نوریان: امیدواریم امسال اکتشاف را در D۱۹ آغاز کنیم

دسته: عمومی
۸ دیدگاه
دوشنبه - 8 شهریور 1395

به گزارش ماین نیوز، محمود نوریان در مورد آخرین وضعیت طرح های در دست اقدام چادرملو گفت: ما معتقدیم یکی از ارکان توسعه پایدار در صنعت، تکمیل زنجیره تولید با هدف ایجاد ارزش افزوده فرآورده های معدنی است، بنابراین طی دو سال اخیر بسیار تلاش کردیم تا با اجرای طرح های توسعه بخش خود، از طرفی به سمت تکمیل زنجیره تولید گام برداریم و از سوی دیگر با ایجاد ارزش افزوده در محصولات خود که از استخراج سنگ آهن آغاز و به ساخت محصولات فولادی ختم می شود، بتوانیم زیان های ناشی از کاهش قیمت جهانی سنگ آهن را جبران کنیم.

مدیرعامل بزرگترین تولیدکننده کنسانتره سنگ آهن ایران افزود: براساس برنامه ریزی بعمل آمده در حال اتمام ساخت کارخانه فولاد ثامن چادرملو با ظرفیت تولید سالیانه 1 میلیون تن فولاد و قابل ارتقاء تا 1 میلیون و 300 هزار تن هستیم و امیدواریم به زودی تست های سرد و گرم آن آغاز شود. همچنین کارخانه احیاء مستقیم برای تولید آهن اسفنجی را هم در مجاورت کارخانه فولاد ثامن در دست ساخت داریم که آنهم برای سال 96 آماده بهره برداری می شود. تولید این کارخانه 1 میلیون و 500 هزار تن آهن اسفنجی است.

وی افزود: ساخت و راه اندازی واحد بخار نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی اردکان هم به پایان رسیده و هم اکنون این نیروگاه با ظرفیت کامل خود به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است. بخشی از تولیدات این نیروگاه هم برای تامین برق موردنیاز طرح های فولاد و احیاء چادرملو و سایر صنایع مستقر در مجتمع گندله سازی اردکان مورد استفاده قرار می گیرد.

نوریان طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی مجتمع اردکان را از 3 میلیون و 400 هزار تن فعلی به 4 میلیون تن هم، یکی دیگر از برنامه های توسعه شرکت چادرملو عنوان کرد و گفت: این افزایش ظرفیت تولید، برای تامین گندله موردنیاز واحد احیاء و فولاد ثامن، ارفع و غدیر ایرانیان در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر طرح اجرای شبکه فاضلاب شهر اردکان و تصفیه آن به منظور تامین آب مصرفی واحد های فولادی مستقر در مجتمع گندله سازی اردکان که از دو سال پیش شروع شده امسال نیز تا بهره برداری کامل ادامه می یابد.

وی توضیح داد: همچنین علاوه بر اجرای این طرحها، بابت جبران مخارج سرمایه گذاریهای انجام شده در شرکت های سرمایه پذیر خود از جمله شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس، شرکت آهن و فولاد ارفع، شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان، شرکت صنایع
آهن و فولاد سرمد ابرکوه، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر، شرکت کاوند نهان زمین، شرکت نوین الکترود اردکان، شرکت
احداث صنایع و معادن سرزمین پارس «پامیدکو» و شرکت تامین سرمایه امید، مبلغ 6 هزار و 155 میلیارد ریال برآورد سرمایه
گذاری کرده ایم.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو یکی دیگر از برنامه های آتی این شرکت را بهره برداری از پهنه جدید معدنی D19 در مجاورت معدن چادرملو عنوان کرد و گفت: امیدواریم با طی شدن آخرین مرحله مقدماتی و دریافت مجوز از طرف سازمان محیط زیست، عملیات اکتشاف در این معدن امسال آغاز شود.

این مدیر معدنی و صنعتی کشور در زمینه میزان وابستگی به درآمدهای ارزی افزود: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو سالانه حدود 10.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن تولید می کند که تمامی این محصول در واحدهای فولادسازی کشور به مصرف می رسد. پس خیلی متکی به درآمدهای ارزی نیستیم اما با توجه به قیمت گذاری محصولات ما که براساس درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان است، هرگونه افزایش و یا کاهش آن در درآمدزایی و به تبع درسوددهی شرکت موثر است؛ بنابر این می تواند موجب افزایش قیمت روز سهام در بازار معاملات بورس شود.

نوریان در خصوص عدم تمایل این شرکت برای بهره گیری از سرمایه گذاری های خارجی در چادرملو گفت: در زمینه توسعه تکنولوژی به دنبال همکاری با کشورهای دیگر هستیم. البته هدف اول ما بومی‌سازی دانش فنی و تکنولوژی است، همانطور که تاکنون بیش از 9200 قطعه موردنیاز واحدهای معدنی و صنعتی شرکت را با همکاری تولیدکنندگان و متخصصان داخلی بومی سازی کرده ایم و در حال حاضر 5 شرکت دانش بنیان با چادرملو همکاری تنگاتنگ دارند و تمایل داریم این همکاری ادامه یابد. البته نباید فراموش کرد که کشور ما به دلیل وضع تحریم ‌ها سالها‌ از فناوری های روز دنیا عقب مانده است؛ بنابر این ما فقط تمایل به بهره گیری از تکنولوژی هستیم و نیازی هم به سرمايه گذاري شركتهاي خارجي در مجموعه هاي خودمان نمی بینیم ولي با شركتهايي كه قبلا با ما همكاری داشتند و به علت تحريم ها روابطمان ضعيف شده بود، در حال مذاكره هستيم تا براي رفع نيازهاي خود، بدون اتکا به واسطه ها، تصمیم گیری کنیم تا انشاالله بتوانیم در زمانی کوتاه با تکمیل کردن زنجیره تولید، محصولات نهایی خود را صادر کنیم.

مدیرعامل چادرملو در مورد پیش بینی سود کچاد در سال جاری گفت: ما فروش ۱۷۹۵ میلیارد تومانی را برای سال جاری پیش‌بینی کرده ایم که هرچند نسبت به سال 1394 از رشد 13 درصدی برخوردار است اما از لحاظ سود خالص با افت 49 درصدی مواجه هستیم و میزان آن 332 میلیارد تومان تخمین زده شده است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
بهاباد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 9 شهریور 1395 - 2:13 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دودش برای بافق وبهاباد کبابش برای اردکان

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 9 شهریور 1395 - 7:49 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای نوریان اینقده قر نده که داری فولاد افتتاح میکنی وکارخونه میسازی ماهم داریم میسازیم پیشرفتیش هم خداروشکر خیلی خوبه از دو دهم درصد در ماه رسیده به چهار دهم درصد در ماه یعنی دو برابر شده باورکن با این روش که داره پیش میره به سی سال نمیرسه که ما هم گندله تولید میکنیم هم فولاد قرار شد همانطور که اقای عسکری از مردم خواهش کرد سه تا ده سال هیچی نگیم همه طرح ها راه اندازی بشه، ان هم پیش از موعد ، خدا رو شکر طرح واگذاری معدن دیدت که پیش از موعد انجام شد مطمن هستیم طرح فولاد وگندله هم قبل از سی سال راه میفته

فتاحی قلعه ای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 9 شهریور 1395 - 8:16 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

معدن غصبی چادرملو حالا مدعی معدن D19 .

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 9 شهریور 1395 - 8:19 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

قابل توجه آقایان امیرزاده و مهدی رنجبر اردیبهشت یه سوژه تبلیغاتی دیگه پیداکنید دی نوزده قدیمی شده…..

حمید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 9 شهریور 1395 - 10:11 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام – معدن D19 مگر جزب محدود بافق نیست کی جرات دارد که این کار بکند که چادر ملو میخواهد عملیات اکتشاف رویش انجام بدهد آی مسئولین بافق از حق مردم بافق دفاع کنید که آن دنیا باید جواب مردم را بدهید

اخوان بهابادی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 9 شهریور 1395 - 11:34 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با چادرملوی غصبی بهاباد اردکان را آباد کردند. کیا مقصرند

حسن پور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 9 شهریور 1395 - 12:48 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کسی نیست این نوریان رو دهنشو ببنده که اینقدر تو معادن بافق دخالت بیجا نکنه؟؟چادرملوی غصبی سنگش تموم شد بدرک که تموم شددرشو ببندین برین پی کارتون تا روزی که در دادگاهی عادل بمحاکمه کشیده بشین..معدن مگه کارخونس که بخای از جای دیگه براش مواد بیاری؟؟؟

ولی الله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 11 شهریور 1395 - 4:36 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شتر در خواب بیند پنبه دانه

You cannot copy content of this page