خاطرات منتشر نشده آیت‌الله ناصری از توزیع اعلامیه‌ در روز عرفه

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵
آیت‌الله محمدرضا ناصری در آیین افتتاحیه حوزه‌های علمیه خواهران یزد با اشاره به جایگاه روز عرفه اظهار داشت:  امروز روز عرفه و روز دعاست و باید به این روز توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی به ذکر خاطره‌ای از یکی از روزهای عرفه در مکه پرداخت و گفت: در سال 49 که رژیم طاغوت می‌خواست جشنهای 2500 ساله شاهنشاهی را راه‌اندازی کند و زیاده‌روی‌های زیادی در این زمینه انجام داده بودند.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) از هر سوژه‌ای برای تحقق و پیروزی انقلاب استفاده می‌کردند، گفت: این جشن‌های 2500 ساله که واقعا اصراف زیادی برای آن شده بود، سوژه‌ای شد که ایشان اعلامیه‌ای صادر کنند.

آیت الله ناصری با اشاره به اینکه این اعلامیه در ایامی بود که نزدیک به عرفه بود، گفت: قرار بود که این اعلامیه‌ها به مکه ارسال شود و در مراسم‌ها بین ایرانیان و مسلمانان توزیع شود.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه عربستان و ایران در آن زمان به صورت کامل با هم اتحاد داشتند و در بین تمام کاروانان ایرانی جاسوس داشتند، گفت: ماموران ساواک در بین کاروانها به عنوان جاسوس می‌رفتند و با ماموران عربستانی همکاری می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه این موارد سبب شد که کار توزیع اعلامیه در مکه سخت شود، تصریح کرد: مقدم و منوچهری رئیس و معاون ساواک هم آن سال به عربستان آمده بودند و لباسهایی همانند شیوخ عرب پوشیده بودند.

امام جمعه یزد به هر صورتی که بود ما 40 هزار اعلامیه را در نجف چاپ کردیم که 20 هزار آن عربی و 20 هزار فارسی بود، گفت: برای اینکه بتوانیم اعلامیه ها را به مکه منتقل کنیم، باید آنها را جاساز می کردیم.

آیت الله ناصری ادامه داد: یک منبعهای آبی در آن زمان در نجف بود که دو جداره بود و در بین این دو جداره خاک اره قرار داشت و به همین دلیل هم آب در این منبعها سرد باقی می‌ماند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: خدا رحمت کند سید منیر شیرازی پسر مرحوم شیرازی از بزرگان و علمای شیراز بود پیشنهاد داد که این منبعها را باز کنیم و به جای خاک اره، اعلامیه‌ها را جاساز کنیم و ما هم این کار را انجام دادیم.

وی تاکید کرد: برای اینکه مشخص نشود که این منبعها دستکاری شده‌اند، پس از لحیم کاری، رنگ سیاهی روی آن زدیم و نوشتیم که وقف کاروانهای حج است.

امام جمعه یزد ادامه داد: به هر صورتی که بود این منبعها را به مکه بردیم و مسئله مهم این بود که چطوری این 40 هزار اعلامیه را بین زائران پخش کنیم و به فکر راهکارهای توزیع آن بودیم.

آیت الله ناصری گفت: خانه‌ای که در آن سکونت داشتیم یک زیرزمین داشت و ما منبعهایی که به اطراف رفته بودند را به این خانه می‌آوردیم و اعلامیه‌ها را خارج کرده و در گونی قرار می‌دادیم و منبعها را به بیرون می‌بردیم و رها می‌کردیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: ماموران سعودی تعجب کرده بودند که چرا عده آب که می‌خورند منبع آب را در خیابان می‌اندازند و می‌روند و دیگر از آن استفاده نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اعلامیه‌های قرار گرفته در گونی با استفاده از تاریکی شب به صحرای عرفات منتقل شد، تصریح کرد: در روز عرفه ما باید این اعلامیه‌هایی که فارسی و عربی آن هم با یکدیگر مخلوط شده بود را توزیع می‌کردیم و در اختیار مردم مردم قرار می‌دادیم.

امام جمعه یزد عنوان کرد: در حین اینکه به فکر مشکلات بودیم، به خدا گفتم که خدای این هم دعای عرفه ماست و خودت به ما کمک کن که بتوانیم این کار را انجام دهیم، و بالاخره هنگام شب زمانی که مردم برای جمع کردن سنگ رفته بودند و با اتوبوسهای روبازشان رد می‌شدند، دسته دسته این اعلامیه‌ها را در اتوبوسهای آنها می‌انداختیم و بعد هم در تاریکی فرار می‌کردیم.

آیت الله ناصری افزود: از شب تا صبح که مردم تردد می‌کردند ما کارمان همین بود و صبح هم که صبح عید قربان بود ما به همراه مردم می‌رفتیم و به هر صورتی بود با توجه به اهمیت توزیع اعلامیه‌ها، به این کار مشغول بودیم، یکی دیگر از کارهایی که می‌کردیم این بود که در هنگام شب ساکهایی تهیه کرده بودیم که در مراسم‌های عزاداری زمانی که چراغها را خاموش می‌کردند، در ساک را باز کرده و می‌رفتیم و وقتی چراغها روشن می‌شد، زائران ساک را می‌دیدند و زمینه توزیع اعلامیه‌ها فراهم می‌شد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ادامه داد: در مکه هم به دنبال این بودیم که اعمالمان را انجام دهیم اما وظیفه ما این بود که اعلامیه‌ها رو توزیع کنیم و به طبقه دوم می‌رفتیم و اعلامیه‌ها را بر سر حاجیان می‌ریختیم و قبل از اینکه شرطه‌ها بیایند فرار می‌کردیم و نتوانستیم اعمالمان را هم انجام دهیم.

وی گفت: تا روز منا که حاجیان می‌خواستند بروند هم گفتیم که این اعلامیه‌ها را توزیع کنیم و چند نفر دیگر هم با ما همکاری کردند ولی ساواکیها متوجه شدند و در روز آخر ما را دستگیر کردند.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: اعمال منا و عرفه و مکه و رمی جمرات ما به این صورت گذشته و اعلامیه‌ها را به گونه‌ای توزیع کردیم که یکی از ساواکیها به من گفت که پاشنه پای من از بس به دنبال عاملان توزیع این اعلامیه‌ها گشته بودم زخم شده بود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۷
برچسب ها: