چرا آقای محمد مهدی مفتح در هر دولیست اصولگرایان و اصلاح طلبان قرار گرفت؟

دسته: مقالات
۲ دیدگاه
شنبه - ۱۴ فروردین ۱۳۹۵
چرا آقای محمد مهدی مفتح در هر دولیست اصولگرایان و اصلاح طلبان قرار گرفت؟
اخیراً در فضای مجازی به صورت هدفمند مطلبی تحت عنوان اینکه آقای محمد مهدی مفتح از حوزه انتخابیه تویسرکان همدان، در هر دو لیست اصلاح طلبان و اصولگرایان قرار داشته است در حال انتشار است، لذا ضروریست که این واقعیت مورد واکاوی بیشتری قرار گیرد.
21
همانگونه که همگان مطلع هستند، در انتخابات مجلس دهم، در مرحله اول، صلاحیت بسیاری از چهره های شاخص اصلاح طلب و حتی اصولگرای میانه رو توسط شورای نگهبان احراز نشده بود و شدت این ماجرا به گونه ای بود که جناب آقای روحانی، ریاست محترم جمهور نیز در جواب سوال خبرنگاری که از رد صلاحیت های گسترده سوال کرده بود پاسخ دادند “اطلاعات اولیه خیلی خوشحال‌کننده نبود لذا بسیار امیدواریم شورای نگهبان دخالت کند و موارد مشکل را حل کند”. خوشبختانه در ادامه بررسی صلاحیت ها، صلاحیت افراد بیشتری احراز گردید ولی همچنان در بعضی از حوزه ها عملاً کاندیدای شاخص اصلاح طلبی وجود نداشت.
در این شرایط اصلاح طلبان ترجیح دادند بین اصولگرایان، از گزینه¬های اصولگرای میانه رو حمایت کنند تا اصولگرایان تندرو به مجلس راه پیدا نکنند که از جمله این حوزه ها، حوزه تویسرکان همران بود به گونه ای که بین مجمع اصلاح طلبان استان همدان و شورای عالی اصلاحات استان همدان در معرفی کاندید ها اختلافاتی نیز بوجود آمد و علی رغم اعلام حمایت شورای عالی اصلاحات از آقای مفتح، مجمع اصلاح طلبان استان، حاضر به حمایت از ایشان نشدند و طی بیانیه ای اعلام کردند ” مجمع اصلاح طلبان استان همدان در شهرستان‌های اسدآباد، و تویسرکان با توجه به عدم امکان رقابت جدی و نبود کاندیدای شاخص اصلاح طلب تا زمان تنظیم این لیست، ضمن دعوت مردم به حضور و مشارکت جدی در انتخابات این حوزه‌های انتخابیه، کاندیدایی خاص را مورد حمایت قرار نداده و معرفی نمی‌کند”
خوشبختانه شرایط در حوزه انتخابیه مهریز(ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز) بگونه ای دیگر بود، در بین کاندیدهای تایید صلاحیت شده همه تفکرات نماینده ای داشتن، از طرف اصلاح طلبان جناب آقای دکتر زارع بیدکی و از طرف اصولگرایان آقای دکتر بابایی به عنوان کاندیدهای مورد حمایت انتخاب شدند. و دیگر کاندیدها به صورت مستقل در میدان رقابت باقی ماندند و در نهایت آقای دکتر بابایی به عنوان کاندیدهای مورد حمایت اصولگرایان و آقای صباغیان به عنوان کاندیدهای مستقل به مرحله ی دوم راه یافتند.
اینکه چرا در بین گزینه های راه یافته به مرحله دوم، جناب آقای دکتر زارع بیدکی به عنوان کاندید مورد حمایت اصلاح طلبان وجود نداشت دلایل متعددی می تواند داشته باشد که از عمده دلایل آن می توان به عدم احراز صلاحیت ایشان در بررسی اولیه شورای نگهبان و ورود دیر هنگام ایشان به عرصه انتخابات و از طرفی، وجود کاندیدهای مستقل مورد قبول اصلاح طلبان اشاره کرد. و با توجه به اینکه برخی از هواداران آقای بابایی در فضای مجازی به دنبال اثبات شخصیت فراجناحی و حتی مورد قبول اصلاحات از ایشان هستند و از طرفی نزدیک بودن تفکرات آقای صباغیان به جریان صدای ملت (جریانی وابسته به آقای علی مطهری)، لذا به هیچ عنوان نمی توان عدم استقبال مردم از گفتمان اصلاحات را از دلایل عدم راه یابی جناب آقای دکتر بیدکی به مرحله دوم انتخابات دانست. در نهایت به نظر می رسد پخش گسترده مطلبی تحت عنوان حضور آقای محمد مهدی مفتح در دو لیست اصلاح طلبان واصولگرایان در فضای مجازی، به منظور ایجاد بستری برای قرار دادن نام آقای دکتر بابایی در لیست اصلاح طلبان می باشد غافل از اینکه در حوزه تویسرکان، به دلیل عدم حضور چهره شاخص مستقل و یا اصلاح طلب، آقای مفتح از بین اصولگرایان به عنوان اصولگرای میانه رو انتخاب گردیدند، و این امر برای حوزه ما که یک فرد مستقل متمایل به اصلاحات رقیب یک اصولگرا می باشد قابل تعمیم نیست.
حامد فخارزاده

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۸۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باحزب اصول گراواردوتفکرات اصلاح طلبی رااجراویابرعکس.سیاست پیچیده است

علیرضا کارگران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام بر دکتر. احسنت بر مقاله قشنگتان. کسی که مرام نامه اصولگرایان را امضا کرده و دنبال فراجناحی می باشد نمی تواند نماینده قابل اتکایی باشد. حتما در مجلس هم در خواهد بود.