تلف شدن 180 راس گوسفند بر اثر ابتلا به تب برفکی

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۶ اسفند ۱۳۹۴

رییس اداره دامپزشکی شهرستان بافق:
تلف شدن 180 راس گوسفند بر اثر ابتلا به تب برفکی
رییس اداره دامپزشکی شهرستان بافق از مشاهده و گزارش چندین مورد تب برفکی در بین دام های شهرستان و اجرای طرح رایگان واکسیناسیون خبر داد.
علی نیک بین در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار” بافق فردا” گفت: بیماری تب برفکی در بین دام های شهرستان بافق شیوع یافته است.
این بیماری ویروسی بوده و صد درصد واگیردار می باشد.
وی افزود: گاو، گاو میش، گوسفند، بز، و به طور کلی زوج سم ها به بیماری تب برفکی حساس هستند. و ویروس مولد این بیماری از جمله مقاوم ترین ویروس شناخته شده است. و می تواند در محیط خارج از بدن دام تا مدت 40 روز در فضولات و ترشحات بدن زنده و عفونت زا باشد.
نیک بین ادامه داد: شیوع بیماری از طریق دام و هوا قابل انتقال است. تب برفکی درفصل زمستان تا فاصله 3 کیلومتری و تابستان 1 کیلومتری قابلیت پخش و گسترش را دارد.
رییس شبکه دامپزشکی بافق بیان کرد: از یک ماه گذشته 600 راس گاو وبالغ بر 10 هزار راس گوسفند در بافق ومبارکه واکسینه شده اند. میزان تلفات در دام های جوان بره، کره و گوساله بیشتر بوده است. 2 راس گاو و 180 راس گوسفند تلف شده اند.
وی اظهار داشت: از جمله اقدامات لازم کنترل و پیشگیری از این بیماری، انجام واکسیناسیون دام های منطقه می باشد. دامداران باید با مواد ضدعفونی مناسب و مجاز،( آب آهک فراوان) به صورت مدام محیط دامداری را ضدعفونی نموده و از رفت و آمد غیر ضروری خودرو و اشخاص متفرقه به دامداری خود به طور جدی ممانعت کنند.
علی نیک بین گفت: افزودن مکمل درمانی به خوراک دام ها و شستشوی دهان گاوها به دلیل تاول زدن با سرکه از جمله کارهای دیگر است که می تواند از تلفات بیشتر جلوگیری کند..

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها: