عبرتخانه بافق(۱)

دسته: عمومی , مقالات
۴ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۱ مرداد ۱۳۹۵

۸۰۰۰ قسم برای ۲۵۰۰۰تومان!
محمد تقی خان معروف مردی عجیب بود.همیشه در حال نماز و ذکر بود.نماز شبش ترک نمی شد و قرائت و ختم قرآنش هرروز به راه بود و قرآن معروف و زر نشانش هم اکنون در کتابخانه مجلس شورای اسلامی از نفایس گرانبها و منحصر بفرد آثار خطی کتابخانه مزبوراست.

وقفیاتش درتکریم اهل بیت(ع) هنوز هم سر به فلک می کشدو نوادگانش هنوزهم پس از ۲۰۰سال در راس قدرتند.

روزگاری مردم شهر یزد به دربار کریم خان زند شکایت بردند که محمد تقی خان بافقی به زور از آنان مالیات گرفته.خان بافقی را با آنکه از دوستان کریم خان زندبود به پایتخت زندیان احضار و دادگاهیش کردند.

اتهام او اخذ ۲۵۰۰۰ تومان پول زور از مردم بود.او اتهام را نپذیرفت وحاشا نمود.قاضی اورا به ۸۰۰۰سوگند محکوم نمود!. خان بافقی برای ادای سوگند ۳روز و ۳ شب خودرا در حرم شاه چراغ شیراز محبوس کرد و به جای غذا فقط” قسم خورد” تا به نوشته نوایی در کتاب کریم خان زند بتواند ۲۵۰۰۰ تومان را بالا بکشد!(ص۱۰۶).

البته چنین وصله هایی به او نمی چسبید ولی اصل موضوع که در تاریخ مندرج است زیبایی و سلامت حکمرانی یا به قول امروزی ها دمکراسی پادشاه زندرا می رساند.

ناخواسته با خودم بلا تشبیه حساب کردم اگر آن مبلغ/3۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/ میلیارد تومان بودوسندی هم علیه اونبود چند قسم باید می خورد؟چند شبانه روز باید در اوین می ماند وبه جای غذا “قسم” می خورد؟
او باید نهصدوشصت میلیارد قسم می خورد!! ۱۱۵ سال یا ۴۲۰۰۰ شبانه روز طول می کشید؟؟
اگر کسی همانند او در طول ۵۳ سال حکومتش (۶۳۶ماه) ،ماهی ۱۴۰ میلیون تومان حقوق زورگرفته بودچقدرمی شد؟؟؟
یعنی مبلغ هشتادو نه میلیارد تومان ناقابل را باید 3/561/600 قسم را در۴۲۸ شبانه روز می خورد؟؟خدارو شکر دومی کمتر از اولیه و قابل اجراست.

سید محمد میرسلیمانی بافقی

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۴۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه
    بلال حبشی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۷:۱۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    دروغ محضه، هیچ کس تعلیق نشده است

علیرضا رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
متن خیلی خوبی است و به رسالت یک رسانه ازاد و سالم عمل شده است و هم گوشه ای از تاریخ کشورمان بیان شده و از محمد تقی خان بافقی که حاکم نامدار منطقه یزدبوده اشاره شده است و هم مشکل امروز مملکت با ظرافت مطرح شده است و مطلب کوتاه و مختصر و مفید نوشته شده است
ممنون از جناب میرسلیمانی بزرگوار درود

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مدیریت محترم سایت بافق فرداباسلام واحترام
لطفادرصورت صلاحدیدکدخبرhttp://www.anarma.ir/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C/52781 راجهت اطلاع همشهریان عزیزمنتشرفرمایید.تشکر