دورنمای فعالیت معدن چادرملو در سال آینده

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
جمعه - ۲۸ اسفند ۱۳۹۴

محمود نوریان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در واپسین روزهای سال 1394 به بررسی و ارزیابی این سرمایه عظیم و گستره فعالیت این مجموعه در سال جاری و همچنین دورنمای فعالیت این مجموعه در سال آینده پرداخت.

نوریان در ارتباط با شرایطی که در سال 1394 سپری شد، به «تابناک» گفت: سال سختی بود از یک طرف با کاهش شدید قیمت سنگ آهن و از طرفی با رکود در فروش محصولات فولادی مواجه بودیم که تاثیر مستقیمی در درآمدزایی ما داشت. از آنجا که شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از بدو تاسیس در سال 1371 تاکنون همواره متکی به سرمایه های داخلی بوده و خوشبختانه تاکنون نیز توانسته با وجود تمامی مشکلات و موانع بخشی از چرخ های صنعت کشور را به گردش درآورد و وابستگی بسیار اندکی به خارج از کشور و سرمایه های خارجی داشتیم.

مدیرعامل چادرملو تاکید کرد: توانستیم از بحران های داخلی و خارجی عبور کنیم و حداقل سرپا بمانیم، اکنون هم نيازی به سرمايه گذاري شركتهاي خارجي در مجموعه هاي خودمان نمی‌بینیم ولي با شركتهايي كه قبلاً با ما همكاري داشتند و بعلت تحريم ها روابطمان ضعيف شده بود در حال مذاكره هستيم تا براي رفع نيازهاي خود، بدون اتکا به واسطه ها تصمیم گیری نمائیم. در مجموع امیدواریم با لغو تحریم های جهانی، شاهد روند رو به رشد اقتصاد کشور باشیم و بار دیگر رونق به بازار کسب و کار بازگردد.

نوریان در خصوص شرایط چادرملو در سال 95 نیز گفت: چادرملو در مجتمع معدنی سنگ آهن خودش در 180 کیلومتری یزد و با 5 خط تولید، سالانه 5/10 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن با عيار (Fe) حداقل 5/67 % و حدود یک تا 5/1 میلیون تن سنگ آهن دانه‌بندی با متوسط عیار Fe) 3/55) درصد تولید می کنه که تلاش داریم این سقف تولید را برای کنسانتره حفظ کنیم اما با توجه به قیمت پایین سنگ آهن دانه بندی به احتمال بسیار در سال 95 از میزان تولید خود می کاهیم.

وی ادامه داد: چون ما سنگ آهن دانه بندی را به دلیل عدم نیاز کارخانجات داخلی، به خارج از کشور صادر می کنیم تا از محل درآمد ارزی آن، هزینه های تهیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در معدن رو تامین کنیم اما در شرایط فعلی که قیمت تمام شده با قیمت فروش تقریباً برابری می کند، تولید سنگ آهن دانه بندی مقرون به صرفه نیست.

مدیر عامل چادرملو افزود: در سال 95 افزایش سرمایه ای معادل 104 درصد خواهیم داشت، این افزایش سرمایه را برای تكميل پروژه هاي در دست اقدام و جبران هزینه های سرمایه گذاری در طرح های مشاركتی به مصرف می رسانیم این طرح ها شامل تکمیل طرح نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان، طرح احداث کارخانه فولاد ثامن اردکان، طرح احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی، تکمیل طرح تامین آب از اجرای شبکه فاضلاب شهر اردکان، طرح توسعه ظرفیت کارخانه گندله سازی اردکان و سایر سرمایه گذاری ها مشارکتی می باشد.

مدیرعامل چادرملو: توانستیم از بحران های داخلی و خارجی عبور کنیم

نوریان همچنین یکی از برنامه‌های آتی این شرکت را، بهره برداری از پهنه جدید معدنی D19 در مجاورت معدن چادرملو عنوان کرد و گفت: امیدواری با طی شدن آخرین مرحله مقدماتی و دریافت مجوز از طرف سازمان محیط زیست، عملیات اکتشاف در این معدن نیز از ابتدای سال 95 آغاز شود.

مدیر عامل کچاد افزود: همانطور که بار ها اشاره کرده‌ام، باور ما این است که یکی از ارکان توسعه پایدار در صنعت، تکمیل زنجیره تولید برای پیش گیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده فرآورده های معدنی است، بنا بر این در کنار توسعه خطوط فعلی کنسانتره و واحد گندله سازی، عملیات ساخت واحد فولاد مستقل مجتمع صنعتی اردکان با ظرفیت یک میلیون فولاد، قابل افزایش تا یک میلیون و سیصد هزار تن را تقریباً به پایان رسانده ایم و امیدواریم در اوایل سال 95 مورد بهره برداری قرار دهیم.

وی ادامه داد: همچنین پروژه کارخانه احیاء مستقیم، به منظور تامین خوراک مورد نیاز همین واحد فولاد سازی را با ظرفیت 5/1 میلیون تن آهن اسفنجی در دست ساخت داریم که در صورت به وجود نیامدن موانع اجرایی، انشاالله تا پایان سال 1395 خط تولید آن راه اندازی می‌شود.

نوریان، پروژه صنایع آهن و فولاد ابرکوه را نیز از جمله طرح های توسعه این شرکت عنوان کرد که با بهره برداری از آن سالانه 650 هزار تن شمش فولاد تولید می‌شود. این واحد نیز در سال 1396 آماده تولید می‌شود.

نوریان در مورد تدابیر این شرکت برای ارتقاء جایگاه نماد کچاد و ایمنی خاطر سهامداران گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بدلیل ارائه به موقع و شفاف اطلاعات و صورت‌های مالی و تحقق پیش بینی‌های اعلام شده خود، همواره مورد اعتماد بازار سرمایه بوده است و با توجه به افزایش سرمایه ها طی سال‌های اخیر که موجب ارزش افزوده برای شرکت شده است، فعالان بازار سرمایه و سهامداران تمایل دارند سهام چادرملو را بعنوان یکی از سهام های ارزنده و پایدار در پرتفوی خودشان قرار دهند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۱
برچسب ها: