سوانح رانندگی

دسته: عمومی , مقالات
۳ دیدگاه
سه شنبه - ۴ اسفند ۱۳۹۴

از جمله بزرگترین عوامل تاثیرگذار بر سلامت جسم انسانها که نهایتاً منجر به آسیب های روانی نیز خواهد شد حوادث رانندگی است. زیرا قربانیان حتی در صورت در بردن جان سالم از حادثه ممکن است تا آخر عمر دست به گریبان ناتوانیهای ناشی از آن باشند.
حوادث رانندگی مهمترین علت مرگ در نیمه اول عمر زندگی انسانهاست. در کشور ایران سالیانه حدود 32 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. اولین علت مرگ و میر و معلولیت در کشور ایران حوادث رانندگی است. در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان دهمین علت است. سالیانه حدود 220 هزار تصادف در ایران اتفاق می افتد.
نتیجه آن حدود 30 هزار کشته و 100 هزار زخمی و از دست رفتن 540 هزار سال از عمر مردم ایران در طول سال است. آمار کشته شدگان حوادث رانندگی استان یزد سالیانه قریب به 300 نفر است و شهرستان های یزد، ابرکوه و بافق درصدر جدول رقابت های لیگ برتر!!!
قرار دارند. آمار مرگ و میر مردان 40 برابر زنان است علت را می توان در سه نکته برشمرد. 1- زنان موتورسیکلت نمی رانند 2- در رانندگی با احتیاط بیشتری می رانند 3- نسبت رانندگی زنان به مردان بسیار کمتر است.
موتور مرگ آفرین ترین وسیله نقلیه است. زیرا به هنگام برخورد به مانع یا پرت شدن هیچ گونه حفاظتی از راکب به عمل نمی آورد. 3 درصد تصادفات اتومبیل منجر به مرگ است اما 24 درصد درصد تصادفات موتور منجر به مرگ می شود.
بیشترین مصدومیت ها ضربه به سر است . رتبه دوم مصدومیت پا و رتبه سوم مصدومیت دست هاست. هنوز هم عده ای حوادث رانندگی را قسمت می دانند.امروزه حوادث جزئی از عدم برنامه صحیح و برخورد غیر اصولی با مسائل ترافیکی قلمداد می شود. همانند بسیاری از بیماریها که در زمان قدیم قابل علاج نبودند ولی امروز با پیشرفت علم قابل علاج شده اند.
استفاده از کمربند ایمنی در رانندگی اتومبیل بسیار حائز اهمیت است و در موارد قابل ملاحضه ای از مرگ حتمی راننده جلوگیری کرده است. استفاده از کلاه ایمنی در موتورسواران نیز باعث کاهش 50 درصدی مرگ و میر ناشی از تصادفات موتورسیکلت است.
در یک نگاه کلی علل آمار بالای تصادفات کشورمان را می توان چنین ارزیابی نمود. 1- وجود جمعیت جوان: بیش از نیمی از جمعیت کشور را افراد زیر 20 سال تشکیل می دهند از این تعداد حدوداً نصفشان گواهینامه ندارند.
2- افزایش تولید وسایل نقلیه مخصوصاً موتور. امروزه بیش از 60 کارخانه موتورسیکلت سازی در کشور داریم.
3- تولید وسایل نقلیه غیراستاندارد
4- وجود وسایل نقلیه فرسوده و از رده خارج
5- نقایص جاده ای مانند کمبود روشنایی، خط کشی صحیح معابر، چاله های کوچه و خیابان
6- بی توجهی گسترده مردم به قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله سوار شدن چند نفر بر یک موتور عدم استفاده از کلاه ایمنی، رانندگی با سرعت غیرمجاز، رانندگی در خلاف مسیر، لایی کشیدن ، رانندگی بین اتومبیل ها و استفاده از گوشی همراه در زمان رانندگی
7- مصرف مواد روان گردان در زمان رانندگی 8- گوش دادن به موسیقی در هنگام رانندگی و پرت شدن حواس راننده به هنگام تعویض سی دی یا آهنگ مورد نظر
دکتر آیت اللهی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
ف . ص چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۸:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام . ضمن تشکر از استاد گرانقدر جناب آقای دکتر آیت اللهی .
مطلب نگاشته شده آموزه های ارزشمندی داشت ولی یک مورد حداقل توجه مرا به خود جلب کرد و آن اینکه میدونید شاید یک علت عمده آن همان جاده هایی است که یزد را بافق و یزد را به ابرکوه وصل می کنه .
بله دوبانده شدن جاده بافق از سال 86 همزمان با سفر مقام معظم رهبری استارت آن زده شد ولی هنوز قریب به 10 سال است که کل مسئولین ذیربط از عهده اتمام این پروژه 100 کیلومتری بر نیومدن و انتظاری هم دیگه ازشون نیست .چون بیچاره ها توانشون بیشتر ازاین نبوده ما اونا را بیش از قد و قواره شون تصور کرده بودیم . تعجبم از اینکه آیا اتوبان هایی که در جای جای ایران افتتاح میشه شاید از مریخ میان تامین اعتبار و ایجاد می کنن که این ها نمیتونن . انوقت میشه که تعداد زیادی ازهشمهریان ما در این جاده طی سال دچار سانحه میشوند و کسی خم به ابرو نمیاره . افسوس افسوس

صباغیان یکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.مثل همیشه عالی.خدا قوت آقای دکتر

سجاد دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای دکتر
سپاس از آگاه سازی و اطلاع رسانی جامع و کاملتان