گفتگو با دو میهمان ویژه نوروزی: بافق نمادی از کل استان یزد است

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
سه شنبه - ۳ فروردین ۱۳۹۵
گفتگو با دو میهمان ویژه نوروزی:
بافق نمادی از کل استان یزد است
“سید عبدالمجید رکنی” کارشناس ارشد مدیریت فرهنگی تهیه کننده برنامه سمت خدا ،”حسن رفیعی” تهیه کننده برنامه های اقتصادی و “خانه ملت” چند روزی است که به همراه خانواده و اقوام خود در بافق بسر می برند.
خبرنگار”بافق فردا” به منظور تهیه گزارش و گفتگو با این دو میهمان در محل هتل نیکان به سراغ آنان رفت.
در ابتدا “سید عبدالمجید رکنی”که مدت 14 سال تهیه کننده برنامه های مختلف تلویزیونی چون تا چشمه رضوان، هفت آسمان و سمت خدا است گفت: می گویند رزق آدم ها آخر سال رقم می خورد. امسال به نظرم رزق ما در بافق رقم خورد. صادق بگویم. برنامه ریزی برای سفر و بازدید از بافق نداشتیم. اتفاقی زمان سال تحویل میهمان برنامه “سه ستاره” بودیم. پشت صحنه با “هاشم تفکری بافقی” تهیه کننده مستند از”لاک جیغ تا خدا” آشنا شدیم. صحبت در رابطه با سفر و تعطیلات به میان آمد. تصمیم گرفتیم با” رفیعی” به کرمان سفر کنیم.
“هاشم تفکری” در آنجا به ما گفت می توانید توقفی هم در بافق داشته باشید و از این شهر دیدن کنید.
واقعیت هرگز احساس نمی کردم بافق اینقدر پیشرفت داشته باشد. با نام بافق فقط در کتاب جغرافیا اشنا شده بودم. و اطلاعاتی نیز در مورد معدن این شهر داشتم. تصورم از بافق شهری بدون درخت کویری بود. اما امروز به دلیل پیشنهاد هاشم تفکری دعاگوی او هستیم..
بافق دارای مردمی با خصلت مهربانی، مهمان نواز، پایبند به اعتقادات، توجه به سنت دیرینه خود است..
قلعه باقرآباد، ریگزار صادق آباد، کاروانسرای خان و… چه زیبا است. فرزندان ما از دیدن کویر و قلعه ای به این زیبایی به وجد آمدند. پسرم می گوید کرمان برای چه می رویم؟
وجود استان مقدس امامزاده عبدالله در مرکز شهر، وضعیت ظاهری شهر و مردم قابل تحسین بود. نماز جماعتی با شکوهی در امامزاده عبدالله برگزار شد.. بافق بزرگانی چون وحشی بافقی و آشیخ محمد تقی خان بافقی را دارد. ایستادگی شیخ محمد تقی خان در زمان رضاخان در تاریخ ماندگار شده است. وی از تواضع و شجاعت برخوردار بوده است و بی شک این صفت در مردم بافق نیز نهادینه شده است.
وی افزود: مردم از وضعیت درآمدی متوسط رو به بالا برخوردار هستند جلوه تلخی در خیابانهای شهر وجود ندارد. با خنده (یا از خیابان های خوب ما را عبور دادند) به نظر می آید در مورد موضوع اشتغال بحران جدی وجود ندارد. اشتغال برای 5500 نفر نیرو کاری بس ارزشمند و بزرگ است. مردم فهیم بافق شکرگذار نعمت الهی و خدادای باشند. معدن نعمتی عظیم است که خداوند آن را در بافق قرار داده تا مردم از طریق آن امرار معاش کنند. و نکته ای که باید در بحث گردشگری به آن توجه ویژه ای شود این است که تشکل های مردمی برای فعالیت در امر گردشگری و معرفی اماکن وارد عمل شوند اجازه دهند جوانان شهر این امر مهم را در دست گیرند. چه اشکال دارد با همت آنان معدن بافق به میهمانان و گردشگران معرفی شود.
در ادامه “حسن رفیعی” نیز در رابطه با بافق و هدف از سفر به این شهر چنین گفت: با توجه به سابقه و پیشینه مذهبی استان یزد از یزدی ها انتظار نرمی و گرمی در گفتار و رفتار می رود. گفتگوهای کوتاه اما سرشار از صداقت و پاکی با مردم خوب بافق انجام شد. رنگ صمیمیت در یزد غلیظ تر است. گاهی به این داشته ها افسوس می خوردم. بافق فضای دوستانه و صمیمانه دارد. نمازجماعت پرشور، روحانی با معرفت و گرم و وجود آستان مقدسی چون امامزاده عبدالله در مرکز شهر برایم دوست داشتنی است. بافق نمادی از کل استان یزد است.
تهیه کننده برنامه اقتصادی ادامه داد: معدن چغارت با ظاهری زیبا در رشد اقتصادی کشور سهم مهم و جدی دارد. یادم هست در انتخابات 92 چنین عکسی در برنامه شبکه 1 نشان داده شد که ایرانیان می گفتند عکس متعلق به ایران نیست. و بعدها این عکس حاشیه ساز شد. چغارت در تقسیم بندی اقتصادی کشور، سهم مهمی را دارد.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا بافق با توجه به ذخایر معدنی که دارد و به گفته شما معدن چغارت نقش اساسی در تقسیم بندی اقتصادی کشور را داراست توانسته پیشرفت خوبی داشته باشد بیان کرد: در هر شهری که صنعت رو به رشد است انتظار می رود مردم آن منطقه از امکانات خوبی بهره مند شوند و این یک امری طبیعی است. بافق با توجه به مجاورتش با مرکز صنعتی اقتصادی توسعه خوبی دارد. اما مظلومتر از بافق جنوب کشور است. نفت، گاز،آب، خاک و پتانسیل در حد وفور دیده می شود ولی برخورداری لازم از امکانات برای مردم آن منطقه وجود ندارد. بنده چون تهیه کننده برنامه “خانه ملت ” برنامه ای هفتگی است که به بررسی وقایع و اتفاقات مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونگذار در کشور می پردازد هستم خوب می دانم نمایندگان و مدیران ارشد استان در گرفتن تخصیص اعتبار نقش اساسی را ایفا می کنند. مدیران ارشد اصفهان شوخی بردار نیستند. در قبال هر سهم از صنایع بزرگ اعتبار خود راگرفته اند و توسعه اجتماعی به وجود آمده است. در مجاورت عسلویه روستاهایی است که باید با توجه به ثروت خدادادیش رشد می کرد اما از نظر بهداشتی هنوز در وضعیت پایینی بسر می برد..
بافق علاوه بر معدن در بحث گردشگری می تواند رشد روز افزونی داشته باشد.از کاروانسرای خان بازدید کردیم. غرفه های این کارونسرا باید پویاتر شود.کویر در ذهنیت شما عادی است اما برای گردشگر جذابیت عجیبی دارد مخصوصا اینکه خاک با اصل انسان ارتباط مستقیم دارد.
تهیه کننده برنامه سمت خدا از تلاش ها و زحمات مدیر عامل شرکت سنگ آهن و مدیر حراست در رابطه با هماهنگی بازدید از مکان های گردشگری بافق تقدیر کرد.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیار عالی دست مریزاد

حسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت به هاشم تفکری بافقی