمایه گذاری به نوعی باعث تخریب جدی این اماکن گردیده است.مردم درساخت و ساز بافت تاریخی به جای مرمت به سمت نوسازی می روند.
ذاکری نیا یادآور شد:استان یزد 90 خانه مشارکتی را به ثبت ملی رسانده که از این تعداد سهم شهرستان اردکان50 خانه و بافق تنها 1 خانه است.. باید در مردم تمایل و انگیزه را ایجاد کرد تا در بحث مشارکتی جدی تر شوند.
معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد متذکر شد: میراث فرهنگی با ارائه طرح و نظارت در محافظت ازآثار تلاش خواهد کرد. و این توان را ندارد که بتواند درمشارکت جدی 50 به 50 همراه باشد.و باتوجه با وضعیت مالی خوبی که شهرداری بافق دارد و قابل قیاس با دیگر شهرستان های استان نیست مشارکت 50 به 50 نخواهد بود .
محسن ذاکری نیا با اشاره به این که میدان خان یکی از آثار ارزشمند در بافق است گفت: با ایجاد انگیزه و مشارکت مردمی بحث احیاء این مکان با جدیت بیشتر انجام شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۲:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این بدلیل رفتار دوگانه مسولین پیشین میراث استان است کهمالکین خانه های قدیمی بافق را به گونه ای دست به سر می کردند تا فرد منصرف شود و امیدوار در زمان شما این موضوع رفع شود

امید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدواریم با همکاری مسولین شهرستان شاهداتفاقات بهتری باشیم

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۹:۱۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدوارم مشکل حل بشود