معرفی هیات امناء امامزاده عبدالله(ع) بافق در آینده ای نزدیک

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
یک دیدگاه
یکشنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۰

رئيس اداره اوقاف و امورخيريه بافق  به مناسبت هفته وقف در گفتگوی اختصاصی با خبر نگار «بافق فردا» با اشاره به تنوع موضوعات وقفي شهرستان بافق گفت: 101متولي وقف داریم و كل موقوفات 675 مورد به تفکیک شامل102موردغيرمتصرفی و 573متصرفی است و كل رقبات2290 مورد كه418غيرمتصرفی و 1872متصرفی است. لازم به توضیح است بيشترین فراوانی نیات واقفین دررابطه با تعزيه و عزاداري اباعبدالله الحسين(ع) است و نیاتی همچون؛ مسايل اجتماعي13مورد، قرآن و ترويج آن21مورد،موضوعات بهداشتي ازجمله حمام و مخارج متفرقه33مورد،روزه و نماز و  هزینه مساجد علوم ديني و طلاب19 مورد و سایر موضوعات نیز وجود دارد
وي  تصريح كرد: تعداد45زن نيز به عنوان واقف در اسناد این اداره موجوداست كه در نوع خود جالب توجه است و نشان از مساعدت و مشارکت زنان در گذشته در امور خيريه اي چون؛ روضه خواني ائمه اطهار و حضرت زهرا و طبخ آش در مناسبت‌ها و سایر موارد دارد.
حجت الاسلام محمدعلی فلاح در بيان مهمترين اولويت های كاريش در اداره اوقاف بافق در آینده اظهاركرد:آماده سازی اطلاعات موقوفات شهرستان بافق در سامانه جامع اطلاعات وقفيات کشور با توجه به عقب بودن از برنامه، كه با انجام اين مورد تمام اطلاعات وقفيات با موضوع و سرفصل ثبت و برنامه ريزي مي شود. وی تشریح کرد: به عنوان مثال؛ وقف اذان امامزاده عبدالله با همين عنوان در سامانه ثبت شده و بایستی در همین راستا نیز هزينه شود.وی از جمله مشکلات اداره اوقاف بافق را كمبود نيرو بویژه نیروی متخصص و حقوقی عنوان کرد و ادامه داد تدابیري در اين خصوص اتخاذ گرديده است.
رئيس اداره اوقاف و امورخيريه بافق در باب بروز نمودن و اقدامات حقوقي جهت رد تصرف برخی از موقوفات گفت: بسياري از وقفيات در گذشته در زمان قاجار و پهلوي با زد و بندهايي از حالت وقف خارج شده كه از طريق اطلاعات شهروندان به اداره گزارش شده، درصدد هستيم پس از بررسي اقدام  لازم معمول شود كه مواردی هم در دست اقدام هست که از جمله يك مورد خارج از استان در كرمان هست كه زمين مزروعي و مشجرپسته و داراي ارزش بالايي است و در اين خصوص اقدام شد است.
فلاح در باب بروزشدن موقوفات با اشاره به مشكلات حقوقي و شرعي در مسير گفت: برخي موقوفات با گذشت زمان مانند آب انبارها فاقد كارايي مناسب شده كه با نظر مراجع و استفتاء در جهت بهره برداري جديدمثلا خريدآبسردكن و نصب در مساجد و مدارس بایستی اقدام شود و در برخی موارد هم باید روال حقوقی یا تغییر کاربری از مجاری قانونی طی شود.
وي يادآور شد: در موضوع وقفيات بعضا افراط و تفريط وجود دارد به نحوي كه برخي از نزديك شدن و حتي اجاره وقفيات اكراه دارند و بهره برداي از موقوفات را امري ناپسند مي دانند که اعلام مي

كنيم اگر تجاوزی صورت نگیرد و بطور معمول با در نظر گرفتن قانون، شرع و طبق ضوابط اوقاف بر اساس مزايده‌ها این موضوع انجام شود هيچ اشكال شرعي ندارد.
وي ادامه داد: برخي نیز با اين توجيه كه زمين هاي مزروعي فاقد كارايي و عايدات شده خودسرانه اقدام به تغيير كاربري به انبار يا تجاري و غیره می کنند يا قصد اين كار را دارند كه بايستي به اداره اوقاف مراجعه كنند وگرنه طبق قانون مصوب سال 76 اعياني به موقوفه تعلق مي‌گيرد.
وی در مورد برنامه های هفته وقف در بافق بیان کرد: تشکیل جلسه کارگروه وقف شهرستان با حضورامام جمعه و فرماندار بافق و مسئولین میراث فرهنگی و شهرداری برای نخستین باردر شهرستان، غبارروبی و عطرافشانی امامزاده عبدالله و قبورمطهرشهداء ،نمایشگاه وقف در شهرستان، غرفه نمایش امامزاده بافق در نمایشگاه یزد در محل امامزاده سیدجعفر(ع) و گرامیداشت شهادت حضرت رسول(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) و قرائت زیارتنامه و دیگربرنامه های فرهنگی را خواهیم داشت.
حجت الاسلام فلاح در زمینه نصب تابلو نوشته موقوفات توضیح داد: در صدد تهیه تابلو متحدالشکل برای موقوفات هستیم که موضوعاتی چون نام وارث، موضوع وقف و نیت واقفین نوشته شود و تابلو زیبایی نیز در ورودی شهر برای خوش آمدگویی به مسافرین و  زوارآستان امامزاده بافق نصب خواهدشد.
این مقام مسئول با تاکید به اهمیت مذهبی و تاریخی امامزاده بافق خاطرنشان كرد: بقعه امامزاده عبدالله بافق سومين بقعه متبرك شاخص استان است و در کشور نیز از بقاع شاخص است و برنامه داریم در زمینه فرهنگی مرکز فرهنگی قرآنی امامزاده را به زودی معرفی کنیم و در بخش عمرانی هم طرح جامع امامزاده تصویب شده و صحن جدید در دست ساخت است که در مرحله اول ساخت کتابخانه، سرویس بهداشتی و  شوفاژخانه انجام و در مراحل بعد احداث صحن جدیدشهداء و رواق سرپوشیده و غیره را خواهیم داشت و هماهنگی هایی نیز با شهرداری و شواری شهر در باب طرح ترافیکی داشته ایم.
وی ادامه داد: در تعیین هیئت امناء امامزاده عبدالله(ع) بافق سعی شده بر اساس دستورالعمل اداره اوقاف و امور خیریه کل، از افراد دارای تخصص متنوع و مورد اعتماد مردم استفاده شود که این امر در حال انجام است و بزودی به مردم معرفی خواهند شد.
امیررضا زارع خورمیزی ناظر طرحهای عمرانی اداره اوقاف و امورخیریه بافق نیز در حاشیه این نشست به بیان گزارشی از برنامه های عمرانی آتی طرح جامع امامزاده بافق پرداخت و مساحت بخش اول این طرح را1260مترمربع عنوان کرد که در مرحله اول شوفاژخانه، کتابخانه و سرویس های بهداشتی ایجاد و در بخشهای بعدی نیز رواق مسقف و صحن جدید و بخش تجاری احداث خواهد شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
آهنشهر دوشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۰ - ۱:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آهنشهر بافق
http://www.vcr.ir