هنر نیاکان خود را دریابیم

دسته: عمومی
۴ دیدگاه
دوشنبه - ۵ بهمن ۱۳۹۴
هنرمند برجسته بافقی می گوید:
هنر نیاکان خود را دریابیم
هنرمند برجسته بافقی می گوید: صنایع دستی یکی از هنرهایی بوده که ازدوران گذشته نسل به نسل به ما رسیده است. باید هنر نیاکان و آباء و اجداد خود را دریابیم.
محمد رضا بابایی بافقی بازنشسته آموزش و پرورش در گفتگویی با خبرنگار” بافق فردا” بیان می کند: مدت 25 سال در زمینه کارهای صنایع دستی و هنری فعالیت دارم. کارهای اولیه این هنر را نزد مادر و همشیره آموخته ام.
وی می افزاید: عشق و علاقه به این کار باعث شد به فکر تنوع صنایع دستی از درخت خرما باشم. بالغ بر 50 نوع کار در حال حاضر در مغازه به فروش می رسد. اما بیش از این می توان از محصولات درخت خرما استفاده کرد.
بابایی با بیان اینکه هم اکنون نیروی کاری در این زمینه وجود ندارد اظهار می دارد: شور و شوقی در بین مردم مشاهده نمی شود. تعدادی از افردا آن هم قدیمی ها هنوز در منزل مشغول به بافتن کلاه، حصیر، بادبزن و جارو هستند. این کار در گذشته درآمد آنچنانی نداشت اما در چند سال اخیر با توجه به فعالیت در زمینه جذب گردشگر رونق مضاعفی به خود گرفته؛ و خدا را شکر درآمد خوبی هم از این کار و هنر حاصل می شود.
این فرهنگی بازنشسته ادامه می دهد: بزرگترها با همت بیشتری در این زمینه فعالیت کنند .مشوق جوانان، والدین و مسئولین شهر هستند. بازار کار باید برای جوانان بافقی فراهم شود.
وی تصریح می کند: قبلاً در میدان خان مغازه کوچکی را به این کار اختصاص داده بودم اما به دلیل این که مغازه در حال خراب شدن بود به اجبار به خیابان شهید تفکری فرعی13 نقل مکان نمودم. در آن محل گردشگران داخل و خارج استان استقبال خوبی در رابطه با خرید صنایع دستی داشتند. امیدوارم در این محل هم درآمد مانند سابق رونق پیدا کند.
خبره صنایع دستی می گوید: تعدادی نیرو در چند سال گذشته آموزش دیدند اما برای فعالیت تمایلی از خود نشان ندادند. اگر موقعیتی مهیا شود حاضرم با دل و جان این هنر را در اختیار نسل جوان بافقی قرار دهم. این هنر نیاز به هزینه آنچنانی ندارد. وسایل اولیه آن در هر گوشه ای از شهر با قیمت مناسب فراهم می شود. فقط باید به خود کمی زحمت داد و آن را جمع آوری کرد.
وی می افزاید: در طبیعت کمتر درختی را می توان یافت که تمام اجزاء آن قابل استفاده باشد. درخت خرما منبعی پایان ناپذیر برای تهیه صنایع دستی است. حتی از تنه خرما می توان برای تزئین کار استفاده کرد.
بابایی می گوید: صنایع دستی هنری درآمدزا برای نسل جوان و افرادی است که شغلی ندارند با کمی همت و تلاش می شود پله های ترقی را پیمود. از شهرهای بزرگی چون تهران آنقدر سفارش می رسد که به تنهایی قادر به آماده و تهیه کردن آن نیستم.
این هنرمند برجسته و دلسوز هنر بافق یادآور می شود: مشکل اصلی بافق وجود معدن است. همه به آن چشم دوخته ایم به کوهی که هم اکنون اثری ازآن به جای نمانده و خالی است. هنر صنایع دستی بیش ازآنچه که ما فکر می کنیم ارزش دارد. قدیم اکثریت خانواده ها از همین طریق کسب درآمد داشتند. اما در حال حاضر با بی توجهی به دست فراموشی سپرده شده است. این موضوع را هم یادآور شوم که از اهواز و آبادان برای خرید این صنایع به بافق می آیند. جاهایی که خود منبع این محصولات است.
محمدرضا بابایی می گوید: در میدان خان که مغازه برپا بود هر از گاهی برخی برای رد کردن آمار به آنجا سری می زدند و در دیگر ایام سال خداحافظ بلند!!! و در آخر این که خوشبختانه در این چند سال قلعه باقراباد، کمپ برزگری، باغ تیتو از مکانهایی هستند که این صنایع را به فروش می رسانند. جوانان باور کنند می توانند با اهمیت دادن به این هنر به کسب درآمد قابل توجه برسند
خ90
5بف
8عت
8هع9
ر5ف
ه8خ

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۷:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مرحبا… غیر از هنر، که تاج سر آفرینش است دوران هیچ منزلتی، جاودانه نیست

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۷:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت و خسته نباشید خدمت جناب بابایی عزیز
قابل توجه مدیر کل محترم میراث فرهنگی یزد
ومسولان عزیز حمایت شما را می طلبد
همشهریان عزیز بیایید به داشته هایمان توجه کنیم و آنها را رونق دهیم و از آنها نگهداری کنیم وحشی بافقی از آن ماست ، زیستگاه امن یوز ایرانی ؛ طبیعت زیبا و بکر و تپه های شنهای روان، نمکزارهای زیبا و حیرت انگیز حسن آباد ،نخلستانهای سرافراز و ….از داشته های پرافتخار ماست ولی غفلت از آنها باعث عقب افتادگی بافق از رقابت جذب توریست و گردشگر شده
شهرهای دیگر استان نداشته ها را از آن خود کردند و بهره ها بردند نمونه اش مانوریست که اردکانیها در خصوص یوز ایرانی دادند ودست درازیشان به طبیعت روستای اریز و …..
به امید شهری آباد و توسعه یافته در همه زمینه ها.

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر شما
خدا قوت خسته نباشید

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگه مسئولین محترم برای بازار یابی صنایع دستی چاره ای بیاندیشند خود به خود این صنایع رونق خواهند گرفت