شپش منحصربه هيچ طبقه خاصي نيست وتمام اقشار را مبتلا ميكند

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۱ آبان ۱۳۹۵

آلودگی شپش ( پدیکلوزیس )

شپش منحصربه هيچ طبقه خاصين يست وتمام اقشار را مبتلا ميكند.

ابتلا به شپش يكي از بيماريهاي شايع در همه سنين به ويژه در سنين مدرسه مي باشد .شپش علاوه بر ناراحتيهايي كه در اثر گزش ايجاد مي كند ، ناقل بيماري تيفوس و تب راجعه نيز مي باشد . اگر فرزند شما مبتلا به شپش شد، بدانيد كه بدترين اتفاق عالم براي او رخ نداده است . مهم ترين نكته این است که نسبت به درمان و پیشگیری از بروز مجدد این بیماری هوشیار باشیم. آگاهي از علائم و نشانه هاي اين بيماري در مدارس ، گامي مثبت در جهت كنترل بيماري محسوب مي شود.

مشخصات شپش

حشره ای بدون بال، خونخوار و انگل خارجی بدن انسان است.تخم شپش رشک نام دارد . بیضی شکل ، سفید رنگ و به اندازه ته سنجاق می باشد.رشک به مو و لباسها می چسبد.

با توجه به محل زندگی شپش بر روی بدن انسان ، این حشرات به سه دسته تقسیم می شوند:

– شپش سر(pediculuscapitis)   ، شپش بدن(pediculuscorporis) ،   شپش عانه(Phthirus pubis)

 

شپش سر(pediculuscapitis)

شپش سر در لا به لای موهای سر زندگی می کند.این حشره بیشتر در موهای عقب سر و نیز قسمت پشت گوش مستقر می شود.در هنگام خونخواری، بزاق شپش سبب واکنش حساسیتی پوست شده و سبب خارش مداوم پشت سر می شود.اغلب اوقات وجود شپش سر بدون علامت بوده و ممکن است بطور تصادفی دیده شود.شپش ماده در طول عمر یکماهه خود ، روزانه 4 تا 6 تخم می گذارد.تخم شپش به ساقه مو(نزدیکترین قسمت به پوست سر، که دما و رطوبت بالاست) می چسبند.تخم شپش پس از 7 روز باز شده و بعد از سه بار پوست اندازی به شپش بالغ تبدیل می شوند.عفونت جدید شپش سر همیشه سبب خارش نمی شود.شپش سر ممکن است در هر سن و جنسی روی دهد.شپش سر عمدتا در قسمت پشت سر و پشت گوش تخم گذاری می کند.وجود غدد لنفاوی متورم و دردناک در نواحی پس سر و پشت گوش یکی از علائم مهم بیماری می باشد.ممکن است پوسته های سفید ریز مثل شوره با تخم شپش (رشک) اشتباه گرفته شوند .باید توجه داشت که تخم های شپش به سختی کنده می شوند چون به قسمت ساقه مو می چسبند، در حالیکه شوره سر به راحتی با برس برداشته می شود.والدین بایستی به دنبال رشک هایی که متصل به موها باشد بگردند.تشخیص دهنده نهایی شپش سر پزشک بوده و والدین و مربیان بهداشتی موارد مشکوک را ارجاع می دهند.شپش سر هر 4 ساعت یکبار از خون تغذیه می کند. پاهای شپش طوری طراحی شده اند که قادر به چنگ زدن مو هستند. با شانه زدن و شکستن هر پای حشره در اثر آن ، شپش خواهد مرد.

درمان

شپش سر خارج از بدن میزبان بیش از یک روز زنده نمی ماند.کلیه لباسهایی که اخیرا استفاده شده از قبیل حوله ، رختخواب و مانند آن باید در آب جوش به مدت 30 دقیقه گذاشته شود.فرش ها و موکت ها و روکش ماشین باید با جاروبرقی پاک شود(جهت پاک نمودن رشک ها)عروسک یا اسباب بازی که کودک با آن میخوابد باید به شیوه مذکور شستشو شود.اگر بعضی اجسام قابل شستشو نیستند باید به مدت دو هفته در کیسه پلاستیکی نگهداری شود.شانه سر ،برس،گل سر و سایر اشیاء همگی باید با آب داغ شستشو شوند.درمان باید با نظر پزشک انجام پذیرد و 8 تا 10 روز بعد از درمان ، دانش آموز مجددا باید معاینه شود.استفاده از حشره کش ها توصیه نمی شود.برای مقابله با شپش می بایست از شامپو پرمترین استفاده کرد.اگر چه با درمان نخست، شپش های سر و تخم های آن از بین می روند ، اما از آنجایی که امکان سر برون آوردن آنها تا 7 روز بعد از تخم ها وجود دارد ، لذا بهتر است به فاصله 7 تا 10 روز درمان مجدد انجام شود تا پیش از بلوغ، شپش های جدید از بین بروند. تمام موارد تماس احتمالی باید درمان شوند وگرنه احتمال ابتلای مجدد فرد وجود دارد.شامپو پرمترین عارضه جانبی ندارد ولی باید مطابق دستورالعمل استفاده شده و بیش از حد مصرف نشود.شپش سر تنها در صورت تماس مستقیم با شامپو از بین می رود بنابر این باید تمام موها بخوبی با شامپو مرطوب شود.در مورد درمان زنان باردار ، مادران شیرده و نوزادان ، کلیه مراحل درمان باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

چگونگی استفاده از شامپو پرمترین

ابتدا موها را با شامپوی معمولی شسته و کمی آب آن را با حوله جمع میکنیم تا حالت مرطوب داشته باشد و سپس با شامپو پرمترين 1% موها را آغشته می کنیم .لازم است شامپو كاملا” به پوست سر و ساقه مو ماليده و ماساژ داده شود. آن گاه پس از ده دقيقه شستهشود.دوبار مصرف پرمترين به فاصله 10-7 روزيك دوره درمان  محسوب مي شود.اگر پس از يك دوره درمان آلودگي برطرف نشد، بايد به فاصله 15 روز يك دوره درمان ديگر انجام شود . براي جداسازي رشك، آغشته كردن شانه دندانه ريز با سركه و شانه زدن مو ، مي تواند كمك كننده باشد.مهمترين اصل در مبارزه با شپش، رفع آلودگي ازهمه افراد خانواده است.با توجه به اينكه آلودگي با شپش يك بيماري واگيرداراست دانش آموز آلوده پس از شناسايي براي جلوگيري از انتقال به ساير دانش آموزان بايد در منزل تحت درمان ضد شپش قرار گيرد و پس از درمان به مدرسه باز گردد.درمان دانش آموز مبتلا بدون درمان همزمان خانواده اش چندان مؤثر نمي باشد.درمان فردي در شپش تأثير ندارد. اگر فرد مبتلا به شپش با بهترين روش ها نيز درمان گردد ولي نزديك يك فرد مبتلا به شپش بنشيند يك تا دو هفته بعد مجددا” آلوده مي گردد پس درمان بايد به صورت جمعي و همگاني باشد.

راههای پیشگیری :

  1. رعايت بهداشت فردي ( بخصوص استحمام مرتب )
  2. شانه كردن روزانه موي سر
  3. تميز كردن همه روزه برس و شانه
  4. شستشوي منظم لباسها ، روسري ، كلاه و …
  5. عدم استفاده از شانه ، برس، حوله و كلاه ديگران (استفاده از وسایل شخصی در آرایشگاهها)
  6. پرهيز از تماس با اشياء و لباسهاي فرد آلوده
  7. كنترل روزانه موي سر و بازديد بدن ( در صورت لزوم ) دانش آموزان در مدرسه و ورزشگاهها
  8. گزارش موارد آلوده مشاهده شده به نزديكترين مركز سلامت جامعه

 

تهیه و گردآوری: فاطمه گودرزیان ، کارشناس سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس

 

منابع:http://www2.iums.ac.ir/page.php?slct_pg_id=969&sid=42&slc_lang=fa

http://phc.umsu.ac.ir/uploads/peddi.pdf

http://ssu.ac.ir/cms/index.php?id=2287

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۸
برچسب ها: