آمریکا بخشی از تحریم‌های ایران را معلق کرد

دسته: اخبار ایران
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱ شهریور ۱۳۹۱
وزارت دارایی آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت این وزارتخانه، بخشی از تحریم‌های مصوب علیه ایران را به حالت تعلیق درآورد. این تعلیق به درخواست چهارده نماینده کنگره و سازمان‌های ایرانیان در آمریکا صورت گرفته است.
کد خبر: ۲۶۶۹۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۱ – ۰۹:۵۰

تحریم یک کشور به عنوان یکی از غیر انسانی‌ترین سیاستی است که مجموعه‌ای از کشور‌ها می‌توانند با اجماع بر موضع حتی باطل خود، علیه هر کشوری اعمال کنند و همه موازین بشر دوستانه را زیر پا بگذارند. در واقع هیچ گاه تحریم با مسائل بشردوستانه یکجا گرد هم نمی‌آید.

به گزارش «تابناک»، آمریکایی‌ها که علیه ایران تحریم‌های متعددی را اعمال کرده‌اند و در ارتباط با ایران به موازین مخالف بشر دوستی متوسل شده‌اند، در بیانه‌ای اعلام کرده‌اند، بخشی از تحریم‌های مالی علیه ایران را به مدت ۴۵ روز معلق می‌کنند تا انجمن‌های خیریه و نهادهای غیر دولتی در آمریکا، بتوانند کمک‌های مالی خود را به زلزله زدگان آذربایجان شرقی برسانند.

بنابراین، هر سازمان خیریه‌ای که دارای مجوز فعالیت باشد، می‌تواند تا حداکثر‌سیصد هزار دلار برای کمک و بازسازی به مناطق زلزله زده بفرستد.

نهادهای خیریه ای که می‌خواهند بیش از سیصد هزار دلار به ایران انتقال دهند، باید مجوز جداگانه دریافت کنند.

تا پیش از تصمیم اخیر وزارت دارایی آمریکا برای تعلیق تحریم‌ها، نهادهای خیریه و انجمن‌های غیر دولتی فقط می‌توانستند دارو و مواد غذایی برای زلزله زدگان ایران بفرستند.

وزارت دارایی تأکید کرده است که این استثنا تنها برای انتقال کمک به زلزله‌زدگان است و هرگونه ارتباط مالی با نهادهای أیگر همچنان ممنوع خواهد بود.

شورای ملی ایرانیان آمریکا و ۹ نهاد ایرانی ـ آمریکایی دیگر ساعاتی پس از وقوع زلزله از دولت ایالات متحده خواسته بودند با صدور چنین معافیتی اجازه دهد، بانک‌های آمریکایی کمک‌های مالی آنها را به زلزله زدگان برسانند.

گویا، در شرایط طبیعی که همین مردم به واسطه تحریم‌های ظالمانه دولتی مانند آمریکا هر روز زیان بیشتری می‌بینند، چنین رویکردی از سوی آمریکایی‌ها بیشتر به ژست سیاسی شبیه است که دیگر تکراری شده است. کشوری که از روی میز بودن همه گزینه‌ها از جمله حمله نظامی به ایران و بمباران کشور و مردم به صورت هر روزه سخن می‌گوید، بعید است که با این گونه ژست‌ها، بتواند چهره عمومی خود را اصلاح کند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰
برچسب ها: