ثبت خانه های قدیمی بافق خجالت میراث را نسبت به شهرستان کم خواهد کرد

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۴

مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد:
ثبت خانه های قدیمی بافق خجالت میراث را نسبت به شهرستان کم خواهد کرد
مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد گفت: بافق از زیبایی های خاصی برخوردار است. منازل قدیمی بسیاری در این شهرستان وجود دارد که می تواند به ثبت ملی برسد و خجالت میراث را نسبت به شهرستان کم کند.
محمد مهدی شرافت در جلسه ای که به منظور رفع مشکلات میراث فرهنگی بافق در محل دفتر فرماندار این شهرستان برگزار شد با اشاره به نام ماندگار شاعر دلسوخته این دیار عنوان کرد: وحشی بافقی یکی از شاعران نامدار ایران است و نام او در یادها باقی خواهد ماند.
وی افزود: مقبره این شاعر بزرگ شناسایی شده و اطمینان کامل در رابطه با محل قبر وحشی بافقی وجود دارد. مرمت این مقبره می تواند در معرفی بافق موثر باشد. در کنار آن نیز با ایجاد مجموعه ای می توان ظرفیت ها و پتانسیل های بافق را به معرض نمایش گذاشت.
شرافت ادامه داد: با اجرای طرح سه جانبه ای شهرداری یزد و بافق و اداره کل میراث فرهنگی استان یزد می توان مقبره وحشی بافقی را مرمت نمود.
وی با بیان این که یزد به عنوان سومین شهر گردش پذیر اروپاییها است تصریح کرد: مطمئن باشید بازسازی مقبره این شاعر دلسوخته باعث پرآوازه تر شدن نام بافق می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد عنوان کرد: واقعیت این است آن زمانی که شهرهای دیگر به فکر مرمت و بازسازی میراث خود بودند بافق رویه غیر یزدی و غیر استان یزد را در پیش گرفت. و اثری آنچنانی باقی نمانده است.
وی گفت: بافق زیبایی های زیادی دارد. منازل قدیمی بافق می تواند جزء ثبت آثار ملی شود.و شرط این کار رضایت مالک و صاحب خانه می باشد. با ثبت منازل قدیمی می توان خجالت میراث را نسبت به بافق کاهش داد و نمره لازم را برای مدیریت به دست آورد.
شرافت با اشاره به وجود نخلستان های بافق متذکر شد: ثبت نخلستان های بافق سرمایه امروز و فردای مردمان بافق خواهد بود..نکته بعد فصل مشترک بین میراث فرهنگی و حوزه گردشگری باغ های هم پیوندی بسیاری است که در بافق وجود دارد. وی افزود: باید انرژی را بر روی گردشگری زمستان گذاشت . این شهرستان از مناطقی است که می تواند در فصل زمستان مکانی برای جذب گردشگر و توریست باشد.
مدیرکل ضمن درخواست تامین اعتبارات ازسوی شهرستان گفت: میراث در طراحی و مشاوره می تواند همراه و همگام شهرستان ها باشد. و برای تامین اعتبار التماس دعا دارد. میراث فرهنگی میهمان شهرستان های استان است. “عقدا” شهری کوچک است اما 50 درصد از اعتبارات خود را برای مرمت بناهای تاریخی در نظر گرفته است. چنانچه.شهرداری بافق در این زمینه جدی تر وارد عمل شود عزم میراث نیز جزم می شود.و در این راستا از انجام دادن هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.
محمد مهدی شرافت در پایان گفت: وظیفه میراث فرهنگی مرمت بناهای تاریخی و آثار ثبت شده است. بناهای ثبتی در هر کجا که باشد حتی درگوشه ای ازبیابان آن را بازسازی و مرمت خواهیم کرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
ميثم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۳:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود و تشکر خدمت آ قاى شرافت. از حسن توجه شما بسيار سپاس گزارم

قفق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۷:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جون هر کی رو دوست دارید دست از سر خونه و زندگی مردم بردارید.بذارید خرابه بریزه.میراثدرد سره برا مردم