خبر و خبرنگاری

دسته: مقالات
۷ دیدگاه
جمعه - 22 مرداد 1395

خبر و خبرنگاری

از زمانی که انسان لب به سخن گشود، با خبر و خبرنگاری آشنا شد . تا سالها خبرنگاران متفاوت بودند . هر جایی فرد بخصوصی برای رساندن خبر وجود داشت .

شاید همه افراد خود را ملزم می دانستند اخبار مهم را بین دیگران منتشر نمایند و برای آنکه نخستین فرد رساننده خبر باشند، بر دیگران سبقت می گرفتند .

گاهی یک نفر چنان در این کار پیشی می گرفت که به لقب خبرچین دست می یافت . برخی مواقع این خبرچین ها حتی موجب مزاحمت می شدند و مردم را به ستوه می آوردند آنها برای به دست آوردن محبت دیگران و مهم جلوه دادن خود ، گاهی خبرها را کش می دادند و بزرگ می کردند این کش آمدنها برخی مواقع غیر واقعی جلوه می کرد و زمانی مورد توجه واقع می شد.

به هر حال راست و دروغ دردسرهایی به همراه داشت کم کم مردم روی از خبرچین ها بر گردانند و کار آنها را ناشایست دانستند اما با رساننده های اخبار درست با احترام رفتار کردند .

امروزه دید ما نسبت به خبرنگاری به گونه ای دیگر است شاید برخی آن را حرفه ای بدانند پرمشغله، دردسرساز و مزاحم .

شوربختانه در همین شهر ما هستند کسانی که با دید درست به این قشر نگاه نمی کنند باید گفت خبرنگار واقعی کسی است که با عشق به کارش می نگرد هدفش آگاه سازی درست است و رفع مشکلات مردم و جامعه .

خبرنگاران حرفه ای در شهر ما انگشت شمارند کسانی هستند که سرما و گرما نمی شناسند ، برای رساندن اخبار تازه به ما با سرعت کار می کنند حتی فرستادن خبر را از غذای روزانه واجب تر می شمارند .

کار خبرنگاری امروزه بسیار مشکل تر و پیچیده تر از گذشته است . با شکوفایی رسانه های گروهی و سایت ها ، اخبار خیلی زود به دست مردم می رسد .

یک خبرنگار برای آنکه خبرش سوخت نشود باید سریع باشد ما پیش از آنکه به اینترنت و جوانب آن اعتماد کنیم، باید به خبرنگاران اهمیت بدهیم .

آنها کسانی هستند که اخبار را با گوش می شنوند و اتفاقات را با چشم خود می بینند و با درد جامعه آشنا هستند. به یاد داریم در همین شهر ما مسائلی رخ داد که خبرش زود و به موقع به مردم رسید چون خبرنگاران فعال ما همه جا حضور داشتند .

آنچه به مرور از ذهن ما و بسیاری از افراد دیگر پاک می شود ، نقشی بر دل و جان آنها گذاشته که فراموشیش امکان ندارد . خبر نگار با عشق کار می کند، زیاد به دیده شدن نمی اندیشد به شنیده شدن و باور داشتن بها می دهد .

می تواند در سازندگی ها نقش اساسی داشته باشد و مسئولین دلسرد و کندکار را به تکاپو وادارد و در گرفتن حق مردم گام های محکمی بردارد .

نقش سیلی بر صورت این شهر در دوربین و قلم آنهاست می توانند سرخی رنج مردم را به نمایش بگذارند و حق و حقوق همشهریان را گوشزد نمایند و در پاسداشت و نگهداری داشته ها بکوشند.

شایسته است مردم و مسئولین بزرگوار قدر این قشر زحمتکش را بدانند و فکر نکنند تنها با یک کارت هدیه کوچک می توان تلافی زحمت آنها را نمود به طور حتم خبرنگاران ما چشمداشت مادی ندارند آنها تنها توقع دارند از مسئولین خوشرفتاری ببینند .

گردآوری خبر کار آنهاست پس با صبر و حوصله پاسخ پرسشهای این عزیزان را بدهید در شهر ما خبرنگاران فعال اندک هستند تنها در روز گرامیداشتشان انبوه می شوند .

به امید آنکه خبر و خبرنگاری در شهر ما پاس داشته شود و با آموزش و یادگیری بیشتر بر تعدادشان افزوده گردد.

عالیه نقیب الذاکرین بافقی(مهرگان)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
یه چیزی بگم و ..... هستم خدمتتون این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 23 مرداد 1395 - 7:03 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اولا این تاریخچه خبر و خبرنگاری و خبرچینی رو که حتما با سند بیان کردین دیگه نه!!؟؟ از خود تون که در نیاوردین؟ انشا…
دوماً “فکر نکنند تنها با یک کارت هدیه کوچک می توان تلافی زحمت آنها را نمود” این جمله از کسی که خودش را نویسنده این شهر می داند بعید است. مگر مسئولان باید ازخبرنگاران تجلیل کنند. تنها جایی که تجلیل از خبرنگار در عرف و قانون، می تواند حمل بر خرید خبرنگار نباشد، اداره و یا وزارت ارشاد است.. مابقی سازمانها، حق تجلیل ندارند، یعنی با تجلیل و کارت هدیه، در اصل خبرنگار را برای یکسال می خرن. تجلیل از خبرنگار، به معنای تقدیر از زحمت یکسال گذشته او نیست، بلکه به معنای خرید یکسال آینده و سکوت و همراهی او در سال آینده است. وگرنه، چه دلیل دارد خبرنگاری که یکسال، مخالف مدیری بوده است، از او کارت هدیه بگیرد.
در کل، رسانه درایران، همون دست راست دولته، یعنی ما مخالف نداریم هیشوقت. همین الان، فایل صوتی آقای مرحوم منتظری، تونسته کل نظام را زیر سوال ببرد. 28 سال است رسانه های ما خفه اند. تلگرام، و شبکه های اجتماعی، خودشان نقش خبرنگار واقعی رو بازی کردند و پسر آیت الله منتظری نقش خبرنگار…. این سکوت و خفه بودن، بخاطر همین کارت هدیه است. جایی بخاطر خبرش صدتومنی هست، و جایی بخاطر خبرش صد میلیونی….

حالا که هستی خدمتون منم یه چیزی بگم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 23 مرداد 1395 - 8:10 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا به عنوان یک خبرنگار از خودم بدم اومد سرکار خانم نقیب گفتن خبرنگار هموم خبر چین
افکار عمومی نسبت به خبرچین خیلی منفی است
نویسنده شهرمون که این طرز فکرش باشه تو بخوان حدیث مفصل از این مجمل

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 23 مرداد 1395 - 8:21 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

متاسسسسفانه برخی از موقعیتشون سوئ استفاده میکنند.نه اینکه اکثرا با مسئولین تماس نزدیک دارند.یه کمی نمیگم خیلی کمی از رانتشون استفاده نادرست میکنند.

منصف باش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 23 مرداد 1395 - 9:43 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.
آقا و یا خانم یه چیزو بگم.
تعهد و وجدان تنها محکمه ایست که احتیاج به قاضی ندارد.درهرقشر و صنفی هستند افراد معدودی که ارزش و اعتبار چندین و چندساله خود را فدای خباصت و جهل خود مینمایند و قلم بدست طیف یا گروه و یا فرد خاصی میشوندشما حق ندارید کل حرفه خبرنگاری را با کلمات دوپهلو زیر سئوال ببرید.
متن مقاله سرکار خانم نقیب را یکبار دیگر از اول مرور کنید .در اول مقاله خبر چینی و امثالهم آورده شده لیکن مگر غیر از این بوده و هست .عرض کردم هستند کسانی که با ارسال اخبار غلط باعث سردرگمی خوانندگان میگردند ولی آیا خبرنگار پاک و پاک سرشت کم داریم؟؟
عده زیادی از دوستان ما در حوزه خبر و رسانه بدون جیره و مواجب هستند فقط برای ارسال صحیح اخبار و درجریان قرارگرفتن عموم مردم از آخرین اخبار فعالیت مینمایند حال تصور اینکه خبرنگار منتظر دریافت بن کارت و یاهدیه از طرف شخص یا سازمانی باشد درست نیست.مظلوم ترین بخش رسانه خبرنگاران بی نام و کمتر شناخته شده میباشند.درست مثل تولید یک فیلم موفق و پرمخاطب که مردم عام فقط هنرپیشه نقش اول را میبینند و برایش صوت و کف میزنند آیا عوامل دیگری در تولید این فیلم دخیل نبودند؟؟؟ یک مجموعه عظیمی دست بدست هم داده اند تا یک فیلم موفق به روی پرده سینما برود کارخبرنگاران نیز درهمین تعاریف خلاصه میگردد.
اگر خبری زود بدست مردم میرسد حاصل تلاش گروهی از عزیزان خبرنگار میباشد که سریع در دیواره سایت و یا هفته نامه قرارمیگیرد .
سرکارخانم نقیب هم بسیار نویسنده توانایی هستند و قرار نیست با چندسطر تخریب کار خودرا رها و گوشه گیر شوند.
درود بر بانوی پرافتخار دیار بافق .نویسنده چیره دست و شجاع بافق.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 23 مرداد 1395 - 12:27 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام جناب آقا یا خانم محترم یه چیزی بگم و ….. هستم خدمتتون …. از نوشته شما مشخص است خانم نقیب در کار نویسندگی موفقیت های زیادی را به دست آورده اند که اینطور حسادت شما را برانگیخته هر مقاله ای از ایشان چاپ می شود بلافاصله با پیام مخالفت شما نه به نوشته با شخص ایشان برمی خوریم آن هم درست از زمان رونمایی کتابشان توسط خانم دکتر ابتکار معاون رییس جمهور

خانم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 23 مرداد 1395 - 12:30 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر نویسنده توانا و خوب شهرمون

م .ع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 25 مرداد 1395 - 10:56 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تشکر .خوب بود . اما فکر نکنم که با همان کارتی هم که گفتین از ایشان تشکر شده باشه . یکی از خبر نگارا می گفت ارشاد که هیچوقت از خبرنگاران تاجلیل نداشته. چند سالی است که فرماندار هم از ما تجلیلی رولو زبانی نداشته . فقط شهرداری اونم فک کنم به واسطه جند نفری که توی شورا با این حرفه آشنایی دارن چند سالیه که تجلیل میشه. ن