جاده بافق و انتظاری 9 ساله!

دسته: عمومی
۲ دیدگاه
پنج شنبه - ۶ آبان ۱۳۹۵

آمار منتهی به 4آبان 1395 اذعان به این واقعیت تلخ دارد که طی این مدت در 49 مورد تصادف و واژگونی خودروها، 122 مصدوم و 5 کشته بر جای مانده است حال آن که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل؛ تعداد تصادفات و واژگونی‌ها، مصدومان حادثه و فوتی‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده که نشان می‌دهد اساسا این جاده بی جهت تحت عناوینی چون:«جاده مرگ» و نیز«جاده یادبودها» نامیده نمی‌شود. سعید ملک‌زاده رئیس اورژانس 115 بافق در پاسخ به چند سوال روزنامه آفتاب یزد تایید کرد که طی 19 ماه گذشته از مجموع 118 تصادف و واژگونی، 248 مصدوم ـ بدون تفکیک نوع مصدومیت و آثار برجای مانده از تصادفات و واژگونی‌ها ـ و 8 کشته برجای مانده است که 5 مورد فوتی 19 ماه گذشته مربوط به سال 95 می‌باشد و این یعنی دست روی دست گذاشتن و توپ را به خانه این و آن انداختن دردی از ماشین‌های عبوری دوا نکرده خطراتی که مردم را هر لحظه تهدید می‌کند به این سادگی‌ها از بین نرفته و از میزان خسارات این جاده نخواهد کاست!. نکات مهمی‌در توضیحات ملک زاده نهفته بود از جمله این که این آمار تنها به حوزه استحفاظی اورژانس بافق مربوط می‌شود و بقیه جاده تا یزد اگر تصادف منجر به مصدومیت و فوت داشته باشد قطعا باید به این آمار اضافه شود اما آن چه وی بر آن تاکید دارد این است که اغلب قریب به اتفاق رویدادهای تلخ جاده مرگ یا همان جاده بافق ـ یزد مربوط به 42 کیلومتر باقیمانده ای است که همچنان یک بانده است و تردد در آن خالی از خطراتی نظیر برخورد شدید با کامیون‌ها و نیز واژگونی نمی‌تواند باشد. سعید ملک زاده در پایان بر این نکته دست می‌گذارد که چنانچه طبق قول و وعده ای که داده شده بود پایگاه هلال احمر در این جاده مستقر می‌شد قطعا مصدومان در وضعیت بهتری یا به صورت سراپایی مداوا می‌شدند و یا این‌که با ایمنی و مراقبت‌های مطمئن تری به یکی از بیمارستان‌های یزد و یا بافق انتقال پیدا می‌کردند.
**قصه پرغصه ای که 9 ساله شد!
آفتاب یزد بنابر رسالت رسانه ای و نیز تعهدی که به پیگیری امور مرتبط به مردم دارد، طی شش‌ماهه گذشته به صورت مداوم ریزترین مسائل این جاده را طی نشست‌هایی با مسئولان استانی و شهرستانی از امام جمعه شهرستان بافق و فرماندار گرفته تا معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد پیگیری و منعکس کرده است. ویژه نامه ای در خرداد با یک پرونده ویژه 12 صفحه ای و تحت عنوان:«جاده بافق، جاده یادبودها!» و نیز ویژه‌نامه‌ای هشت صفحه ای با عنوان:«جاده یزد ـ بافق جاده ای بی سرانجام!» در مهرماه سال جاری موید این حقیقت است که این روزنامه بدون توجه به مسائل سیاسی و تنها با بهره گیری از نظرات فنی و نیز با گفتگوی رو در رو با مسئولان، تمام توان خود را به کارگرفته تا اهمیت این جاده و خطراتی که جان مسافران آن را تهدید می‌کند را به گوش مسئولان مربوطه برساند.
این روزها با مرگ جوانی دیگر که در تصادفی بین یک دستگاه زانیتا و یک دستگاه کامیون بنز صورت پذیرفته است، ابعاد گسترده تری از نا‌به‌سامانی‌های این جاده پیش روی همگان قرار داده شده است. از گلایه‌های به جا و دلسوزانه حجت الاسلام سلیمانی امام جمعه بافق تا گلایه‌مندی شدید مردم بافق در کنار اظهار تاسف شدید سید حسینی معاون هماهنگی امور استانداری یزد که اساسا این جاده را در شان مردمان خوب دارالشجاعه بافق نمی‌داند و معتقد است در موضوع جاده به مردمان خوب بافق ظلم شده است! حکایت از این حقیقت دارد که 9 سال به طول انجامیدن سر و سامان گیری این جاده از آن دست مقوله‌هایی است که عزمی‌جدی، استانی و حتی ملی را می‌طلبد تا یک بار برای همیشه این مسئله ختم به خیر شود.
**جاده یزد ـ بافق؛ از ابتدا تا به امروز…
این جاده از جمله طرح‌های مطالعاتی سفرهای استانی رئیس جمهوری سابق در سال 87-84 است که همزمان با سفر بابرکت مقام معظم رهبری و با توجه به اهمیت بیش از پیش آن، این طرح مطالعاتی تبدیل به طرح‌های اجرایی شده، با کمک 8-7 میلیاردی از محل مبالغ اهدایی رهبر فرزانه انقلاب برای رفع محرومیت‌ها و آبادانی مناطق کمتر توسعه یافته، شروع می‌شود. این جاده به طول 110 کیلومتر در سه فاز تعریف می‌شود که فاز نخست آن به طول 34 کیلومتر در دو باند، به پیمانکاری شرکت جهاد نصر انجام و به بهره برداری نیز می‌رسد. فاز دوم یا قطعه دوم به طول چهل کیلومتر، به پیمانکاری شرکت پارس گرما انجام و آن نیز به بهره برداری می‌رسد و اما تمامی‌این 42 کیلومتر باقیمانده‌ای که اینک دردسرهای عجیب و غریبی به همراه داشته است با وجود گذشت چندین سال از آغاز پروژه همچنان در بلاتکیفی محض به سر می‌برد.
با مروری بر حوادث چند سال اخیر ناخودآگاه نگاه‌ها به باقیمانده این طرح متمرکز خواهد شد زیرا حوادث قسمت دوبانده شده، بیشتر واژگونی بر اثر سرعت زیاد است که معمولا به فوت منجر نمی‌شود اما حوادث 42 کیلومتر دو بانده نشده، بیشتر به صورت تصادف، انحراف به چپ و برخوردهای مستقیم با خودروهای عبوری از مقابل است که صدمات جبران ناپذیری برجای خواهد نهاد. طی بررسی‌های به عمل آمده اگرچه طی 19ماه گذشته این جاده 110 کیلومتری 8 تصادف منجر به فوت و 110 تصادف منجر به مصدومیت را به خود اختصاص داده است اما باید توجه داشت از میزان صدمات وارده هیچ اطلاع دقیقی در دست نیست بدین معنا که به درستی نمی‌دانیم چند مصدوم در اثر شدت جراحات وارده فوت کرده اند زیرا 8 فوتی اعلام شده توسط رئیس اورژانس بافق مربوط به آمار ثبت شده سر صحنه تصادف است و نیز آمار دقیقی از معلولیت‌های ناشی از تصادف ثبت شده در این جاده هم در دست نیست تا بررسی شود که حوادث تلخ این جاده چه تعداد تبعات تلخ را برجای نهاده.این روزها، بحث جاده یزد ـ بافق به اوج خود رسیده است.
همواره بر این عقیده بوده ایم که اساسا درهم آمیختن مباحت عمرانی و فنی با جناح بندی‌های پیچ در پیچ سیاسی می‌تواند اصل موضوع را تنها به حاشیه‌هایی پیدا و ناپیدا دچار نماید اما در تمامی‌بررسی‌های به عمل آمده، بر یک نکته تاکید داشته ایم که توقف مباحث عمرانی خاصه در جاهایی که مستقیما با جان و سلامتی شهروندان نظام جمهوری اسلامی‌ایران در ارتباط می‌باشد، تنها به این دلیل که بودجه نداریم و یا این که کم کاری فلان پیمانکار و نیز عدم پیگیری برخی دستگاه‌ها مسبب اصلی است! نمی‌تواند قانع کننده و توجیه پذیر باشد. حال اگر به بهره برداری‌های به تاخیر انداخته شده ورود پیدا کنیم خواهیم دید که هر نوع کم کاری و نیز وجود هر نوع عدم هماهنگی در موضوعاتی همچون جاده از جمله مواردی است که نمی‌تواند چندان قابل قبول باشد. کم نیستند پروژه‌های بزرگی که سال‌های سال است اسیر بی برنامگی و کسری بودجه هستند اما 110 کیلومتر جاده آن هم تنها در حالی که فقط 42 کیلومتر از آن باقی مانده است از آن دست مقوله‌هایی است که با هیچ حساب و کتابی همخوانی نمی‌تواند داشته باشد.
اخیرا شنیده شده موضوع جاده بافق از اداره کل راه و شهرسازی استان گرفته شده و تمامی‌مسئولیت آن به معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد واسپاری شده که امید می‌رود با همراهی مدیریت کلان استان، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی‌و نیز تمامی‌دست اندرکاران بالاخره پس از 9 سال این جاده به طور کامل دوبانده شده و در اختیار مسافران این جاده قرار داده شود و اما ذکر یک نکته کاملا ضروری است و آن این که، جاده یزد -بافق تنها و تنها یک جاده مواصلاتی بین یک یا دوشهرستان با مرکز استان نیست بلکه به دلیل وجود تعداد زیادی از معادن استان در این منطقه این جاده از جمله جاده‌های معدنی استان یزد به شمار می‌رود که حتی با دوبانده شدن نیز باید مقرارت خاصی برای رفت و آمد و نیز ساعات خاصی برای جلوگیری از تردد کامیون‌ها و تریلرها در نظر گرفته شود که جز در این صورت اساسا دو بانده شدن جاده تنها بخش‌هایی از مشکلات این راه مهم و خاص را حل خواهد کرد و مشکلاتی دیگر که به واسطه تردد بیش از اندازه کامیون‌ها و تریلرها در آن صورت می‌پذیرد، همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

رضا بردستانی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۵:۴۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.آقای بردستانی دست شما درد نکند.
یک سوال چرادلسوزی های شما وداد مردم بافق رازدن دقیقا از زمان نمایندگی صباغیان شروع کردید.
قبل از ان یا شما نبودید یا روزنامه افتاب یزد
شما یک بار خواهان برکناری استاندارید
یک بار به بابایی ناسزا می گویید وخودرا سینه چاک صباغیان می دانید.
فقط خدا کند که مهره این وان نباشید نیامده باشید غنیمتی برگیرید یا ازاب گل الود ماهی بگیرید.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خداوند به شما و همه اهل قلم که اهمیت و حساسیت این موضوع را به مسئولین بادآوری میکنید طول عمر با عزت عنایت بفرماید