در کنگره وحشی بافقی معادن انسانی بافق را هم ببینیم!!

دسته: مقالات
۶ دیدگاه
پنج شنبه - ۱۹ مرداد ۱۳۹۱

بالاخره بعد از چهارصد سال قرار است کنگره ای برای نگوداشت یاد و نام شاعر شوره بافق برگزار شود و عده ای از دوستداران این شاعر بزرگ بیایند و شرح پریشانی اش گوش کنند.

حرف و حدیثها از برگزاری این یادنامه در حد ملی است .مدیر کل اداره ارشاد هم به بافق سفری داشته و در جلساتی که تشکیل شده از اشتیاقش برای هرچه بهتر برگزار شدن این کنگره گفته است و اینکه قرار است از 200 میلیون تومان هزینه برگزاری این همایش 70 میلیونی را اداره ارشاد یزد قبول کند و 130 میلیون تومان را قطلب اقتصادی امروز شهرمان یعنی سنگ آهن مرکزی ایران- بافق.

مسلما وحشی بافقی شاعری نیست که قرار باشد با برگزاری کنگره و یادمان شناخته تر شود چرا که اشعار برخاسته از اعماق وجودش دعای قنوت بزرگان عرفان است که از خدا سینه آتش افروز می خواهند و اشعار انسان ساز و انسان خواهش از زبان رئیس دولت یک کشور اسلامی در سازمانهای بین المللی به گوش جهانیان رسانده شده و می شود.اما آنچه نباید از آن غفلت کنیم نوع نکوداشتهاست.

هرچند هنوز زمان و مکان دقیق برگزاری این مراسم مشخص نیست اما شاید بد نباشد برای هرچه بهتر برگزار شدن این برنامه تصمیم گیری از حصار تفکر و سلیقه مسؤلین همیشه در صحنه که برای تمام مسائل و برنامه ها دعوت می شوند به در آییم و از صاحبان فکر و اندیشه خصوصا فرهیختگانی که در رشته های مرتبط ادبیات در مقاطع کارشناسی تا دکترا تحصیل کرده یا می کنند -که در شهرمان کم هم نیستند – نظر خواهی و در اصل استفاده کنیم.

تجربه آنهایی که در برگزاری همایشهای ملی دستی دارند را بکار بگیریم و آبرومندانه قدر مشاهیرمان را بدانیم و به همگان بگوییم نه تنها برای برگزاری اینگونه برنامه ها می توانید روی معادن سنگ آهن حساب کنید بلکه همت بلند و پتانسیل انسانی بافق در این مهم کمتر از سرمایه های سنگ آهنمان نیست، بلکه ارزشمندتر و وسیعتر نیز هست.

براستی آیا امکان آن نیست در جایی که می خواهیم از انسانهای بزرگ نام ببریم ،بزرگان مملکتی مانند ریاست جمهوری یا وزیر ارشاد را برای حضور در افتتاحیه یا اختتامیه دعوت نماییم و از دایره کوچک استان بدر آییم؟-آن هم اگر قرار باشد تحت تدابیر شدید امنیتی بیایند و بروند؟- و به این بهانه بافق و مردمش را علاوه بر فیض دیدار به نوایی برسانیم؟

آیا امکان آن نیست در کنار این برنامه بزرگ به زحمت کشان عرصه فرهنگ و هنر و قلم بهایی بدهیم کتابهایشان را برای عرضه تهیه کنیم و حالا دیگر از بهانه اسم و عکس درج شده در کتاب یک استاد دانشگاه بدر آییم – هرچند برخوردهای سرد آنهایی که می توانسته اند کتاب برخی از این نویسندگان را که به نوعی مایه شناخت فرهنگ بافق بوده است به ایران و جهان بشناسانند و کاری نکرده اند که هیچ ،بلکه سایه یاس رفتارشان مانع از چاپ کتاب بعدی آنها شده است!!

آیا بهتر نیست فرصت را غنیمت شمریم و دستی به سر و روی شهر بکشیم و با تبلیغات دلنشین مردممان را برای میزبانی از آنهایی که وحشی را آنگونه که باید می شناسند آماده کنیم؟

برگزاری شب شعرهای متفاوت و متناوب در ایام نزدیک به این کنگره،انتخاب شعرای برتر شهرستان و آماده کردنشان برای شعر خوانی در کنگره و شبهای شعر،تلاش برای اخذ مجوزهای لازم چاپ اشعار شعرای معاصر بافقی در زمان باقی مانده به برگزاری یادمان،آماده سازی مجسمه یا یادمانی از وحشی بافقی برای رونمایی در زمان برگزاری کنگره ،شروع تبلیغات و فراخوان مقاله در صدا و سیما و مسائلی از این قبیل برای هرچه بهتر برگزار شدن این کنگره پیشنهاد می شود.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
حنس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کنگره وحشی یزدی قراره در اردکان یا ابرکوه برگزار بشه چون وزارت ارشاد ناپریزه کرده قراره کمی پول بده

__--__--Ali این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ - ۲:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چه زیباست این مطالب

مهرگان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ - ۵:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود و سپاس از نوشتار نیکتان

دانشجو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر هم میلیارد خرج بشود باز هم ارزش دارد

وبلاگ وحشی بافقی ترجمه به چند زبان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۱ - ۵:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه
ghanei mahmoud این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ - ۴:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

salam be hamvatanane bafgi va shoma Aghaye ghasemzadeh.