تأمین معاش مهم‌ترین مشکل زنان سرپرست خانوار

دسته: بانوان، کودکان
یک دیدگاه
دوشنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۱
در جامعه ما، زنانی که به هر دلیل مسئولیت سرپرستی خانواده و یا تامین مایحتاج خود را برعهده دارند با مشکلات زیادی مواجه هستند و با سیلی صورتشان را سرخ می کنند.
این مشکلات در حالی است که  اقدامات حمایتی از آنان بسیار ناچیز است و کمبود حمایتهای لازم از این زنان باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی در جامعه همچون افزایش فقر و فساد و همچنین افزایش آمار خودکشی و ارتکاب دیگر جرایم شده است.
با توجه به آنکه در سال های اخیر با روند روبه رشد شمار زنان سرپرست خانوار مواجه بوده ایم که یکی از مهمترین دلایل آن افزایش آمار طلاق و اعتیاد بوده است) دغدغه نگاه ویژه به مسایل و مشکلات آنها امری ضروری و لازم بوده است).
زنان سرپرست خانواده در ایران در معرض فشارهای اقتصادی مربوط به تأمین مسکن،‌ مایجتاج روزانه و نیازهای فرزندان خود هستند، درآمد کم زنان سرپرست خانوار موجب فقر نسبی زنان نسبت به مردان سرپرست خانوار شده است.
روزانه با تعدادی از این قشر مراجعه کننده روبروهستیم که بدون سرپرست بار زندگی را بر دوش می کشند
بیشتر این عده از افراد به نظر من احتیاج به حمایت دارند و باید اسیب شناسی بشوند و احتیاج به باز یابی شخصیت خود دارند در هر صورت این مقوله پیچیده است و نیاز به بررسی دارد اما حس انساندوستی به ما میگه که  باید با کمک و همدری با این عده از محرو مین و سر خورده های جامعه به خودمان ثابت کنیم که سر شار از این احساس هستیم و انسان بی تفاوتی نسبت به همنوع خودمان در جامعه نیستیم اگر بتوانیم به قول معروف ماهیگیری یادشان بدهیم بهتر از ماهی دادن دست این افراد است از موقعیت هایی که در اختیار مان قرار دارد اگر بتوانیم بخشی از ان فرصت های دوباره زیستن را برای این افراد فراهم اوریم کاری بس انسان دوستانه و خدا پسند انجام داده ایم و نتیجه مثبت ان را در جامعه شاهد خواهیم بود.
  توانمند سازی زنان بی سرپرست، مشارکت در فعالیت های اجتماعی

برای سرو سامان دادن به وضعیت زنان بی سرپرست، علاوه بر آنکه لازم است تعدد مراکز تصمیم گیری مهار شود و از انجام فعالیت های موازی نهادهایی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی خودداری شود، کمک اصلی باید در چارچوب توانمندسازی آنان مورد توجه قرار گیرد.من معتقدم باید به زنان در هر دسته و از هر قشری که هستند کارافرینی اموزش داد.یادآوری این مثل معروف هم جای تامل داره که یاد دادن ماهیگیری همیشه بهتر از دادن ماهی است
فرآیند توانمندسازی زنان در چارچوب مباحث توسعه اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است و این امر، راهی برای  ورود زنان به فعالیتهای مشارکت آمیز اجتماعی است که یکی از راههای مهم در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، سوق دادن کمکها به آنها از سازمانهای حمایتی به خدمات بیمه ای و اجتماعی است.

اجرای طرح بیمه اجتماعی زنان،  که از آبان ماه سال گذشته در بافق انجام شد  علاوه بر کمک به ارتقای امنیت روحی و روانی این زنان در اداره زندگی و کاهش دغدغه ها، می تواند به عنوان پشتوانه محکمی برای حمایت از آنها در شرایط سخت آینده و در دوران کهولت و از کارافتادگی محسوب شود.
ناگفته پیداست که اگر دربحث آسیب‌های اجتماعی، مشکلات فرهنگی واقتصادی زنان سرپرست خانوار مورد توجه قرار نگیرند این امر منجر به ایجاد آسیب در سطح جامعه می‌شود.   زنانی که شاید به لحاظ شرع وظیفه‌ای برای تأمین معاش زندگی ندارند ولی حال  که همسر خود را از دست داده یا همسرشان از کار افتاده ویا به هر دلیلی وظیفه تأمین معاش زندگی بر عهده آنهاست دولت باید حمایت‌های مالی را از آنها بر عهده بگیرد.
هم اکنون نهاد های حمایتی کشور چون بهزیستی، کمیته امداد، وزارت رفاه، مرکز امور زنان هر کدام مجزاعمل می‌کنند که باید جایگاهی در رأس رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار قرار بگیرد تا سایر دستگا‌ه‌ها با آن هماهنگ شوند.
قوانین حمایتی از زنان و خانواده‌های بی سرپرست  در حال حاضر دارای ضعف اجرایی است،ومهمترین مشکل این قوانین  نیز تأمین بودجه است و از آنجا که مهمترین مشکلات زنان سرپرست خانوار اقتصادی است می توان با در اولویت قرار دادن اشتغال زنان سرپرست خانوار، ایجاد امنیت شغلی و بیمه، آموزش مهارت‌های شغلی و طرح برنامه‌های آموزشی برای زنان بیکار سرپرست خانوار، ایجاد تعاونی‌های تولید مخصوص زنان سرپرست خانوار و گشودن مجاری ویژه وام دهی به زنان سرپرست خانوار، گامی در جهت حل مشکلات آنان برداشت.

در حال حاضر تعداد 72 نفر از 270 نفر زن سرپرست خانوار شهرستان تحت پوشش بیمه اجتماعی هستند
ناهید مظفری

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ - ۱:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

توجه به صنايع دستي و قالي بافي وايجاد بازار فروش شايد بتونه مشكلات اين قشرا برطرف كنه