چه نیکوست بزرگداشت بزرگان

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
پنج شنبه - ۱۵ مهر ۱۳۹۵

download
اولین جمعه ماه محرم مصادف با سالروز ارتحال آیت الله میرغنی زاده امام جمعه فقید شهرستان بافق و نماینده امام راحل
چه نیکوست که اولین جمعه ماه محرم بنام اخوان مکرم میرغنی زاده ها که از سلاله پاک سادات و افتخارات بافق می باشند و بافق در دوران معاصر بانام این بزرگواران شناخته میشود نامگذاری گردد.
حاج سید محمّد میرغنی زاده فرزند سید علی مجتهد از نوادگان امامزاده سید گلسرخ یزد و از علما و فرزانگان بارگاه دوست دردوره معاصر به سال۱۳۰۱خورشیدی در بافق به‌دنیا آمد. وی تحصیلات علوم دینی را با فراگیری مقدمات ادبیات عرب، جامی، مغنی وسیوطی درسن ده سالگی نزد پدرآغاز نمود ودر۱۵ سالگی عازم حوزه علمیه قم گردید. دوره سطح رامشتمل برمکاسب نزد آیت العظمی مرعشی نجفی، کفایه آخوند را نزد آیت الله مجاهدی، رسائل را نزد آیت الله فکور و منظومه ملاهادی رانزد آیت الله صدر، قوانین را نزد شیخ خراسانی نامی، شرح لمعه را نزد حاج آقا روحی، معالم الاصول را ازآیت الله جعفرسبحانی، حاشیه ملاعبدالله را نزد شیخ حسین شب زنده‌داردرطول بیست‌سال فراگرفت ودرکنارتحصیل به تدریس ووعظ‌‌وخطابه نیزاشتغال داشت.
وی در ماه های مبارک رمضان ومحرم الحرام در اسماعیل آباد فاتح در حومه تهران به اقامه جماعت و منبر می پرداخت و مرجع دینی مردم آن منطقه بشمار می آمد. وی دوره خارج فقه و اصول را با فراگیری صلا‏‏‎ه و طهارت از آیت الله العظمی بروجردی، بیع مکاسب از آیت الله العظمی عباسعلی شاهرودی وعروه الوثقی از آیت الله مرتضی حائری و اصول را از آیت الله سید محمّد محقق داماد و نیز حضرت امام خمینی(ره) تکمیل نمود واز حضرت امام(ره) اجازه اجتهاد را به سال۱۳۴۳خ دریافت نمود. وی که دارای حافظه و قدرت تحلیل بسیار والایی بود، بیشتر ابیات الفیه ابن مالک را از حفظ داشت واز شاگردان مبرز آیت الله العظمی شاهرودی بشمارمی آمد. او حدود سالهای۱۳۴۸ خ به بافق بازگشت و سه سال اقامت گزید که دوباره به‌علت بیماری به قم عزیمت نمود و به تدریس وتبلیغ اشتغال داشت ودرهمین احوال سید محمّد خاتمی ریاست محترم جمهوری سابق مقدمات علوم دینی را نزد ایشان آموخت. (وی در سفر سال۱۳۷۶خ به بافق از ایشان به عنوان استاد خود تقدیر نمود و بعد از فوت ایشان پیام تسلیت ویژه ارسال نمود). او در سال۱۳۵۹خ دوباره به بافق مراجعت و مدت دوازده سال به عنوان امام جمعه و نماینده امام خمینی(ره) انجام وظیفه نمود و بعدا به‌علت بیماری تا زمان ارتحال به سال۱۳۸۰خ(فروردین ماه) درگوشه عزلت با گمنامی به ساماندهی حوزه علمیه بافق و عبادت خداوند بزرگ و سیروسلوک مشغول بود.

وی با اخلاقی ملهم از رسول الله دارای صفای باطن و خلوص نیتی مثال زدنی بود به‌طوری که هرکس با اوّلین برخورد جذب وقار، آراستگی، گیرایی ونورانیت وی می‌شد. نگارنده در۳/۸/۷۳ خ برای دست بوسی و کسب روحیه به حضورشان رسیدم و از ایشان خواستم تا به یادگارکلماتی از زندگی پربارشان برایم نگارش نمایند که ایشان با بزرگواری و سعه صدر پذیرفت . وی عالمی شب زنده داربود که نماز شبش ترک نمی‌شد و تفسیر قرآنش دلنشین وعالی بود، آنچنان دوست داشتنی ودرقلوب مردم بافق عزیز بود که به دنبال درگذشتش در ۱۰/۱/۸۱خ مصادف با اولین جمعه ماه محرم تمامی شهرستان غرق درعزا و ماتم شد. آیت الله ایمانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شیراز و نماینده مردم شیراز در مجلس خبرگان داماداوست. وی جنب امامزاده عبدالله بافق به‌خاک سپرده شد.
مرحوم شیخ مرتضی عظیمی متخلص به ساعی از شعرای شهرضای اصفهان مرثیه‌ای در رثای وی سرود که چنین است:
یار ما از مهر مولا جام دل سرشار داشــت
روح عالی‌خوی نیکو خصلت ابرار داشت
محضرش بس با نشاط ومنظرش روح‌آفرین
همتی والا، ضمیری پاک چون اخیار داشت
شد خزان آن گل زبستان فقاهت ای دریـغ
بلبل دانش زهجرش نغمه های زار داشت
بر غنی زادان امیر وبر فقیران چون پــــناه
آنکه جا درهردلی‌از خویش‌وهم‌اغیارداشت
سوخت در راه هدایت همچو شمع بزم‌عشق
گشت فانی تابقاء را بهرخود هموار داشت
سیره اش تقوا، مرامش زهد، راهش بنـدگی
منبری از نور و نطقی دلنشین پربار داشت
از سماءمعرفت گر شمس رویش شدخموش
کی رودازدل نگارش آنکه دل بیدار داشت
در بهاران شد خزان گلزار عمر آن عـــزیز
شبنم از فــقدان آن گل گریه بسیار داشت
گشت شمع جان او ایام عاشورا خـــموش
چون به پابوس امامش وعده دیدار داشت
“ساعیا“ هرگز نمیرد هرکه‌چون او زیست‌کرد
آنکه از عــطر ولایت سیر برخوردار شد.
حضرت آیت الله حاج سید محمد میرغنی زاده برادر بزرگ به عنوان نماینده تام الاختیار امام راحل در بافق امامت جمعه و جماعت را در بافق برعهده داشتند ایشان چون کوهی استوار پشتوانه قوی رزمندگان بافقی در جبهه های هشت سال دفاع مقدس بودند که با حضورمکرر ایشان در خط مقدم قوه قلب رزمندگان بودند و خدمات شایان فرهنگی و مذهبی در دوران حیات به این دیار داشتند که گوشه ای از فعالیت هایشان به شرح ذیل می باشد.
ساخت دوباره مسجد امام حسین(ع) بافق.
ساخت دوباره مسجد حاج حسین بافق.
ساخت و بهسازی قسمت زمستانه ومدرسه مسجد جامع بافق به سبک جدید.
ساخت مدرسه علمیه امام صادق (ع)ویژه برادران.
ساخت مدرسه علمیه الزهرا(س) ویژه خواهران.
پیشنهاد، پیگیری و مساعدت درمطلا نمودن ضریح امامزاده عبدالله(ع)بافق.
پیشنهاد، پیگیری ومساعدت دراحداث گلدسته وکاشی‌کاری صحن امامزاده عبدالله(ع)بافق.
پیشنهاد، پیگیری و مساعدت درآینه کاری حرم امامزاده عبدالله(ع)بافق.
پیشنهاد، پیگیری و مساعدت در برگزاری مراسم سنتی تاسوعا و عاشورا واحیاء دوباره آن بعد از انقلاب اسلامی در بافق.
کمک به خانواده های فقیروماندگان درراه به سنت حسنه امیرالمومنین (ع).

 

download-2

برادر دوم مرحوم حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید جعفر میرغنی زاده پدر مکرم طلبه شهید آسید رو ح الله امام جمعه روستای باقرآباد بافق که عمری با خلوص نیت و صفای دل به ارشاد مردم بافق پرداخت و هیچ گاه اسمی از فرزند شهیدش به میان نیاورد و چون کوهی در غم شهادت فرزندش استوار بود.ایشان امامت جماعت مسجد امام حسین بافق را برعهده داشت که جناب مستطاب دکتر سید محمد میرغنی زاده مدیر کل سابق بیمه استان یزد و فوق تخصص جراحی و آسید علی میرغنی زاده استاد معظم دانشگاه از فرزندان برومند ایشان در سنگر خدمت به کشور کوشا هستند.

download-1

 

اخوی سوم خاندان مکرم میرغنی زاده ها مرحوم حاج سید جواد میرغنی زاده بودند که نقش مهمی در هدایت مردم بافق در دوران انقلاب و راهپیماییهای مردمی داشتند و بعنوان استاد حوزه و دانشگاه و نماینده امام امامت جمعه و جماعت بافق را در بافق عهده دار بودند .ایشان در درجه سرتیپ تمام به عنوان مسول عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی بافق ایفای نقش نمودند و امامت جماعت مسجد امام حسین را بعد از برادر بزرگوارشان حاج سید جعفر اقامه نمودند.فصاحت و بلاغت در سخن همراه با درجه بالای علمی و حوزوی ومناعت طبع و مردمداری از ویژگیهای این بزرگ مرد بود.
استاد فرزانه مرحوم حجه الاسلام والمسلمین حاج سید جواد میرغنی زاده بافقی فرزند سید علی مجتهد از علمای معاصر به سال۱۳۱۰ خورشیدی در بافق به‌دنیا آمد. وی مقدمات، سیوطی وجامی را نزد پدر فرا گرفت و وارد حوزه علمیه یزد گردید. حاشیه را نزد آیت الله کازرونی و مغنی را نزد آیت الله سید محمّد مدرسی آموخته و در ۱۶ سالگی به قم رفت. درحوزه علمیه قم معالم را از آیت الله معتمدی، لمعتین را از آیت الله العظمی نوری همدانی، وآیت الله العظمی ستوده، معانی بیان را از آیت الله آشیخ احمد ترک، قوانین را از امام موسی صدر، منظومه ملا هادی را از آیت الله شهید مفتح وآیت الله جعفر سبحانی، رسائل را از آیت الله مشکینی وآیت الله موسوی اردبیلی، خیارات مکاسب در فقه را از آیت الله العظمی منتظری، کفایه اوّل را از آیت الله مجاهدی، کفایه دوم را نزدآیت الله سلطانی، کتاب الارث لمعتین را نزد آیت الله العظمی مکارم شیرازی، دروس خارج فقه واصول را از آیت الله العظمی بروجردی وآیت الله العظمی عباسعلی شاهرودی وآیت الله العظمی مرعشی نجفی فرا گرفت. مدتی نیزاز محضر برادرش آیت الله حاج سید محمّد استفاده علمی نمود. او در ادامه تلاش برای فراگیری علوم اسلامی، مدتی در حوزه علمیه سید در نجف نزد آیت الله العظمی خویی و آیت الله العظمی سید محسن حکیم و۶ ماه نزد آیت الله شیخ هاشم قزوینی در مدرسه علمیه باقریه مشهد ونیز حوزه علمیه اصفهان تلمذ نمود. او دارای اجازه اجتهاد از آیت الله العظمی مکارم شیرازی است و سالهاست به ذکر مناقب ومراثی اهلبیت عصمت وطهارت اشتغال دارد واز مشاهیر علما و وعاظ بافق بشمار می رود.

 مسؤولیت و فعالیت ها:

 نماینده امام وامام جمعه بافق۸ ـ ۱۳۵۷خ.

 نماینده آیت الله صدوقی در کمیته انقلاب اسلامی ۱۳۵۷خ.

 ریاست سازمان عقیدتی وسیاسی نیروی انتظامی بافق ۸۱ ـ ۱۳۵۹خ.

 تدریس در دانشگاه‌های پیام نور وآزاد اسلامی بافق.

 تدریس در حوزه علمیه برادران وخواهران بافق
خطیب توانا آقا صالح میرغنی زاده از یادگاران آنمرحوم اینک به عنوان سکاندار خاندان میرغنی زاده ها وظیفه هدایت و ارشاد و وعظ را در بافق ادامه می دهند.
برای شادی روح این سه برادر مکرم میرغنی زاده ها و شهید عزیز این خاندان صلوات.

محمود قانعی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
مسجدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خداوند روح هر سه راقرین رحمت خودش قرار دهد

حسینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۸:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خوب بود که می نوشتید مطالبتان را از عینا و واو به واو از کتاب مفاخر بافق جناب میرسلیمانی نوشته اید؟؟؟؟؟؟رعایت امانت در ذکر مطلب از حقوق اصلی نویسندگی است…..

محمود قانعی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۲:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب حسینی عزیز درست میفرمائید ضمنا قبل از نوشتن و کپی برداری از استاد معظم جناب آقای میرسلیمانی عزیز کسب اجازه نموده بودم جهت استحضار حضرتعالی