معاون سازمان محیط زیست کشور در بازدید از شرکت:اقدامات شما در بخش محیط زیست می تواند برای دنیا الگو باشد

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی؛ دکتر متصدی قائم مقام سازمان حفاظت از محیط زیست ومعاون محیط انسانی و دکتر جلالوندی مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور بهمراه مهندس سادات موسوی مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست استان یزد و تنی چند از مسئولان محلی از شرکت سنگ آهن مرکزی و اقدامات این شرکت در جهت حفظ و تقویت محیط زیست منطقه بازدید کردند.

در این بازدید که از قسمت های مختلفی مانند آگلومراسیون، محوطه استخراج معدن چغارت ، پارک وحشی بافقی (بیشه در) ، پارک تفریحی آهنشر و ….. تشکیل شده بود ، ایستگاه سنجش و اندازه گیری آلاینده های هوا که توسط شرکت به مبلغ 400 میلیون تومان خریداری و در ورودی کارخانه آگلومراسیون نصب شده است، با حضور فرماندار بافق به بهره برداری رسید.

غلامرضا پور سرپرست محیط زیست شرکت ، دراین باره به خبرنگار ما گفت: این دستگاه در راستای بند پنج سیاست های کلی محیط زیست ابلاغیه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در جهت پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا و الزام به رعایت استانداردها و شاخص های زیست محیطی در قوانین و مقررات, برنامه های توسعه و آمایش سرزمین خریداری شده که ده ردیف آنالایزر هوا همراه با سیستم های هوا شناسی در قالب یک ایستگاه سنجش دارای قابلیت انتقال به نقاط مختلف شرکت از امکانات این دستگاه است.

در این بازدید دکترمتصدی پس از استماع گزارش اقدامات محیط زیست و فضای سبز شرکت از کارشناسان مسئول این بخش ها، ضمن تشکر از اقدامات انجام گرفته اظهار داشت : تا کنون ارتباط بین صنعت و محیط زیست را تا این حد که در مجموعه شما اتفاق  افتاده در هیچ جای کشور ندیده ام.

وی  افزود:  در سیاست  اصلی سازمان محیط زیست رسیدن به نقطه تعادل محیط زیست و صنعت ، یعنی نقطه پایدار ، هدفگذاری شده که همان نقطه ای است که صنعت ، کمترین میزان اثرات سوء و نامطلوب را بر محیط زیست داشته باشد.

دکترمتصدی با تشریح انواع تعامل محیط زیست و صنعت در دنیا به اقدامات محیط زیستی شرکت سنگ آهن مرکزی به عنوان اقدامی کاملا نو و پیشرو اشاره کرد و افزود: چند ترم (شیوه) در دنیا مطرح است. اولین ترم بر مشارکت جوامع محلی بر محیط زیست کار می کند. بدین گونه که جوامع محلی هم برای حفاظت و هم برای بهبود وضعیت محیط زیست از صنعت کمک می گیرند. این همان معنی مشارکت است و به گسترش زیر ساخت های زیست محیطی و شهری نظیر جاده و فاضلاب، کاری ندارد. ترم جدیدتری که هم اکنون در مجامع بین المللی مورد بررسی اقدام است  بحث اقتصاد دوار  است. مبنای این شیوه بر گردش اقتصاد و بازگشت سرمایه بنیان نهاده شده،   بدین مفهوم که محیط زیست به عنوان یک هزینه برای صنعت، در نظر گرفته نمی شود بلکه به عنوان سرمایه گذاری دیده می شود. بعنوان مثال صنعت، هزینه می کند و تصفیه خانه یا فاضلاب شهری می سازد . در مقابل این هزینه، برداشت آب برای مصارف صنعت ، و بطور کلی استحصال مواد موردنیاز صنایع از آب، خود درآمدزایی محسوب می شود در اینصورت هزینه ای که انجام شده بر می گردد و اقتصاد به صورت دوار می چرخد . بحث ضایعات معدنی و پسماندها، هم اکنون برای صنایع، محلی برای سرمایه گذاری شده است.

دکتر متصدی افزود : چندی پیش در کشور کره گزارشاتی از شرکت اوسان کره ،هیونداو کیا مشاهده کردم که مربوط به بحث اقتصاد دوار بود. د رهیچ جا ، بحث های مربوط به خدمات اشاره ای نشده است.  در صورتیکه اقدامات شما در این بخش، در زمینه اقتصاد شهری، خدمات و بحث درآمدزایی شهری می تواند به صورت یک الگو به دنیا معرفی شود. می توانیم با کمک سازمان یونیدو UNIDO  اقدامات شما را حمایت و به دنیا معرفی کنیم چرا که این نوع برنامه ریزی برای خدمات رسانی و اقتصاد شهری، نه در بحث اقتصاد دوار دیده شده نه در استراتژی اروپا.

معاون سازمان حفاظت از محیط زیست کشور افزود: انتظار همه از شهر بافق، یک شهر خشک کویری است اما با تلاش سنگ آهن مرکزی، می بینیم که برخی نقاط این شهر، به زیبایی مناطق شمالی کشور است.

وی در پایان به گواهینامه صنعت سبز اشاره کرد و اظهار داشت : تا کنون این گواهینامه داخلی بوده اما اکنون برخی از معتبر ترین مراکز محیط زیست جهانی نیز این گواهینامه را امضا می کنند که هدف این است که این گواهینامه عنوان یک گواهینامه بین المللی در آید. متاسفانه در بسیاری از سازمانهای ما هزینه های زیست محیطی جمع بندی نمی شود که اگر این هزینه ها جمع بندی شود ، در کنار هزینه های دیگر سازمان ، آنوقت می توان توضیح داد که چرا یک سازمانی از لیست صنایع آلاینده جدا شده است. ما باید در زمینه محیط زیست به بهبود مستمر بیاندیشیم و هر سال بهتر از سال گذشته در این زمینه کار کنیم.

photo_2016-09-10_09-34-19

photo_2016-09-10_09-34-25

photo_2016-09-10_09-34-28

photo_2016-09-10_09-34-30

photo_2016-09-10_09-34-33

photo_2016-09-10_09-34-35

photo_2016-09-10_09-34-37


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
عبدالرضا خلیلی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۵:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای مهندس غلامرضا پور خدا قوت انشاالله موفق و مؤید باشین

sajad این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۸:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عرض سلام خدمت تمامی کسانی که برای مقوله محیط زیست اهمیت ویژه ای قائل هستند.
در اینجا جا دارد از زحمات جناب آقای موسوی رئیس محترم محیط زیست شهرستان بافق تشکر نمایم که الحق و والانصاف در این چند سال که متصدی این امر هستند به نحو شایسته انجام وظیفه و محیط زیست را در شهرستان بافق متحول نموده اند.
همیار محیط زیست(خانه داوطلبان محیط زیست شهرستان بافق)